MSI Gaming 1070 Ti overclock yapma

Spoksi

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle herkese iyi Sosyaller, ben ekran kartımı onu fazla zorlamayacak şekilde overclock etmek istiyorum ama nasıl yapacağım hakkında en ufak bir fikrim yok. Ekran kartım MSI Gaming ( X veya Z değil normal Gaming) 1070ti Dediğim gibi kartı fazla zorlamayacak şekilde overclock yapmak istiyorum, konu hakkında bilgisi olanlar yardım ederse sevinirim.

Son düzenleme:
Hocam OC scanner yaptıktan sonra neredeyse hiçbir şey değişmediği için bende gidip Core clock: +180MHz Memory clock: +500MHz yaptım, ilk başta CS de denemek için oyunu açtım, tam takım seçip elime silah aldığımda oyun çöktü (dondu ve hiçbir şey yapamadım) bende bilgisayarı baştan başlattım sonra bir 10-15dakika bekledikten sonra FPS değişimi olmuş mu diye denemek için GTA benchmark açtım ve tam Jett ile uçtuğumuz yerde oyunun görüntüler kafayı yedi (renkler birbirine girdi FPS düştü modeller bozuldu) bende hemen Alt+Tab atıp overclock ayarlarını sıfırladım ve restart attım. Açtığımda bir şeyi yoktu ama az önce Assetto Corsa girdiğimde yine donup oyundan attı ve sonra bütün ekran simsiyah oldu bende Görev Yöneticisi'ni açtım, orada ekran kartı kullanımı 5-10 saniyede bir %100 olup tekrar düşüyordu bende bu sefer direkt arka plandan da Afterburner'i kapattım ve yükselip alçalma düzelti, ama bu sefer de ekran kartı sıcaklığı çok arttı (normalde boşta 45-55 gibi gezinirken şu anda 60'larda takılıyor ve boşta %1-2 olan kullanım %10'un altını görmedi. Ne yapmam lazım acaba kart bozuldu mu?

Hocam OC scanner yaptıktan sonra neredeyse hiçbir şey değişmediği için bende gidip Core clock: +180MHz Memory clock: +500MHz yaptım, ilk başta CS de denemek için oyunu açtım, tam takım seçip elime silah aldığımda oyun çöktü (dondu ve hiçbir şey yapamadım) bende bilgisayarı baştan başlattım sonra bir 10-15dakika bekledikten sonra FPS değişimi olmuş mu diye denemek için GTA benchmark açtım ve tam Jett ile uçtuğumuz yerde oyunun görüntüler kafayı yedi (renkler birbirine girdi FPS düştü modeller bozuldu) bende hemen Alt+Tab atıp overclock ayarlarını sıfırladım ve restart attım. Açtığımda bir şeyi yoktu ama az önce Assetto Corsa girdiğimde yine donup oyundan attı ve sonra bütün ekran simsiyah oldu bende Görev Yöneticisi'ni açtım, orada ekran kartı kullanımı 5-10 saniyede bir %100 olup tekrar düşüyordu bende bu sefer direkt arka plandan da Afterburner'i kapattım ve yükselip alçalma düzelti, ama bu sefer de ekran kartı sıcaklığı çok arttı (normalde boşta 45-55 gibi gezinirken şu anda 60'larda takılıyor ve boşta %1-2 olan kullanım %10'un altını görmedi. Ne yapmam lazım acaba kart bozuldu mu?

MSI Afterburner üzerinden reset tuşuna basın, reset tuşuna bastığınızda özel fan ayarı yaptıysanız kapanır. Ekran kartının overclock sırasında voltaj verilmediği sürece bozulma oranı milyonda 1 falan o yüzden merak etmeyin. Ekran kartına OC yapacaksanız kademeli yapmak zorundasınız. Ekran kartını test etmek için FurMark gibi ekran kartını oyunlardan daha çok zorlayan programlar kullanmalısınız.

Zorlamayacak şekilde OC yapacaksanız bence hiç girişmeyin bile. Ekran kartlarını OC için sınırlarını zorlamazsanız gözle görülür bir performans artışı maalesef göremezsiniz. Arkadaşın dediği gibi NVIDIA kartlar için OC scanner çok işe yarıyor hafif düzeyde OC yapıyor. Sınırlarını zorlamak istiyorsanız neredeyse 3-4 saatinizi bunun için ayırmanız gerekiyor, AMD ekran kartı kullananlar için bu süre neredeyse 2-3 gün.
Sınırlarını zorlamak istiyorum derseniz internette GTX 1080 performansı veren bu değerleri buldum. Bu her karta göre değişir belki sizde stabil olmaz, sizinle aynı karta sahip birinde stabil olabilir. Silikon kalitesine bağlı bir şeydir deneme yanılma yöntemiyle stabil OC değerlerini bulabilirsiniz.

GTX 1070 Ti overclock settings- Core clock: +210MHz Memory clock: +500MHz
Bence az söylemişsin Nvidia da stabil OC ayarlarını bulmak için süre 8-10 yıl, AMD için ise 15-20 yıl anca.
Dostum scanner falan boş iş, uğraşma.

Açıyorsun afterburner ı core clock +150, memory clock +500 yapıp Heaven Bench 4.0 çalıştırıyorsun çökme, donma vs. yoksa ufak ufak artırarak stok voltajının yettiği maksimum limiti buluyorsun bu kadar basit. Oyundan oyuna test için uğraşma, hele CS:GO gibi oyunlarla hiç uğraşma karta yük bindiremeyen oyunlarla OC stabilitesi ölçülmez.

Son düzenleme:
MSI Afterburner üzerinden reset tuşuna basın, reset tuşuna bastığınızda özel fan ayarı yaptıysanız kapanır. Ekran kartının overclock sırasında voltaj verilmediği sürece bozulma oranı milyonda 1 falan o yüzden merak etmeyin. Ekran kartına OC yapacaksanız kademeli yapmak zorundasınız. Ekran kartını test etmek için FurMark gibi ekran kartını oyunlardan daha çok zorlayan programlar kullanmalısınız.

Power limiti sadece 100'den 110'a çıkardım ve az önce dediğim şeyleri yaptım. Az önce bir değişiklir oldu mu diye denemek için GTA 5 girdim ve ekran kartı oyunda sadece %10 kullanıldığına rağmen 90+FPS alıyordum cidden kafam çok karıştı, uygulama açıp kapatırken anlık %100 kullanıma ulaşıp yine %10 civarına geri düşüyor bu arada Afterburner ayarlarını sıfırladım hatta dellenip uygulamayı sildim (ilk çöktükten sonra) ama bir şey düzelmedi. Bir de görev yöneticisinde ekran kartım GPU 0 diye gözüküyor.
Anlık Afterburner ayarları.

1653587916476.png

Power limiti sadece 100'den 110'a çıkardım ve az önce dediğim şeyleri yaptım. Az önce bir değişiklir oldu mu diye denemek için GTA 5 girdim ve ekran kartı oyunda sadece %10 kullanıldığına rağmen 90+FPS alıyordum cidden kafam çok karıştı, uygulama açıp kapatırken anlık %100 kullanıma ulaşıp yine %10 civarına geri düşüyor bu arada Afterburner ayarlarını sıfırladım hatta dellenip uygulamayı sildim (ilk çöktükten sonra) ama bir şey düzelmedi. Bir de görev yöneticisinde ekran kartım GPU 0 diye gözüküyor.
Anlık Afterburner ayarları.

Eki Görüntüle 1400299

Başka ekran kartınız yok ise GPU 0 diye gözükecektir. FurMark gibi bir program ile test edin GTA 5 GTX 1070 Ti için çok hafif kalan bir oyun. Bence siz takıntı haline getirdiniz çünkü GTA 5 gibi bir oyunda 8X MSAA ve Ultra'da oynamadığınız sürece GTX 1070 Ti tam gücünü i7 8700 ile kullanmaz.

Arkadaşlar durumu düzelttim indirdiğim bir uygulama yüzünden kart kafayı yemiş, neyse yardım eden herkese teşekkürler. Bir daha da Overclock'a elimi sürmem :D

Yeni konular

Geri
Yukarı