MSI CoreLiquid 360r performansı düştü

BerkanOz

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,

MSI MAG CoreLiquid 360r sıvı soğutmasını i9 10900K işlemcimde kullanıyorum.
Geçtiğimiz 2 ay öncesinde 1.32v aralığı 5.1GHz ile AIDA üzerinden CPU/FPU testi yaptığımda maksimum 80 dereceyi görüyordu. Şu anda 4.6GHz çekmeme rağmen aynı testi uygulamaya kalktığımda 100 dereceyi buluyor. Testi bırakın Valorant'a girdiğimde dahi 95 derecelere çıkıyor. İki boruda gergin değil ve ikisi de sıcak. Şüphelerim önce termal macun yönündeydi MX 4 aldım, arkasından MasterGel maker nano aldım yine değişen bir şey yok.

Başına böyle bir sorun gelen varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

5600X'i NZXT X72 de sogutamiyor hocam 🤣
@BerkanOz Hocam, overclock iptal edin ve Prime95 salla FFTs ile test edin.
Hocam prime'da işlemciyi elime alırım. Mevzu şu arkadaşlar soğutucunun iyi veya kötü olması değil bozuldu mu? bozulmadı mı? Gayet istediğim gibi soğutuyordu. Şuanda o işlemi yapmıyor.

Hocam Prime'da işlemciyi elime alırım. Mevzu şu arkadaşlar soğutucunun iyi veya kötü olması değil bozuldu mu? Bozulmadı mı? Gayet istediğim gibi soğutuyordu. Şu anda o işlemi yapmıyor.

Bozulmadı. Aslında hep aynıydı. Hangi program ile ölçtün sıcaklıkları?

Aynı soğutucuyu 10700k işlemcim için kullanıyorum bende. Kendi macunu ile oyunlarda 70/75 derecelerden aşagı inmiyordu. Bu macunu aldım kullandım ortalama 55/60 derecelerde kullanabiliyorum şu an. Eksi yönlerinden bir taneside pompa sesi. Sürekli 4000 RPM de çalışıyor. Sizinkide aynı mı?

Macunu değiştirdiyseniz ve işe yaramadıysa büyük ihtimalle pompa görevini ya yerine getiremiyordur ya da radyatörün içinde bir sebepten dolayı devri daim azalmıştır.

Gerçi bu işlemci soğutucu sorunlarıyla ünlü bir soğutucu ama garantisi varsa yollayın gitsin.

Aida64 testi yaparken coretemp ile ölçtüm.
Aynı değildi hocam. Max 80 gördüm 2 ay önce yaz sıcağında o şekildeydi.
Macunu değiştirdiyseniz ve işe yaramadıysa büyük ihtimalle pompa görevini ya yerine getiremiyordur ya da radyatörün içinde bir sebepten dolayı devri daim azalmıştır.

Gerçi bu işlemci soğutucu sorunlarıyla ünlü bir soğutucu ama garantisi varsa yollayın gitsin.
Garantisi var hocam yolladım.
@BerkanOz elinize almazsınız merak etmeyin. Overclock iptal edin deneyin yani BIOS sıfırlayın.
Bios'u sıfırlayıp o şekilde denediğimde sonuçtan bahsettim aslında. Bios sıfırlamasıda yaptım hocam basic halde 95-100 derece gösteriyordu. Aynı soğutucudan arkadaşıma da almıştık onun ki sorunsuz devam ediyor. Aynı kasayı kullanıyoruz bu arada.

Geri
Yukarı