MSI GE62VR 7RF Klavye Tuşlarının Çalışmaması

iNeonDragon

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar laptop modelim MSI GE62VR 7RF. Klavyedeki CTRL - Z - X tuşları bazen çok güzel çalışıyor bazen çalışmıyor (bu çalışmama olayı artık çok sık oluyor). Isınma sorunundan dolayı bilgisayarı servise gönderdim. Klavye sorununu da yazdım. CTRL tuşunun altında plastik parça sıkıştığını, onun çıkartıldığını ve kapsamlı klavye testi yaptıklarını fakat böyle sorunun olmadığını söylediler. Fakat oyunların çok açık bir şekilde bu tuşlar çalışmıyor (her zaman değil). Bir de yeni fark ettim genelde SHIFT + Z/X yapınca genelde çalışıyor. Yani bu tuşlara tek tek basarsam genelde çalışmıyor. Hatta o kadar çok bastırıyorum ki kırılacak artık. Bunun yazılımsal olarak sıkıntı olup olmadığını anlayabilir miyiz? Şu yazıyı bile yazarken işkence oluyor.

Not : Dün bir Twitch yayıncısını izlerken PUBG'ye girdiğinde klavyesi falan kendi kendine bozuldu reslemek zorunda kaldı. PUBG'nin klavyeyi bozma durumu olabilir mi? Tek farkı ben reslediğimde düzelmiyor klavye. Yine basmıyor tuşlar. Ve Format denedim pek işe yaramıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun yazılımsal mı yoksa mekanik bir arıza mı olup olmadığını anlamak için öncelikle temiz bir Windows + driver kurulumu ve BIOS + firmware güncellemesi yapıp ardından aşağıdaki linkten MSI Dragon Center, SteelSeries Engine 3 ve System Control Manager (SCM) yazılımlarını indirip kurmanız gerekir. Eğer tuşlar çalışıyorsa sorun yok demektir. Çalışmıyorsa mekanik yada donanımsal bir arıza vardır.

Sorunun yazılımsal mı yoksa mekanik bir arıza mı olup olmadığını anlamak için öncelikle temiz bir Windows + driver kurulumu ve BIOS + firmware güncellemesi yapıp ardından aşağıdaki linkten MSI Dragon Center, SteelSeries Engine 3 ve System Control Manager (SCM) yazılımlarını indirip kurmanız gerekir. Eğer tuşlar çalışıyorsa sorun yok demektir. Çalışmıyorsa mekanik yada donanımsal bir arıza vardır.

Format attım kaç defa. Driverları kurdum. Yinede aynı hatayı yapıyor. Şuan fark ettim. Mesela normal çalışıyor tüm tuşlar. CTRL - Z ve X tuşlarıda çalışıyor. Uyku modu ve Hazırda beklet moduna girince bozuldu tuşlar. Yazılımsal hata olması muhtemel. Ama formatla geçmiyor bunlar. Şöyle bir olayda var. Tuşlar bozuk olsa hiç basmaz. Shift + Z veya Shift + X yapınca çalışıyorlar. Sadece X ve Z ye normal basınca çalışmıyorlar.
Servisin söylediğine göre donanımsal bir hata yok. Testleri yapıldı ve sıkıntı görülmedi yazıyor.

Hocam merhabalar...Bahsettiğin sorun bende de var şuan, bilgisayarım msi gt72vr 7rd... ctrl x Z tuşları çalışmıyor, mesela önce başka bir harfe basıp sonra z veya x bastıgımda çalışıyor, ama bunu çok hılzı yapmak gerekiyor, mesela az sz dz ax sx dx... bundan dolayı sorunun donanımsal oldugunu düşünmüyorum, eğer bu sorunu hallettiysen bana yardımcı olabilr misin?

Hocam merhabalar...Bahsettiğin sorun bende de var şuan, bilgisayarım msi gt72vr 7rd... ctrl x Z tuşları çalışmıyor, mesela önce başka bir harfe basıp sonra z veya x bastıgımda çalışıyor, ama bunu çok hılzı yapmak gerekiyor, mesela az sz dz ax sx dx... bundan dolayı sorunun donanımsal oldugunu düşünmüyorum, eğer bu sorunu hallettiysen bana yardımcı olabilr misin?

Sorunu hala çözemedim. Servise gönderdim sorun yok deyip geri gönderdiler. Ocak ayında bir daha göndericem. Yazılımla ilgili bir sorunsa buraya çözümü yazarım ama pek sanmıyorum yazılımla ilgili olduğunu.

Bu nedir şimdi ya, bende donanımsal oldugunu düşünmüorm, sorunlarıms aynı, tuşlar aynı markada aynı ama dediğim gibi herhangi bir tuşa basıp sora çalışmayan tuşa seri olarak basınca çalışıyor, ben virusten dolayı olabilecegini düşünmüştüm ama sen format attım düselmedi diyince kafam karıştı, ben bir de kıbrıstayım serviste yok...Bir gelişme olursa beni de unutmas isen sevinirm

Bu nedir şimdi ya, bende donanımsal oldugunu düşünmüorm, sorunlarıms aynı, tuşlar aynı markada aynı ama dediğim gibi herhangi bir tuşa basıp sora çalışmayan tuşa seri olarak basınca çalışıyor, ben virusten dolayı olabilecegini düşünmüştüm ama sen format attım düselmedi diyince kafam karıştı, ben bir de kıbrıstayım serviste yok...Bir gelişme olursa beni de unutmas isen sevinirm

Bu olay başladıktan sonra en az 6 defa format yemiştir PC. Formatın hemen sonrasında hatta format aşamasında bile tuşlar bazen çalışıyor bazen çalışmıyordu. Onun için dedim yazılımsal olması biraz düşük ihtimal.

Ayni problemi bende yasamaya basladim 1 hafta once Z ve X tusuna arada basmiyor gibi yapiyordu sonra ctrl problemi cikti. Simdi surekli olarak mekanik bir problem gibi dusundum ama oyle olsa neden sadece bu tuslarda problem var. Sorunu cozebilen oldumu acaba??? Yoksa klavye mi degistirmemiz gerekiyor. Hizli yazinca problem olmuyor ama yavas yazarsan yada ilk harfse basmiyor mesela.... GT72VR 6RD kullanicisiyim.
@iNeonDragon @architect_46 sorunu cozebildiniz mi ? cozduyseniz nasil cozdunuz. Z yazmak icin isik hiziyla basiyorum :DDD
Cozuldu:

Press alt+ctrl+fn keys.

Bu yolu denedim diyor ki alt ctrl ve fn ye basin duzelicek harbiden duzeldi saka gibi insallah sorun olmaz birdaha :)
Tuslar komple gitti artik hic basmiyorlar.
Bi ara touch padin orasi ile klavyeye bastirinca kendine geliyordu.
Sorun sanirim klavyeden ankarta giden kabloda sorunu tam cozsek birseyler yapacaz da cozumu yok mu?
Arkadaşlar laptop modelim MSI GE62VR 7RF. Klavyedeki CTRL - Z - X tuşları bazen çok güzel çalışıyor bazen çalışmıyor (bu çalışmama olayı artık çok sık oluyor). Isınma sorunundan dolayı bilgisayarı servise gönderdim. Klavye sorununu da yazdım. CTRL tuşunun altında plastik parça sıkıştığını, onun çıkartıldığını ve kapsamlı klavye testi yaptıklarını fakat böyle sorunun olmadığını söylediler. Fakat oyunların çok açık bir şekilde bu tuşlar çalışmıyor (her zaman değil). Bir de yeni fark ettim genelde SHIFT + Z/X yapınca genelde çalışıyor. Yani bu tuşlara tek tek basarsam genelde çalışmıyor. Hatta o kadar çok bastırıyorum ki kırılacak artık. Bunun yazılımsal olarak sıkıntı olup olmadığını anlayabilir miyiz? Şu yazıyı bile yazarken işkence oluyor.

Not : Dün bir Twitch yayıncısını izlerken PUBG'ye girdiğinde klavyesi falan kendi kendine bozuldu reslemek zorunda kaldı. PUBG'nin klavyeyi bozma durumu olabilir mi? Tek farkı ben reslediğimde düzelmiyor klavye. Yine basmıyor tuşlar. Ve Format denedim pek işe yaramıyor.

Merhaba sana ulasamadim burdan yaziyorum bir cozum bulabildin mi acaba klavyeyi degistirsem sorun cozulur mu diye dusunuyorum. Ayrica kendi kendime ucak modun girip cikiyor mu?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı