MSI Bravo 15 Ryzen 5 5600h oyunlarda 95°c oluyor

turanaltay

Centipat
Daha fazla  
Valorant, CS:GO gibi oyunlarda 70-85 arası seyrederken Heroes and generals ve albion Online gibi oyunlarda 95°c gördü. Daha önce ASUS TUF kullanıyordum ısınıyor diye iade edip bunu aldım. Ryzen'ın bu kadar ısınacağını bilmiyordum bu dereceler Ryzen 5. nesil için normal mi yoksa bir sorun mu var? Bilgisayarı alalı daha 1 ay olmadı.
@Radeon RX 5500M

Hocam bence de 95°c fazla. Stok fan yeterli olmayabilir mi acaba?
Bir kere MTA: San Andreas girdim ilk o zaman 90°C'nin üzerine çıktı. Daha sonra bazı oyunlarda da aynı şeyi yaptı. Soğutması iyi diye Ryzen ve MSI tercih ettim. Fakat bilmiyorum neden böyle bir durum var. Servise yollayabilirim.

Bir kere MTA: San Andreas girdim ilk o zaman 90°C'nin üzerine çıktı. Daha sonra bazı oyunlarda da aynı şeyi yaptı. Soğutması iyi diye Ryzen ve MSI tercih ettim. Fakat bilmiyorum neden böyle bir durum var. Servise yollayabilirim.
Şu ana kadar denediğim laptoplarda en iyi soğutma sistemine sahip olan acer nitro 5 an515-44 modeli diyebilirim. Kesinlikle tavsiye ederim soğutması çok iyi.

Valorant, CS:GO gibi oyunlarda 70-85 arası seyrederken Heroes and generals ve albion Online gibi oyunlarda 95°c gördü. Daha önce ASUS TUF kullanıyordum ısınıyor diye iade edip bunu aldım. Ryzen'ın bu kadar ısınacağını bilmiyordum bu dereceler Ryzen 5. nesil için normal mi yoksa bir sorun mu var? Bilgisayarı alalı daha 1 ay olmadı.
@Radeon RX 5500M

Genelde sorunlu oluyor bu tip laptoplar hocam, servise başvurmanızı tavsiye ederim.

@turanaltay Ryzen 5000 serisi, Ryzen 4000 serisine göre ısındığını söyleniyor. Ama kesinlikle R5 4000 serisi ısınmadığını söylerim, ben de Ryzen 5 4600H var, oyunlar 76 derece üstünü görmedim ve en zorlu işlemciyi ağlatacak testlerde 80 derece maks sıcaklık gördü. Intel 11. nesil ise işte bu söylediğin sıcaklardan 2-3 derece daha az çalıştığını söyleyen var. 10. nesil Intel Asus Tuf vardı ise o daha fena sıcaklıkta çalışıyor.

Hocam, MSI Dragon Center veya MSI Center yüklü ise bu uygulamalardan Gaming Mode'u tamamen kapatın ve uygulamadan güç modunu nihai performans yerine dengeliye alın. Gaming Mode ve nihai performans ayarı sıcaklıkları bayağı yükseltiyor (bakmamıştım ama sıcaklık yükseltme sorunu işlemciye OC yapıyorsa bu modta ondandır -ki ben böyle düşünüyorum).
Aynı laptopu ben de kullanıyorum üstte yaptıklarımı uygulayınca sorun çözülmüştü.

Hocam, MSI Dragon Center veya MSI Center yüklü ise bu uygulamalardan Gaming Mode'u tamamen kapatın ve uygulamadan güç modunu nihai performans yerine dengeliye alın. Gaming Mode ve nihai performans ayarı sıcaklıkları bayağı yükseltiyor (bakmamıştım ama sıcaklık yükseltme sorunu işlemciye OC yapıyorsa bu modta ondandır -ki ben böyle düşünüyorum).
Aynı laptopu ben de kullanıyorum üstte yaptıklarımı uygulayınca sorun çözülmüştü.
Pek kurcalamadım ve bilgi sahibi değilim MSI Center konusunda. Şarjda veya şarjda olmama durumunda dengeli/uç performans/sessiz mod arasında değiştiriyorum. Advenced modda bir ayar tutturabilirsem belki yararı olur. Şimdilik sizin söylediğinizi uygulayacağım umarım faydalı olur teşekkürler. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı