MSI Gaming X GTX 1050 Ti Oyunlarda FPS Düşmesi

ahmet k gndz

Hectopat
Daha fazla  
Benim sıkıntım ekran kartımı aldıktan 1 hafta sonra başladı. Sistemimin özellikleri :

İŞLEMCİ: i3-2120
ANAKART: h61-m
DEPOLAMA: 500GB 5400RPM kingston HDD
EKRAN KARTI: msı gaming x gtx1050ti
GÜÇ KAYNAGI: corsair vs 450 watt 80+

Ekran kartı ve PSU aynı anda aldım ve bereber montajını yaptım. Güç düğmesine basarak açtım ve sorunsuz bir şekilde görüntü ekranıma geldi. Hemen nvidia sitesinden en güncel driverı indirdim. (376.33) PC'yi yeniden başlattım ve hemen geforce experience giriş yapıp tüm oyunları optimize etmeye başladım. CS:GO'yu 1280x768 en kaliteli konuma getirdim ve optimize ettim. Ardından oyuna CS:GO gırış yaptım ve ölüm maçına girdim FPS'im ve görüntüm muhteşemdi yuksek ayarlarda ve 150+ FPS geliyordu. Hep 150'nin altına düşmedi hiç. Başka haritalara girdim o haritalarda da 150 FPS altına hiç düşmedi. Diger oyunlardan ETS 2 mp'ye gireyim dedim ve experianceden 1920*1080 en kaliteli görüntüye ayarladım. Oyuna giridim çevrem kalabalıktı ve 30 FPS altına inmiyordu. Yollarda tırımla gezmeye başladım çevremdeki online kişiler azalmıştı görünmüyorlardı artık. FPS 60 vs yukarısına cıktı 60'tan asagı düşmüyordu. Bu en çok oynadıgım iki oyunda da yüksek FPS alıyordum ve çok mutluydum. Arkadaşlarıma göstermek için oyun içinde shadowplayle olsun, Miriles Action programı olsun ekranımı kaydediyordum. ETS2 mpde FPS'im bulunduğum yere göre 5-15 FPS arası düşüyordu. Ama hala akıcı oynayabiliyordum. CS:GO'da da ekranımı kaydettim ve CSGO'da da 130-140 FPS yukarısını alıyordum. 1 haftam böyle geçti. Bu iki oyunda hem oynayıp hem de video çekiyordum hoşuma giden yerleri videolardan kesiyordum.

Her şey 4 gün öncesine kadar iyi gidiyordu. 4 gün önce sabah uyandım bilgisayarı açtım, CSGO'ya girdim ve FPS'im inanılmaz derecede kötüydü. Oyun kasarak ilerliyordu. 40-80 FPS arasında dalgalanarak FPS değişiyordu. Çok kişi olan yerlere girdiğimde donmalarla hareket ediyordum. Tam bi kabus başladı. Bütün gün araştırdım neden böyle FPS'im düştü diye darboğaz konularını gördüm. İşlemciden kaynakladıgını anladım bunu anlamada MSI after burner programı yardımcı oldu. OSD izleme özelliğini kullanarak oyun içinde FPS, GPU kullanımı, bellek kullanımı, çekirdek hızı, bellek hızı, CPU hızı, CPU kullanımı, GPU, CPU sıcaklıgı gibi özellikleri açtım. İşlemcim nerdeyse %90-%100'e yakın çalışırken ekran kartım %30 max gördü genel olarak %15 civarındaydı genelde aşagısında. Sonra ETS2 mp'ye girdim burda da işemcim %70 ortalama bazen de %90 ustu tam kullanıma gidiyordu. Ekran kartım ise tır içindeki kamera modunda %60 %50 civarındayken Araç dışı kamera modunda %100 kullanılıyordu. FPS'de 20-30 arasında dalgalanmaya başlamıştı. Oyun akıcılıgı yitirmişti ve kara kara düşünmeye başladım. CSGO'da ayarları degiştirdim en düşük ayarlarda da aynı FPS en yuksek ayarlardada aynı FPS 2000x 1500 kusur bir şeyde ulltrada FPS yıne en düşükle aynıydı. ETS2'de de ayarları düşürdüm en düşük ayar biraz FPS yukselttı. Çevrede kimse yokken 30-40 FPS arası görüntü igrenci çevreme adam gelince FPS'im düşüyordu donmalar oluyordu.

Açıkcası sistemim neden öncesinde iyi performans sunup sonrasında bu kadar kötü performans verebiliyor anlamış değilim. Dar boğaz varsa ilk başta neden yapmıyordu ve sonradan yapmaya başladı. Sistemimdeki sıkıntı nedir ?

ek 1: nvidia driverlerını DDU programıyla da driverın kendi unistall programıyla da farklı zamanlarda silip geri driverı indirdim ve yukledım sonuç değişmedi.

anlayan kişiler bişeyler yazabilir mi lütfen ?

Arka planda herhangi bir uygulama açık mıydı ? Ram kullanımına baktınız mı ?

i3 6100 veya 6098p işini rahatlıkla görecektir. İstersen GTA'da felan 0 darboğaz için 6400 veya 6402p alabilirsin. Fakat i3 6100 iş görür.
Arka planda afterburner gaming app dışında açık program yoktu.

İşlemciyide soket 1155 uygun öneri iştemiştim çünkü yeni nesil işlemcilerden almak istersem anakartımıda değiştirmek zorunda kalırım

Yeni nesil olsaydı i3 işinizi görürdü fakat eski nesil olduğundan i5 biraz mecbursunuz. i5 3330 veya daha yüksek bir model alabilirsiniz. Şu videoda i5 2400 kullanılmış yüksek grafiklerde darboğaz yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O CPU ile çok az sorunlu RX480 kullananlar var.. Darboğaz elbette bir ihtimal bu CPU ile ancak ilk ihtimal olarak asla darboğazı düşünmem. Detaylı anlamak için herhangi bir görsel alabilir miyiz ? Oyun içi değerler olsun, video olsun... ?
İ5 2400 ile İ3 2120'yi karşılaştırmak pek adeletli bir karşılaştırma olmayabilir =).
Yeni nesil İ3'ler küçük canavarlar. F/P ürünleri. Güvenle alabilirsin.

Az önce garip bir durum oldu. Gta5 te değerleri göstermek için video almaya çalışıyordum. Fraps,action,bandicamde afterburner izleme aracının bilgileri videoda görünmüyordu.Bende afterburnera girdim gezerken video kaydetme diye bir ekranı vardı kayıt etme tuşu atanmamıştı kayıt tuşu atadım sonra oyuna girdim.Oyuna girdiğimde geforce experince ın 1920x1080 de optimum ayarındaydı. Oyuna girmeden önce yanı ilk fraps la filan video çekmeyi denerken 10-30 fps arasında gezen gta 5 afterburdan kayıt tuşu atayıp oyuna geri girdiğimde kayıta başlamadığım halde 62fps yukarında oynatıyordu.Şehirde gezdim filan gpu kullanımım %60 ve yukarısında oynak değerde hareketliydi. Sonra oyunu alta aldım kayıt tuşu atadığım tuşu sildim. oyuna girdim fps yine 10-30 arası dalgalanıyordu gpu kullanımım %40 ye bile çıkmıyordu.Sonra yine kayıt tuşu atayıp girdim yine 10-30 fps arasında dalgalanıyordu. Bir anlık düzeldi sonra geri gitti. Hala anlamış değilim sıkıntının neyden olduğunu. Kendiliğinden düzelip geri bozuldu.

Biraz sonra tüm ayar yapılan programların ve oyunların ekran fotografını atacağım.

@Recep Baltaş sende fikrini söyler misin sıkıntı neyden olabilir.

edit: csgo rekabetçi maçta fps bi anda yüksek görünmeye başladı bende afterburner programını açık değerlere baktım video çektim. işlemci sıcaklıgı normalde hep 50 derece olurdu 50 derece iken fps düşüktü 50 dereceyi geçmezdi. İşlemci sıcaklığı 61-62 dereceye çıktığında fps artmaya başladı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

SORUN ÇÖZÜLDÜ SSD ŞİPARİŞ ETMİŞTİM SSD GELDİ WİN10 KURDUM DRİVERLARI YÜKLEDİM HARDİSTEKİ ESKİ İŞLETİM BELEĞİNİ SİLDİM (C Yİ KOMPLE SİLDİM).

ŞUAN OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ SİSTEM GTA 5 1920X1080 OPTİMUM AYARLARDA KASMADAN OYNAYABİLİYORUM. CS GODA YÜKSEK FPS LER ALIYORUM.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı