Çözüldü MSI bravo 15 DDR4 CPU sıcaklığı fazla mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

M.Emre98

Hectopat
Daha fazla  
MSI bravo 15 isimli cihazı kullanıyorum, cihazı alalı yaklaşık 1 hafta oldu fakat Dragon Center'dan baktığımda CPU'nun yük altında değil iken olan sıcaklığı çok kafamı karıştırıyor. CPU neredeyse hiç kullanılmıyorken bile sıcaklığı 55 ile 65 arasında geziyor. Sizce bu sıcaklıklar fazla değil mi?
MSI bravo a4DDR cihazımın modeli yanlış yazmışım. 😅

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    292,9 KB · Görüntüleme: 107
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam benim şahsi fikrim bu cihazda MSI ne kadar soğutma sistemini övse de cihaz her laptop gibi yük altındayken ısınıyor. Ben şahsen Ultra ayarlarda oyun oynarken CPU da 96 dereceleri gördüm. Bunun çözümünü araştırdığımda ise.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu videoya denk geldim. Adamın anlattığını uyguladığımda ise gerçekten Ryzen Controller sayesinde ısınma problemini çözdüm, Ryzen Controller programında adamın da yaptığı gibi 80 dereceye sınır koyduğum zaman 80 derecenin altında çok rahat oyun oynayabiliyorum. Yük altında değil iken CPU'nun 50-60 derecelerde olmasını da artık normal karşılıyorum çünkü SSD belleğimin %96'sı dolu durumda olduğu için bu sıcaklıklarda olması kabul edilebilir.
Gta 5' te fps olarak olarak 50-60 arası fps alıyorum sıcaklikta 85 i geçmiyor.
Valorant oynarken de tam hatırlamamakla birlikte 145 gibi bir fps alıyordum sıcaklık yine belirttiğim şekilde. Tabi bu fps leri ultra ayarlarda alıyorum.
Ark Survival da ise epik ayarlarda 35-40 fps alıyorum yüksek ayarlarda da 55-60 fps alıyorum.
Cihazı daha yeni aldığım için bu kadar oyun indirebildim 😄
38 derece gayet normal tabii ki ama bu 38 derece çok az bir süre görünüyor. 38 dereceyi gördükten sonra direk 45 e yükseliyor. Sabit bir değer değil yani.

Son düzenleme:
GTA 5'te FPS olarak olarak 50-60 arası FPS alıyorum sıcaklikta 85'i geçmiyor.
Valorant oynarken de tam hatırlamamakla birlikte 145 gibi bir FPS alıyordum sıcaklık yine belirttiğim şekilde. Tabi bu FPS'leri Ultra ayarlarda alıyorum.
Ark Survival da ise epik ayarlarda 35-40 FPS alıyorum yüksek ayarlarda da 55-60 FPS alıyorum.
Cihazı daha yeni aldığım için bu kadar oyun indirebildim 😄
38 derece gayet normal tabii ki ama bu 38 derece çok az bir süre görünüyor. 38 dereceyi gördükten sonra direk 45'e yükseliyor. Sabit bir değer değil yani.

Aynı değerleri aldığım için mutlu oldum. Size çok teşekkür ederim. Uzun süredir bir anormallik var mı diye araştırıyordum. Sıcaklıklarımız da aynı şekilde. Tekrardan teşekkürler 🙂

Rica ederim, bu arada RAM yükseltmesi yaparsan performansında ne kadar iyileşme olduğunu belirtirsen sevinirim.
Konu kapanabilir bu arada, herkese yardımları için teşekkürler.

Rica ederim, bu arada RAM yükseltmesi yaparsan performansında ne kadar iyileşme olduğunu belirtirsen sevinirim.
Konu kapanabilir bu arada, herkese yardımları için teşekkürler.

Hocam genellikle RAM yükseltmesinde tek kanal vs çift kanal arasında zaten yaklaşık %10-15 bir fark var. Üstüne bir de 8 GB RAM daha eklersek aradaki fark kimi oyunlarda 60-70 FPS'e kadar faydası olabilir. Bir video bırakıyorum. Kesinlikle 2x8 GB RAM'e geçmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam hortlatıyorum ama dragon centerdan ayarları user yapıp düşük performans olarak seçerseniz sıcaklığınız çok artmaz ben aynı laptobu bu şekilde kullanıyorum ilk açılışta 30 45 derece arası geziniyor oyun oynadıktan sonra da aynı ayarı yapıp laptop soğutucu açık bırakınca bir süre sonra 30 45 derece aralığına geriliyor ama mesela bu gün baya bir süre forza oynadıktan sonra aynı şeyleri yaptığımda 50 derecelerdeydi değişiyor yani.

Hocam benim şahsi fikrim bu cihazda MSI ne kadar soğutma sistemini övse de cihaz her laptop gibi yük altındayken ısınıyor. Ben şahsen Ultra ayarlarda oyun oynarken CPU da 96 dereceleri gördüm. Bunun çözümünü araştırdığımda ise.

Şu videoya denk geldim. Adamın anlattığını uyguladığımda ise gerçekten Ryzen Controller sayesinde ısınma problemini çözdüm, Ryzen Controller programında adamın da yaptığı gibi 80 dereceye sınır koyduğum zaman 80 derecenin altında çok rahat oyun oynayabiliyorum. Yük altında değil iken CPU'nun 50-60 derecelerde olmasını da artık normal karşılıyorum çünkü SSD belleğimin %96'sı dolu durumda olduğu için bu sıcaklıklarda olması kabul edilebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Hortlatıyorum ama Ryzen controllerdan bu ayarları yaptığımda 80 dereceye ulaşmayacağını nereden bilebilirim yani 80 dereceye geldiğinde benim bildiğim kadarıyla kapanıyor.

Hortlatıyorum ama Ryzen controllerdan bu ayarları yaptığımda 80 dereceye ulaşmayacağını nereden bilebilirim yani 80 dereceye geldiğinde benim bildiğim kadarıyla kapanıyor.

Hayır sıcaklık Limiti'nden bahsediyorsanız 80'den sonra GHz düşürür herhangi bir kapanma olmaz. Bu yüzden alet 80'in üstüne çıkamaz.

Geri
Yukarı