MSI GE60-0ND macOS Mojave HDMI ile ses iletmiyor

Promet

Kilopat
Yaklaşık bir aydır dizüstü bilgisayarımda macOS Mojave kullanıyorum fakat ufak tefek sorunları yok değil. Mesela HDMI çıkışı çalıştırdım ama dahili ekrandan hiç görüntü alamıyorum. Dahili ekranı kullanmak istersem Mojave'yi yüklerken kullandığım Config.plist ile başlatmam gerekiyor ve ekran parlaklığını da ayarlamıyorum, dahili hoparlörler ve mikrofon çalışıyor ancak HDMI ile görüntü aktarırken ses ayarlarında HDMI olmasına rağmen HDMI ses iletme çalışmıyor. Farklı kaynaklardan yardım ve öneri aldım ama büyük ihtimal ben yapamadım :)

Bilgisayar özellikleri:
MSI GE60-0ND
Intel Core i7 3630QM
Atheros AR5B95, Ethernet: Atheros Killer 2200
Intel HD Graphics 4000

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam anlamadım. İlk olarak normal kullanımda ekran kartını sorunsuz tanıtabildin mi ? Yani takılma veya kötü grafik var mı ?
Bunu indirin.
toleda/audio_CloverHDMI
Clover ile Efı kısmını mount edin.
Bu aracı indirdikten sonra çalıştın. Bir SSDT dosyası oluşacak. Bu dosyayı Efı / Clover / Acpı / Patced içerisine at.
Son olarak sistemi yeniden başlatıktan sonra tekrar deneyin.

Yardımınız için teşekkür ederim ses ile ilgili işlem işe yaramadı.
Ekran kartı için herhangi bir şey yüklemedim, sistem ilk kurulumdan itibaren ekran kartını tanıdı. Takılma ve kötü grafik hiç olmadı, youtube üzerinden 4K ve 8K test videosu denedim herhangi bir problem çıkmadı. HDMI çıkış alabilmek için intel FBpatcher uygulamasından deneme yaparak Config.plist dosyasına ekleme yaptım HDMI çalıştı. İlk mesajımda belirttiğim gibi HDMI çalışıyor dizüstü bilgisayarın ekranınıda görüyor ama hiçbir şekilde dahili ekrana görüntü vermiyor.

Ekran alıntılarında "no audio codec detected" yazıyor, sistemi yeniden başlattım ama dizüstü üzerindeki hoparlörlerden ses alabiliyorum.PC'de toplamda 4 hoparlör olduğu için ses özelliklerinde 2 adet speaker gözüküyor ve seçim yaptığımda ikiside çalışıyor.
İkinci ekran alıntısında HDMI çıkışı seçtiğimde ise ses özelliklerinde "the selected device has no output controls" yazıyor hdmi ses çıkışı çalışmıyor.

10.png
11.png

Son düzenleyen: Moderatör:
10 dan fazla deneme yaptım ve smbiosu bir kaç farklı şekilde değiştirdim hatta sıfırdan config dosyası oluşturdum yinede yapamadım. Şuan hdmi a görüntü bile aktaramıyorum ne hikmetse.(cihaz açıkken hdmi a monitörü bağlayınca dahili ekranda görüntü gidip geliyor ama çıkış vermiyor.) github da bulunan hd4000 li config dosyalarıyla hiç görüntü alamadım (hdmi ve dahili ekrandan). farklı bir laptopta deneme yapmıştım dün hd5500 ekran kartı var, uygun config dosyasını direk koyduğum gibi çalıştı hdmi bağlayınca da direk görüntü verebildi hiçbir ayara gerek kalmadan. hd 4000 neden böyle çalışmıyor yada uyarlanan config dosyaları neden görüntü vermiyor anlamış değilim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı