MSI GE60 mı yoksa LENOVO Y5100 mı?

• Konuyu başlatan MF
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 953
Makaleler
25
Bir notebook almayı düşünüyorum. İki model arasında kararsız kaldım: İntel Core İ7 4700MQ işlemcili, 16 GB RAM’li, GTX765M grafik kartlı MSI GE60 ve İntel Core İ7 4700MQ işlemcili, 8 GB RAM’li , GT750M grafik kartlı LENOVO Y5100. LENOVO marka modelde sisteme ikinci bir GT750M grafik kartı takmak mümkünmüş. Ama kafamda bazı soru işaretleri var: Öncelikle bir arkadaşım Lenovo marka bilgisayarların "dandik" olduğunu söyledi. Bu doğru mu? Uzun zaman önce SLI ve Crossfire sistemlerde Anti-Aliasing gibi bazı özellikleri açabilmek için grafik kartlarından birini kapatmak gerektiğinden bu sistemleri tavsiye etmediğini yazmıştın. Bu sorun düzeldi mi yoksa hala devam ediyor mu?

Lenovo'yı alırsam Vatan Bilgisayardan alacağım. Onlar mı teknik servise gönderip ikinci grafik kartını taktıracak? Ek grafik kartının maliyeti ne kadar olacak? Bilgisayara format atarken SLI'I Windows'a nasıl tanıtacağım? İkinci grafik kartını takınca 3D performansı 1.6 kata kadar artıyormuş. Bu durumda MSI marka notebooka ne kadar fark atar? Ve en önemli sorum: Hangisinin monitörü daha kaliteli? Kaliteden kastım tepki süresi ve Autocad kullanacağım için özellikle ama özellikle renk doygunluğu. Not:Lenovo'nun monitörü Led , MSI'nın ise Anti-Glare.

Aslında bu cihazlardan her ikisi de miadını doldurdu. GTX 800M serisi var artık piyasada ve tavsiyem Maxwell mimarili GTX 850M ekran kartlı modellere yönelmen. Yine de sorularını cevaplayalım. Lenovo, Çin’li bir firmadır fakat Lenovo markası aslen IBM’dir. IBM, PC işini Çinli Lenovo’ya satmıştır. Yani Lenovo kalitelidir diyebiliriz. SLI sistemlerde artık (epey bir zamandan beri) Anti-Aliasing açabiliyoruz. İkinci grafik kartı optik sürücü yuvasına takılıyor diye biliyorum. Ayrı satın alman gerekebilir. Maliyeti konusunda ise bilgim yok. SLI’ı tanıtmak için fazladan bir çaba harcamana gerek yok. Normal sürücü kurulumunu yapacaksın ve SLI devreye girecek. Performans SLI’ın en zayıf noktası. İkinci kart hiçbir zaman iki kartı performans getirmiyor. Daha da kötüsü, her oyunun SLI desteği yok. Kaldı ki yeni oyunlara SLI desteği bazen 1 hafta bazen de 1 ay sonra geliyor. O yüzden her daim tek GPU en ideali. Autocad kullanacaksan ve monitör senin için önemli ise MSI’ın GT60 2OKWS modeline bakmanda fayda var.

Lenovo y510p'nin çoğu versiyonu kendinden çift kart ile geliyor zaten. SLI için de lenovonun sitesinde VBIOS güncellemesi mevcut. Eğer güncel bir şekilde gelmezse siteden indirip güncelleyebilirsin. Tam olarak hangi ürün kodlu ürünü almayı düşündüğünü söylersen sana daha iyi yardımcı olabilirim lenovo konusunda.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı