MSI Gaming 1070 Ti overclock yapma

Spoksi

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle herkese iyi Sosyaller, ben ekran kartımı onu fazla zorlamayacak şekilde overclock etmek istiyorum ama nasıl yapacağım hakkında en ufak bir fikrim yok. Ekran kartım MSI Gaming ( X veya Z değil normal Gaming) 1070ti Dediğim gibi kartı fazla zorlamayacak şekilde overclock yapmak istiyorum, konu hakkında bilgisi olanlar yardım ederse sevinirim.

Son düzenleme:
Aynı karta sahibim. Şu an overclock yok ama ilk denememi MSI Afterburner OC Scanner ile yapmıştım. Bence deneyin. Zaten kendisi yapıyor en ideal frekansı buluyor. 2000 MHz'lere çıkmıştı benim çekirdek.

Zorlamayacak şekilde OC yapacaksanız bence hiç girişmeyin bile. Ekran kartlarını OC için sınırlarını zorlamazsanız gözle görülür bir performans artışı maalesef göremezsiniz. Arkadaşın dediği gibi NVIDIA kartlar için OC scanner çok işe yarıyor hafif düzeyde OC yapıyor. Sınırlarını zorlamak istiyorsanız neredeyse 3-4 saatinizi bunun için ayırmanız gerekiyor, AMD ekran kartı kullananlar için bu süre neredeyse 2-3 gün.
Sınırlarını zorlamak istiyorum derseniz internette GTX 1080 performansı veren bu değerleri buldum. Bu her karta göre değişir belki sizde stabil olmaz, sizinle aynı karta sahip birinde stabil olabilir. Silikon kalitesine bağlı bir şeydir deneme yanılma yöntemiyle stabil OC değerlerini bulabilirsiniz.

GTX 1070 Ti overclock settings- Core clock: +210MHz Memory clock: +500MHz

Son düzenleme:
Zorlamayacak şekilde OC yapacaksanız bence hiç girişmeyin bile. Ekran kartlarını OC için sınırlarını zorlamazsanız gözle görülür bir performans artışı maalesef göremezsiniz. Arkadaşın dediği gibi NVIDIA kartlar için OC scanner çok işe yarıyor hafif düzeyde OC yapıyor. Sınırlarını zorlamak istiyorsanız neredeyse 3-4 saatinizi bunun için ayırmanız gerekiyor, AMD ekran kartı kullananlar için bu süre neredeyse 2-3 gün.
Sınırlarını zorlamak istiyorum derseniz internette GTX 1080 performansı veren bu değerleri buldum. Bu her karta göre değişir belki sizde stabil olmaz, sizinle aynı karta sahip birinde stabil olabilir. Silikon kalitesine bağlı bir şeydir deneme yanılma yöntemiyle stabil OC değerlerini bulabilirsiniz.

GTX 1070 Ti overclock settings- Core clock: +210MHz Memory clock: +500MHz
Voltaj değerleriyle oynanmadığı sürece daha yüksek frekansa çıkması nasıl bir zarar verebilir ki? Stok voltaj ile gidilebilecek en yüksek frekansı bulmak asıl amaç olmalı.

Voltaj değerleriyle oynanmadığı sürece daha yüksek frekansa çıkması nasıl bir zarar verebilir ki? Stok voltaj ile gidilebilecek en yüksek frekansı bulmak asıl amaç olmalı.

Zarar verir demedim ama güç tüketimi konusunda ciddi artış oluyor, güç tüketiminin artması sıcaklık değerlerinin artmasıdır bu da direkt ömrünü etkiler. Bir kartı 65 derece ile kullanmak mı daha uzun ömürlüdür yoksa 75 derecede kullanmak mı? Bu her kart için geçerli değildir, Power limit değeri eğer en yüksek değil ise büyük ihtimalle girdiği MHz değerlerine bile çıkamaz.

Zarar verir demedim ama güç tüketimi konusunda ciddi artış oluyor, güç tüketiminin artması sıcaklık değerlerinin artmasıdır bu da direkt ömrünü etkiler. Bir kartı 65 derece ile kullanmak mı daha uzun ömürlüdür yoksa 75 derecede kullanmak mı? Bu her kart için geçerli değildir, Power limit değeri eğer en yüksek değil ise büyük ihtimalle girdiği MHz değerlerine bile çıkamaz.
PL'den bahsetmedim. O doğal olarak sıcaklığı arttırır zaten. Gerçi sıcaklıklar iyi tutulduğu sürece PL açmanın da zararı olmaz.

Kartı fazla zorlamadan overclock yapmak istediğini belirttiği için bence en iyisi OC Scanner ile maksimum frekans değerlerini bulsun, sıcaklıklar da el verirse o şekilde kullansın. Kart hali hazırda 70 derecelerde çalışıyorsa overclock önermem şahsen. İmzadaki kasa doğruysa Masterbox Lite ile zaten kasanın içi alev alıyordur.

Kartı fazla zorlamadan overclock yapmak istediğini belirttiği için bence en iyisi OC scanner ile maksimum frekans değerlerini bulsun, sıcaklıklar da el verirse o şekilde kullansın. Kart halihazırda 70 derecelerde çalışıyorsa overclock önermem şahsen. İmzadaki kasa doğruysa Masterbox Lite ile zaten kasanın içi alev alıyordur.

Hocam kasa maalesef ki doğru ve dediğiniz gibi alev alıyor, işlemcide sıvı soğutma olduğundan onda fazla bir sorun olmuyor ekran kartını da Afterburner üzerinden fan ayarlarıyla oynayarak az çok hallettim. Şu anda önerdiğiniz gibi Afterburner üzerinden OC scanner yapıyorum, bakalım sonuç ne olacak.

Pl'den bahsetmedim. O doğal olarak sıcaklığı arttırır zaten. Gerçi sıcaklıklar iyi tutulduğu sürece pl açmanın da zararı olmaz.

Power limit arttırılmasına gerek yok normal OC yapmak bile güç tüketimini arttırıyor. Kendi kartımda OC sonrası 30-40 watt artış gördüm ve bunu undervolt ile stabil hale getirdim. Dediğiniz de doğru eğer sıcaklık değerleri çok iyi ise Power limit açıp OC yapmanın zararı olmaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
MSI'ın resmi YouTube kanalında paylaştığı şu videodaki yönergelere uydum ve attığım fotoğraftaki sonuca ulaştım yanlış yaptığım bir şey var mı çünkü videoda scan e bastıktan sonra işlem daha farklı ilerliyor.

Dosya Ekleri

• 4E1AECF9-0E6A-413E-A41E-6DD60C731619.jpeg
    4E1AECF9-0E6A-413E-A41E-6DD60C731619.jpeg
    486,1 KB · Görüntüleme: 25

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı