MSI Gaming X RX 5700 XT Sıcaklık Değerleri Normal mi?

LeFeyn

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 1 aydır MSI Gaming X RX 5700 XT model ekran kartını yoğun şekilde kullanıyorum. Öncelikle belirtmem gerekir ki performans olarak çok memnunum ve her ne kadar ön yargılı almış olsam da her zaman son güncellemelerini ilk gün yapmama rağmen hiçbir yazılımsal sorun yaşamadım. Ama bu sıralar kafam biraz sıcaklık değerlerine takıldı. Kartın %99 kullanıldığı durumlarda sıcaklık 78-80 dereceleri buluyor. Bu sırada fanlar 1650-1700 RPM arasında çalışıyor. Kasanın yan kapağını açtığımda ise bu değer 68-74 derece arasında seyrediyor. Boşta ise 27 ile 35 derece arasında seyrediyor durum. GPU 2 Temperatuve ise yük altında 90 derece üzerinde. (GPU 2 Temparatuve neyi ifade ediyor bilmiyorum. ) Ancak bu değerler sizce normal mi?
  • AMD R5 3600.
  • MSI B450 GAMING Plus Max.
  • MSI Gaming X RX 5700 XT.
  • Corsair Lengeance 8x2 3200MHz RAM.
  • Corsair Delta Spec Kasa(3 fan içeri hava alıyor, 1 fan tahliye ediyor. )
  • Corsair VS650 650W 80+ PSU
  • Samsung 860 Evo SSD.
  • 1TB WD HDD.

AMD işlemci ve ekran kartları maalesef Intel'den bariz biçimde daha çok ısınıyor. Durumunuz gayet normal. Daha profesyonel soğutucular sıvı soğutma vb. modifiyelere ağırlık vermenizi tavsiye ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD işemci ve ekran kartları maalesef intel den bariz biçimde daha çok ısınıyor. Durumunuz gayet normal. Daha profesyonel soğutucular sıvı soğutma vb. modifiyelere ağırlık vermenizi tavsiye ederim.
Hadi ekran kartını anladım da işlemcileri niye dahil ettiniz ki. Ryzen işlemciler gayet serin çalışıyor.

AMD işlemci ve ekran kartları maalesef Intel'den bariz biçimde daha çok ısınıyor. Durumunuz gayet normal. Daha profesyonel soğutucular sıvı soğutma vb. modifiyelere ağırlık vermenizi tavsiye ederim.
Duruma göre 2 tane daha fan eklemeyi düşünüyorum.
Kasanın hava akışı çok iyi değil ve max. 80 dereceye ulaşıyorsa sorun yaşatmaz.
Zaten 1080P kullandığım için nadiren 99 kullanıyor, yani uzun süreli %99 kullanımda daha da artar mı sıcaklık bilmiyorum.
NVIDIA fan boyu geldiiii. 😅

Dostum AMD bu yapacak bir şey yok.
Ancak arkadaşın dediği gibi soğutucu ekipmanlarına biraz bütçe ayırman lazım.
Evet kasaya 2 tane daha tahliye fanı eklemeyi düşünüyorum.
Tavsiyem yeni bir mesh kasa almandır.
Kasayı yeni değiştirdim, yakın zamanda yapamam ama artık fan falan ekleyeceğiz.

AMD işemci ve ekran kartları maalesef Intel'den bariz biçimde daha çok ısınıyor. Durumunuz gayet normal. Daha profesyonel soğutucular sıvı soğutma vb. modifiyelere ağırlık vermenizi tavsiye ederim.
Şaka yaptınız değil mi? Baya geride kalmışsınız.

Gayet normal sıcaklıklar. 90 derece gördüğün hotspot. Endişelenmene gerek yok. Core sıcaklığını dikkate al. Daha serin istersen biraz voltaj düşürebilirsin. Bununla birlikte daha stabil frekans ve güç tüketimi elde edersin.

@Şişko Clemenza Kanıt atar mısın? Yoksa ceza yiyeceksin. Intel'in ne kadar berbat bir güç yönetimine sahip olduğu apaçık ortadayken Ryzen'a sallayıp ortadan kaybolmak olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı