MSI Gameboost ve XMP nedir ne işe yarar

OnurAlp#41

Hectopat
Yer
Ukraine
Daha fazla  
Meslek
IT
Arkadaşlar BIOS'da GameBoost ve XMP var. Bunlar ne işe yarar aktifleştirmem durumunda artıları ve eksileri nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
XMP, RAM MHz hızlarını olabildiğince yükseltmeye yarar. Gameboost oyunlarda performans artışı verir.

XMP'yi arkadaş açıklamış gameboost performans arttırır fakat nasıl arttırır her işlemcinin temel hızı ve Boost hızı vardır genelinin böyle sabit hızı 2.40 GHz olduğunu düşünelim size 3.40 GHz hızına kadar Turbo özelliği sunuyor diyelim örnek verdim gameboosta aldığın zaman sabit Turbo hızında çalışır işlemci gameboost kapalıyken temel hızında çalışır gerektiği zaman belirli aralıklarla o hızlara çıkar.

Hocam denedim de gameboostu 2.70 GHz'den 3.10'a çıkarttı işlemcinin ömrünü etkiler mi bu yani OC moduna falan mı alıyor bunu yaparken. İkisini açma durumunda herhangi bir eksisi olur mu sistem için

Hocam denedim de gameboostu 2.70 GHz'den 3.10'a çıkarttı işlemcinin ömrünü etkiler mi bu yani OC moduna falan mı alıyor bunu yaparken. İkisini açma durumunda herhangi bir eksisi olur mu sistem için.

Dostum woltajı otomatik ayarladığı için işlemci biraz daha fazla güç tüketiyor ve ısınıyor kasa içi hava akışınız iyiyse bu sizi etkilemez mesela bende Ryzen 5 2600 var temel hızı 3.40 Turbo 3.85 Boost Game moduna almıyorum çünkü gerek yok işlemci gerektiği zaman o hızlara ulaşıyor zaten işlemcinin performansını arttırmak istiyorsan OC yapman daha mantıklı.

Dostum woltajı otomatik ayarladığı için işlemci biraz daha fazla güç tüketiyor ve ısınıyor kasa içi hava akışınız iyiyse bu sizi etkilemez mesela bende Ryzen 5 2600 var temel hızı 3.40 Turbo 3.85 Boost Game moduna almıyorum çünkü gerek yok işlemci gerektiği zaman o hızlara ulaşıyor zaten işlemcinin performansını arttırmak istiyorsan OC yapman daha mantıklı.

Hocam dediğinizi anladım sağ olun ama benım kasada öyle güzel bir hava akışı yok yani demek istediğim sistemin ömründe bir sıkıntı olur mu? Ve OC'yi MSI yın kendi gamingappden mı yapayım yoksa başka program var mı? Yoksa direk gameboostu ve XMP'yi açıyim mi?

Hocam dediğinizi anladım sağ olun ama benım kasada öyle güzel bir hava akışı yok yani demek istediğim sistemin ömründe bir sıkıntı olur mu? Ve OC'yi MSI yın kendi gamingappden mı yapayım yoksa başka program var mı?

OC'yi BIOS'dan yapmanız daha iyi diyebilirim aşırı bilgim yok ama geneli BIOS üzerinden yapıyor. Kasa'da hava akışı yoksa bileşenleriniz ısınır bu da uzun vaadede parçalara zarar verir güzel bir işlemci soğutucusu ve kasa alın ondan sonra OC işlemine geçin derim sıcaklık değerlerinizi bir ölçer misiniz?

Hocam GPU ort. 48'de CPU ise ort 38'de boştayken. Gameboostu açıyim mi yani hocam sizce OC'ye şu an gerek duymuyorum
OC'yi BIOS'dan yapmanız daha iyi diyebilirim aşırı bilgim yok ama geneli BIOS üzerinden yapıyor. Kasa'da hava akışı yoksa bileşenleriniz ısınır bu da uzun vaadede parçalara zarar verir güzel bir işlemci soğutucusu ve kasa alın ondan sonra OC işlemine geçin derim sıcaklık değerlerinizi bir ölçer misiniz?

Hocam GPU ort. 48'de CPU ise ort 38'de boştayken. Gameboostu açıyim mi yani hocam sizce OC'ye şu an gerek duymuyorum

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı