MSI GE60-GE70 Kullananlar Kulübü

Burası MSI GE60-GE70 modellerinin kullanıcı kulübü konusudur. İki model arasında yalnızca ekran boyutunda farklılık olduğu için iki bilgisayarı ortak alarak konuyu açtım. Kullanıcılar hangi modeli kullanıyorsa (GE60 GE70) bana özel mesajla bildirin ve ben de konuya ekleyeyim. Video oyun testlerini bana özel mesajla ulaştırırsanız konuya eklerim. Zaten konuda testi olan veya basit oyunların testlerini lütfen göndermeyin. Video incelemeleri yapanlar varsa da bana ulaşabilirler.

GE70 Kullanıcıları:
BuqRi

GE60 Kullanıcıları:
M.CaN
sercan2124

vrtwsx.jpg

GÖRÜNTÜLER

MSI GE70:

ge60resimleri.jpg

MSI GE60:

ge60resimleri.jpg

win8logo.jpg

vrtwsx.jpg

Kendi Hazırladığım Soru-Cevaplar (S.S.S)

1- MSI GE60/GE70 fiyat/performans oranıyla çok iyi görünüyor. Peki bunun arkasında yatan bir sorun var mı ?

Kesinlikle göze batan bir şey yok. Fiyatlarına göre iyi performans vermelerinin altında hafif eksiklikler olsa da ürünün kaliteli olduğu hiçbir şeyi değiştirmez. Kasasının plastikten yapılmış olması fiyatının düşük olmasına katkı sağlıyor ama merak etmeyin bu sert bir plastik yani pek bir sorun çekeceğinizi düşünmüyorum.

2-FreeDos nedir ? Cihazın FreeDos sürümünü alsam ne olur ?

FreeDos demek, ücretsiz işletim sistemi demektir. Örnek olarak Linux. Zaten FreeDos sürümü Linux işletim sistemi ile geliyor. İsterseniz Windows 7/8 kurabilirsiniz daha sonra hiçbir sorun çıkarmaz.

3- Cihaz hangi malzemelerden yapılıyor ve malzemeler kaliteli mi ?

Cihaz tamamen sert plastikten üretilmiş. Resimlerde kasa mat görünebilir; ama piano black denilen görünümde kasası var. Bu sayede bilgisayarda parmak izi bırakma ihtimali daha fazla. Parlak olduğundan dolayı böyle bir eksikliği var. Plastikten yapılmış olmasına rağmen sağlam. Zaten ucuz ve hafif olmasında bu da bir etmen.

4- Kullanıcı memnuniyeti nasıl ?

Kullanıcılar ürünün performansından gayet memnun. Özellikle bazılarının yakındıkları durum ısınma. Bunu da bekleneniz gerekiyor zaten dizüstü bilgisayarların ısınması oldukça doğal bir durum. Hatta multimedya tuşlarının arasında fan devir hızını artırma tuşu konulmuş. Gayet kullanışlı ve etkili Çok fazla ısınma yok. Cihazı dizinizin üstünde taşımayı da seviyorsanız size soğutucu önerebilirim. Thermaltake Massive ve Zalman NC serisine bakmanızda fayda var.

5- Boost Sorunu nedir ve nasıl çözülür ? (Çok önemli)

Bu Boost sorununu yeni duydum açıkçası. Ben 0NC modelini aldığım için GT 650M ekran kartı kullanılıyor. Bu sorun 0ND modelinde yani GTX 660M ekran kartına sahip modelde oluyormuş. Core Speed(Saat Hızı) 950 MHz'ye kadar çıkması lazım diyen kullanıcıları anlayamadım. GTX 660M'in Core Speed ve Shader Speed'i en fazla 835 MHz. Yani kullanıcılar 950 MHz değil de 835 MHz oluyor diyor. Yalnız bu şu şekilde gerçekleşebilir. MSI'ın özel Turbo teknolojisi sayesinde oyunlarda devreye girer ve saat hızını ve çekirdek hızını 950MHz'ye kadar çıkarabilir. Zaten bir de şöyle olabilir. En fazla 950MHz'ye kadar çıkabilir diye bir özellik verilebilir. MSI Afterburner uygulamasıyla bu özelliği devreye sokup 835 MHz'den 950 MHz'ye çıkarabilirsiniz. Yani olayın garantilik vs. bir durumunun olmadığını düşünüyorum. BIOS sürümleri de farklı olabiliyormuş bir de BIOS güncelleyip bakabilirsiniz sorun düzelebilir.

6- SSD bağlamak mümkün mü ?

Kısacası evet diyeyim. Cihazda MSata girişi mevcut. Satın alıp takabilirsiniz. Yanlız fiyatları da pahalı. Onu da göz önüne alın. Ayrıca DVD ROM sökülüp HDD veya SSD takmak mümkün olabilir ama yine de dikkatli olmak lazım.

7- Driverlar(Sürücüler)'ı nereden indirebilirim ?

MSI'ın kendi sitesinden indirmeniz mümkün. Zaten konuda da linkini verdim. Ayrıca ekran kartı sürücülerini kesinlikle Nvidia'nın kendi sitesinden indirmenizi öneriyorum. Sürücü ne kadar güncel olursa o kadar daha fazla performans alırsınız emin olun.

8- Gaming Mouse Driver'ı ürünle birlikte gelmedi, ne yapabilirim ?

Sizin için internete yükledim. Konuda verdiğim linkten indirebilirsiniz.

9- GE60 ve GE70 arasındaki fark nedir ?

İki model arasında tek fark ekran boyutu. GE60 15.6" ve GE70 17.3". Olay sadece bu.

10- Cihazın modelleri arasındaki fark nedir ?

Cihazların 0NC ve 0ND modelleri piyasada var. Bu modeller de içinde farklılıklar gösterebiliyor. 0NC ve 0ND

arasındaki farklar şunlar:

--0NC'de i7 3610QM bulunurken 0ND'de i7 3630QM işlemci bulunuyor. i5 modelde değişiklik yok
--0NC'de GT 650M bulunurken 0ND'de GTX 660M ekran kartı bulunuyor.
--0NC'de Windows 7 bulunurken 0ND'de Windows 8 işletim sistemi bulunuyor.

Ayrıca 0NC ve 0ND modelleri içinde gruplara ayrılırken yalnızca şunlar değişebiliyor:

--İşlemci i5 modeline düşebiliyor
--İşletim Sistemi FreeDos(ücretsiz) olabiliyor.

11- Multimedya tuşları, fan ve turbo tuşları bilmem gerekenlerin hepsi nedir ?

Cihazda Fn tuşları haricinde GE60 için 5 adet, GE70 için 6 adet multimedya tuşu bulunuyor. Bunların özellikleri şöyle:
Disket çıkarma tuşuyla bilgisayar üzerinden basıp DVD'yi çıkarabiliyorsunuz. Ekran karartma tuşu var. Wi-Fi aç/kapa tuşu var. Fan tuşu var. Fan tuşuna basarsanız fanın devir hızını artırmış olursunuz bu sayede bilgisayarınızın içindeki sıcak havayı dışarıya daha hızlı atar. Turbo tuşu var. Bu Turbo tuşu sayesinde ekran kartı birazcık daha fazla hızlı çalışır. Yani MSI'da bulunan bir özellik bu. Kafanıza göre açıp kapayamıyorsunuz. Nvidia harici ekran kartına geçince bu tuş aktif oluyor. P1 tuşu var. Yalnız bu tuş yalnızca GE70 modelinde bulunuyor ve istediğiniz bir kısayolu açmanız mümkün oluyor..

12- Cihazın yanında ek olarak neler geliyor ?

Sürücü DVD'si, kullanıcı klavuzu, bazı kitapçıklar, şarj adaptörü ve oyuncu faresi dışında hiçbir şey gelmiyor. Bayağı kısıtlı olmuş ek verilen ürünler. Bu benim biraz canımı sıktı.

13- Garanti ile hangi firma ilgileniyor ve nasıllar ?

Garanti ile ServisPoint firması ilgileniyor. Performansı ve durumunun nasıl olduğu hakkında pek bir bilgim yok ama eski firmanın iyi olmadığı söyleniyordu. Yeni firma daha iyiymiş. 79 ilde görev yapıyorlar bildiğim kadarıyla. Siz de isterseniz sitesine bakıp araştırabilirsiniz.

14- Güvenli olarak nereden alabilirim ?

PCDepo, Sanalmarketim, SadeceNotebook dışında pek bir yerden almanızı tavsiye etmem.

vrtwsx.jpg

İNCELEMELER

Kendi incelemem:

Ürünü gördüğümde çok beğendim. Görünüşü hakkında sıkıntım olmadı. Yanında verilen aksesuarlar yeterli derecede. Sadece mouse un kablosuz olmasını isterdim. Klavyeyi çok beğendim fakat enter tuşunun küçük olması, delete ve virgül tuşunun kendilerine yakın yerlere taşınmış olmasına alışmak uzun sürmedi. Touchpad i bana göre çok kullanışlı. Alışık değilim fakat yine de beni tatmin etti. Ayrıca üstünde touchpad i kapatıp açmak için bulunan tuş çok iyi düşünülmüş. Özellikle sinirlendiğim şey ise P1 komut atama tuşu olmaması ve onun yerine bu özelliğin Turbo tuşuna atanması çok garip. Normalde bu tuşun MSI G serisinde sadece ekran kartını overclock etmesi özelliği var. Ne kadar çok fps artışını sağlamasa da (2-3FPS) bu özelliğin yazısı olmasına karşın bu laptopota kullanılmaması beni çok üzdü. En çok üzüldüğüm ve sinirlendiğim şey buydu. Ayrıca hızlıca işlemleri yapmak için S-Bar yazılımı da yüklü. Bu yazılım da hoşuma gitti. Eksiği olarak gördüğüm ama beni çok ilgilendirmeyen bir özelliği Blu-Ray okuyucusunun olmamasıydı. Benim için sorun değil fakat bunun olasını isteyenler için sorun olabilir.

Ses kalitesi benim ağzımı açık bıraktı desem yeridir. THX ayarlarıyla oynamadan dahi muhteşem bir sesi ve kalitesi var. Beni bu yönde çok tatmin etti.
Ekranının FullHD ve Mat olması çok iyi ve beni memnun etti. Güneş vursa dahi görüntü çok bozulmuyor ve kötü açılardan baksak bile gayet iyi bir şekilde görebiliyoruz.
Giriş çıkış portlarında sorun yok ama batarya girişinin fanın yanında olması beni biraz sıktı. Ayrıca dvd kapağında da açma düğmesi var bilgisayarın üzerindeki tuşlarda da var. Gayet gereksiz buldum. En azından kapakta olmayabilir ve sadece üzerinde olabilirdi.
Sıcaklık değerleri beni yükte değilken tatmin etti. Özellikle internette takılırken ve video izlerken Harddisk en fazla 37 derece, Anakart 28 derece, İşlemci 49 derece oluyor. Fan hızlandırmadan 5 dakika sonra işlemci 45 dereceyi geçemez oldu. Yükteykenki denemelerimi henüz yapmış değilim. Oyun denemelerimi de yapmadım. Ama şu ana kadar tek tük gereksizlikler haricinde beni tatmin etti.

Disk açma tuşu, ekran karartma tuşu, fan hızlandırma tuşu ve S-Bar yazılımı iyi düşünülmüş. Ancak Turbo tuşunun görevini yapmaması beni bir hayli sinirlendirdi. Dvd sürücüsünün sesinden rahatsız olabiliriz. Kullanımda rahatsız etmese de uyurken bilgisayar yanımızda ise sesi belki de rahatsız edebilir. Bunun dışında pek bir şikayetim olmadı.

vrtwsx.jpg

OYUN TESTLERİ

Oyun Testlerim:

GTA IV

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Crysis 3

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Metro: Last Light

BioShock Infinite

Far Cry 3

Call Of Duty: Black Ops II (PART 1)

Call Of Duty: Black Ops II (PART 2)

METRO 2033

Medal Of Honor: Warfighter

Battlefield 3

Assassins Creed III

NFS: Most Wanted 2012

Crysis 2

crysis21l.jpg
crysis22.jpg
crysis23.jpg

Max Payne 3

maxpayne320120712015717.jpg

Just Cause 2

justcause22012082601060.jpg

ÖNEMLİ BİLGİLER

** Kullanıcıların, RAM desteği için Windows 7 x64 kurmaları gerektiği ve hangisini seçebilecekleri >>> Windows 7'yi karşılaştırın - Microsoft Windows

** Ürün ile ilgili bütün driver, bios ve yazılımlar: MSI Global – Notebook - GE70 0NC veya MSI Global – Notebook - GE60 0NC

** Ayrıca otomatik güncellemeler için: MSI Global – Download Center

** Bunlara ek olarak Microsoft kampanyası ile Windows 8 çıktığında sadece 15$'a lisans alabiliyorsunuz. Bu kampanya içinde fırsat kaçmadan başvuru yapmanızı öneririm. Windows 8 Promo

** 3 ayda bir batarya kalibrasyonu yapılmalıdır.

** Gaming Mouse'un internette bulunmadığını farkettim. Bazı kullanıcılar bilgisayarı aldığında CD'yi bulamamışlar.
Gaming Mouse Driver Linki: Dosya.tc -
Alternatif: MSI Gaming Mouse Driver.rar (20,93 MB) - uploaded.net

Son düzenleyen: Moderatör:
M.Can kardeş bende MSI GE60 GT650M ekran kartı var. Bu MSI afterburner programı ile ayarları nasıl yaparım. Windows 8 pro kullanıyorum. Ayarlıyacaz diye bozmayalım. Bu bilgisayar ve ekran kartına göre en ideal ayarları nasıl yapabilirim. Yardım edersen sevinirim:)

M.Can kardeş bende MSI GE60 GT650M ekran kartı var. Bu MSI afterburner programı ile ayarları nasıl yaparım. Windows 8 pro kullanıyorum. Ayarlıyacaz diye bozmayalım. Bu bilgisayar ve ekran kartına göre en ideal ayarları nasıl yapabilirim. Yardım edersen sevinirim:)

Ben de Windows 8 Pro kullanıyorum. Orası çok önemli değil. MSI Afterburner programını indirip başarılı bir şekilde kurduysan, şu ayarları yapabilirsin:

speedl.jpg

Konuyu detaylı olarak burada bulabilirsin: So Nvidia GT 650M > GTX 660M? Confused.

Tabii ku bu ayarları uzun vadede kullanma. Kullanırken de Fan açık olsun, sadece oyun oynarken açmanı öneririm. Her zaman risk vardır. Ekran kartın yanabilir de aşırıya kaçtığında.

Ben de Windows 8 Pro kullanıyorum. Orası çok önemli değil. MSI Afterburner programını indirip başarılı bir şekilde kurduysan, şu ayarları yapabilirsin:

speedl.jpg

Konuyu detaylı olarak burada bulabilirsin: So Nvidia GT 650M > GTX 660M? Confused.

Tabii ku bu ayarları uzun vadede kullanma. Kullanırken de Fan açık olsun, sadece oyun oynarken açmanı öneririm. Her zaman risk vardır. Ekran kartın yanabilir de aşırıya kaçtığında.
Anladım sağol kardeş benim merak ettiğim bu programı açtım bu ayarları yaptım oyun oynadım çıktım diyelim bu programı kapatırsam eski haline dönüyor mu yoksa ayarları eski haline getirip öyle mi kapatmam lazım.

Anladım sağol kardeş benim merak ettiğim bu programı açtım bu ayarları yaptım oyun oynadım çıktım diyelim bu programı kapatırsam eski haline dönüyor mu yoksa ayarları eski haline getirip öyle mi kapatmam lazım.

Yaptığınız ayarları Profile bölümündeki "1,2,3,4,5" bölümlerinden bir yere kaydedin. O.C yapmak istediğinizde yani ayarları aktif etmek için profildeki kaydettiğiniz numaranın üstüne tıklayıp "Apply" butonuna basın. Kapatmak için de Apply butonunun yanındaki "Reset" butonuna basarak normal hale dönebilirsiniz. Programın açık veya kapalı olmasından çok sizin bu ayarları aktif ve diaktif etmeniz önemli. Umarım anlatabilmişimdir.

Yaptığınız ayarları Profile bölümündeki "1,2,3,4,5" bölümlerinden bir yere kaydedin. O.C yapmak istediğinizde yani ayarları aktif etmek için profildeki kaydettiğiniz numaranın üstüne tıklayıp "Apply" butonuna basın. Kapatmak için de Apply butonunun yanındaki "Reset" butonuna basarak normal hale dönebilirsiniz. Programın açık veya kapalı olmasından çok sizin bu ayarları aktif ve diaktif etmeniz önemli. Umarım anlatabilmişimdir.
Sağol kardeş çok açıklayıcı oldu:)

Bende bu ürünü almayı düşünüyorum. Ağırlığı nasıl acaba? 15.6 mı 17.3 mü almalıyız? i5 modeli ile i7 modeli arasında ne fark var? Hangisi daha avantajlı? Ayrıca ssd olmaması çok kötü olmuş. Zannedersem sadece bir tane hard disk bölmesi var. Mecburen mSata alınacak yada Dvd-Rw sökülecek gibi görünüyor. Msata fiyatlarına ve modellerine baktım da.Performans açısından en iyisi Intel gözüküyor(mSata 6GB/s , 550 Okuma 520 Yazma). Ama çok pahalı... daha düşük okuma yazma hızlı modellerden birini tercih etmek çok fazla performansa etki eder mi?

Bende bu ürünü almayı düşünüyorum. Ağırlığı nasıl acaba? 15.6 mı 17.3 mü almalıyız? i5 modeli ile i7 modeli arasında ne fark var? Hangisi daha avantajlı? Ayrıca ssd olmaması çok kötü olmuş. Zannedersem sadece bir tane hard disk bölmesi var. Mecburen mSata alınacak yada Dvd-Rw sökülecek gibi görünüyor. Msata fiyatlarına ve modellerine baktım da.Performans açısından en iyisi Intel gözüküyor(mSata 6GB/s , 550 Okuma 520 Yazma). Ama çok pahalı... daha düşük okuma yazma hızlı modellerden birini tercih etmek çok fazla performansa etki eder mi?

Galiba 2.7 kg civarında. Performansına göre hafif bir cihaz bana göre. 15.6" ve 17.3" modeller sadece senin zevkine kalmış durum. Daha büyük ekran istiyorsan 17.3", standart ekran istiyorsan 15.6" almalısın. Ben de başlarda 17.3" almayı düşünmüştüm ama 15.6" modeli aldım. Büyük olması taşınabilirliğini de etkiliyor kapladığı alanı da. Ama tabii ki senin seçimin.
i5 ile i7 modelleri arasındaki fiyat farkı da gözüne batmıştır çünkü i7 işlemci i5 işlemciye göre daha iyi performans sergiliyor. i7 işlemcili modelini almanı tavsiye ederim. Daha iyi performans alırsın. Daha uzun kullanım süresi sunar.
Fiyat-Performans için yapılmış bir bilgisayar olduğu için SSD olmaması normal. Fazladan HDD de takamazsın yuva yok. Dediğin gibi mSATA SSD almalısın ya da DVD'yi sökeceksin. mSATA'lar genel olarak zaten çok pahalı. İlla almak istiyorsan biraz daha yavaş modellerini tercih edebilirsin. Çok fazla performansı düşüreceğini zannetmiyorum.

Özet olarak, iyi bir dizüstü. GTX 660M ve i7 3630QM'lik modelini almanı tavsiye ederim.

Merhaba arkadaşlar. PC Depo'dan sipariş verdiğim MSI GE60 0ND-459XTR model notebook dün akşam elime ulaştı. Fakat beraberinde bazı sorunları da birlikte getirdi.Öncelikle ürünü mağazadan bir arkadaşıma aldırdım. Notebook ile birlikte gelmesi gereken sırt çantası yerine ucuz bir taşıma çantası vermişler. Canlı destekten sorduğumda bu modelde çanta olmadığını(!) ama ürünü mağazadan teslim aldığımız için çanta hediye ettiklerini(!) söylediler. Şüpheli bir durum, ben emin olamadım.

GE60 OND-459XTR modelini almamın sebebi ücretsiz işletim sistemi (Freedos) olmasıydı. Çünkü daha önceden Microsoft'un yaptığı kampanya ile 30 liraya Win8 Pro almıştım. Herneyse, notebook'un dış görünümünde herhangi bir problem, hasar göremedim. Win8 yüklemek için USB belleğimi taktım. Kurulum yazılımı USB deki dosyaları harddisk'e kopyaladıktan sonra kurulum aşamasında eksik dosya hatası verdi. Bir kaç kez tekrar ettim. Her seferinde farklı bir dosyanın eksik olduğu uyarısını verdi. Daha sonra düşük hızla dvd 'ye yazdırdım yine aynı hatalar. Torrent'ten temiz Win8 Pro x64 ISO kalıp dosyası buldum, hem usb hemde dvd ile tekrar kurmayı denedim. Yine hatalar, eksik dosyalar, turkuaz(!) ekran vermeler.

Bir sorun olduğu belli, bir de Win7 kurayım bakalım ne olacak dedim. Sorunsuz, problemsiz kurulumu tamamladı. Ancak şimdi de driver, yazılım kurulumlarında hata vermeye, windows güncelleme de başarısızlık, ağ bağlantılarında problemler başladı. Nvdia sürücüsünü yüklerken winzip hatası verdi (daha sonra winzip yükledim ama aynı hataları bir kaç kez daha tekrarladı. sonunda kurabildim ama.), VLC player kurmak istedim NSIS gibi ilk defa karşılaştığım bi hata aldım, bu hatayı araştırıp bir şekilde çözdüm (setup dosyasının kısa yolunu oluşturup hedef dosyanın sonuna /NCRP yazarak). Tekrar kurulum için açtığımda bozuk dosya hatası aldım. Bir çok kez yeniden indirip tekrar kurmayı denedim, yine aynı hatalar. Neyse dedim notebook'u geri göndermek kesinleşti fazla kurcalamayayım. Nvdia driver'ını yükleyebildiğim için Steam'i indirip Bioshock Infinite oynunu yükledim. Oyunu en yüksek ayarlarda çalıştırdım. Her hangi bir kasma olmadan oynamaya başladım, en fazla 1 dakika içinde oyun kilitlenmeye ve yanıt vermemeye başladı. Tabii ben şaşırmadım.

Ek olarak özel multimedya tuşlarını kullanabilmek için her hangi bir yazılım kurmamız gerekiyor mu? DVD sürücünü açma-kapama, ekran karartma gibi tuşları çalıştıramadım. (Driver dvd'sindeki 2-3 driver'ı aynı hatalar yüzünden kuramadım.)

Doğru sonuca nasıl ulaştım? Şöyle bir kombinasyon vereyim; 3 farklı bilgisayar, 2 farklı usb bellek, 4 farklı windows 8 x64 pro kalıp dosyası, yüksek-düşük hızda dvd yazdırmaları.

Her şekilde bir sorun olduğu ortada. Şimdi ben ne yapmalıyım? Garanti kapsamında servise mi göndereyim, yenisi ile değiştirilmesini mi talep edeyim, yoksa PC Depo'ya biraz daha fazla para verip i7 li versiyonunu mu alayım. Hem sırt çantasına da sahip olmuş olurum(!). (Bu arada notebook'u 2000 liraya 7 taksit ile aldım.) Sözleşmeye göre 7 gün içinde geri iade edebiliyoruz sanırım. Görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı