MSI Gaming X RX 5700 XT yüksek fan sesi

LeFeyn

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Gaming X RX 5700 XT model kartım 1900-2000 RPM'de dönerken bana göre abartı bir fan sesi çıkarıyor. Coil Whine değil, bildiğimiz rüzgar uğultusu gibi ama bu ses kesikli kesikli geliyor. 1900 RPM'e kadat gayet sessiz. Aynı ses kasa fanlarımı yüksek RPM'lere aldığımda kasa fanlarından da geliyor. Bu nedenle Coil Whine olmadığını düşünüyorum. Kullanan başka arkadaşlar da varsa böyle bir durum kendilerinde var mı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Demmekki kasa pek hava almıyor eğer bütçeniz varsa kasa değiştirebilirsiniz isterseniz [veya deneysel bir çözüm olarak (önermem) kasanın önünden küçük delikler açabilirsiniz]

Sıcaklık konusunda belirttiğim gibi çok problem yaşamıyorum, daha çok ben ekran kartından çıkan sesin normal olup olmadığını merak ediyorum.

Aynı kasayı ve 5700XT nitro+ modeli 4K TV de kullanıyorum. Ön panel sökük 69-70-71 arasında sıcaklık. Size katılıyorum ön paneldeki yer kesinlikle yetersiz.

Sorma hocam, alırken biraz acemiliğime geldi. Sistemi acil toplamam gerekiyordu, seçenekler arasından en iyisini seçmeye çalıştım ancak kasa konusunda pişmanım. İkinci pişmanlığım ise 5700 XT için Sapphire Nitro modelini tercih etmemek. Bu değerleri hangi RPM'de alıyorsunuz hiç kontrol ettniz mi acaba?

Sıcaklık konusunda belirttiğim gibi çok problem yaşamıyorum, daha çok ben ekran kartından çıkan sesin normal olup olmadığını merak ediyorum.

Sorma hocam, alırken biraz acemiliğime geldi. Sistemi acil toplamam gerekiyordu, seçenekler arasından en iyisini seçmeye çalıştım ancak kasa konusunda pişmanım. İkinci pişmanlığım ise 5700 XT için Sapphire Nitro modelini tercih etmemek. Bu değerleri hangi RPM'de alıyorsunuz hiç kontrol ettniz mi acaba?

Düşük dereceler alıyor olabilirsiniz fakat kasada hava alacak yer az veya küçükse hava akışı iyi olmayabilir ve bu da ekran kartı veya işlemcinin fanının fan devirini artırarak düşük sıcaklık almasını sağlar.

Düşük dereceler alıyor olabilirsiniz fakat kasada hava alacak yer az veya küçükse hava akışı iyi olmayabilir ve bu da ekran kartı veya işlemcinin fanının fan devirini artırarak düşük sıcaklık almasını sağlar.

Haklısınız, yan camı veya ön paneli çıkarınca oyuna göre 5-10 derece arası bir fark oluşuyor.

Haklısınız, yan camı veya ön paneli çıkarınca oyuna göre 5-10 derece arası bir fark oluşuyor.

Doğru birkaç sene önce bende kasa kullanıyordum 600 Euro tuttuydu bilgisayar zamanında o zamanın RTX 2080'iydi fakat oyunlarda ısınıyordu paneli çıkarınca da bir anda soğuyordu fark ettim ki kasada hava alacak yer yoktu bunu fark edince oyunlardan zevk alamadım benim bilgisayarı ısınınca kasıyordu bende 2010-12 arası laptop geçtim(laptopa geçmeden birkaç sene önce) yurtdışından parçaları getirttiydim kasa seçimim yanlış olmuş (bir de ben çok seyahat ediyorumda konu buraya nasıl geldi? :D)

Fan ayarı otomatikte kullanıyorum. Hiç bakmadım. Kulaklıksız kullanıyorum ona rağmen fan sesini hic hissetmiyorum. Hissetmememin nedeni 40" TV'de kullanmam dolayısıyla kasaya uzaktayın. Akşam üzeri kontrol eder tekrar yazarım.

Sapphire'in Pulse modelini kullanıyorum. MSI Afterburner programıyla kendim manuel olarak ayarlarını yaptım. Sesten memnunum şu an. Oyunlarda tüm ayarlar açık halde 60-65 derece sıcaklıklara ulaşıyor kartım. Bu arada kasanın yan kapağı açık.

Sıcaklık yüzünden mi oluyor acaba?

Benim, AMD kartlara artık o kadar büyük bir ön yargım olduki, artık her sorun yaşayan kişiye GPU frekansını düşürmeyi tavsiye ediyorum.

Sizde frekansı düşürün, örnek olarak (-%30) ve sıcaklığı 50 derecede %100 çalışacak şekilde ayarlayın. Ve 1-2 gün test edin. Bu ana profil olsun. Bu, eğer sorun; benim kafamda tahmin ettiğim sorun ise çözecektir. Fakat bir video kaydı alıp kartı iade etmen, Nvidia alman daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı