MSI GE63 Raider RGB 9SG - CPU 96-98 derece

tufanatasoy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, oyuna eco modda girerken sıcaklıklar normal fakat Comfort, Sport veya Turbo modlarından birinde girdiğimde işlemci saniyede 96 98 oluyor.
Sistem özelliği:
  • MSI GE63 Raider RGB 9SG
  • RTX2080
  • i7 9750H
  • 512 GB SSD
  • 1TB HDD
  • 144Hz Full HD IPS.
Not: Oyunu yüksek performansta açıyorum ve adaptöre bağlı. Ayrıca Cooler Boost devrede. Sorunu cözmek adına güç ayarlarından işlemcinin max ve min değeri değistirme var, oradan kaça alırsam alayım bir şey olmuyor.
Not 2: Bütün driver yüklü ve laptopun fanları vb her şeyi temizlendi, macunu sürüldü.

Acaba laptopun termal sensörü veya anakartı mı sıkıntılı? Cünkü sadece tek yerden o kadar olup da digerlerinin normal seyretmesi sıkıntı gibi.

20211004_064639.jpg20211004_064603.jpg20211004_064639.jpg20211004_064603.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir laptoptan desktop gibi sessiz ve serin performans beklemeyin. Bu işlemciye ait diğer laptop incelemelerinde de oyun esnasında hep bu sıcaklıklar görülüyor.

Örneğin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir monitör standı üstünde kullanın fanlı olanlardan, en azından boğulmaz.

Bir laptoptan desktop gibi sessiz ve serin performans beklemeyin. Bu işlemciye ait diğer laptop incelemelerinde de oyun esnasında hep bu sıcaklıklar görülüyor.

Örneğin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir monitör standı üstünde kullanın fanlı olanlardan, en azından boğulmaz.

Hocam anladım fakat ne Ultra ayara almışım ne de 1 2 saat vakit geçirmişim. En dusuk ayarda 800 küsur cözünürlük 96 98 hemen nereye oluyor normal degil yani. Stand alacağım ama ise yarayacagini zannetmiyorum cunku donanimsal gibi problem.

Hocam anladım fakat ne Ultra ayara almışım ne de 1 2 saat vakit geçirmişim. En dusuk ayarda 800 küsur cözünürlük 96 98 hemen nereye oluyor normal degil yani. Stand alacağım ama ise yarayacagini zannetmiyorum cunku donanimsal gibi problem.

Normal.

Basit olarak anlatmak gerekirse çözünürlük düşürdükçe ya da grafik kalitesi düşürdükçe işlemcinin grafik kartına göndermesi gereken kare sayısı artar. Bu da işlemciye daha fazla yük bindirir. Bu şekilde konfigürasyon yaparak işlemciyi işkence testine sokuyorsunuz resmen. E laptoplar 5 bakır boru ve iki fan ile soğutmaya çalıştığı için yeterli olmuyor tabi soğutmak için.

Neden düşüyorsunuz ki iyi bir ekran kartınız var 1080p de her oyunu yüksek fps ile oynatır.

Normal.

Basit olarak anlatmak gerekirse çözünürlük düşürdükçe ya da grafik kalitesi düşürdükçe işlemcinin grafik kartına göndermesi gereken kare sayısı artar. Bu da işlemciye daha fazla yük bindirir. Bu şekilde konfigürasyon yaparak işlemciyi işkence testine sokuyorsunuz resmen. E laptoplar 5 bakır boru ve iki fan ile soğutmaya çalıştığı için yeterli olmuyor tabii soğutmak için.

Neden düşüyorsunuz ki iyi bir ekran kartınız var 1080p de her oyunu yüksek FPS ile oynatır.

Hocam şöyle ki zaten Very highde 95 civarı alıyordum amac dusurmek degil gerek yok zaten ama en iyi ayarlarda da sicaklik patliyordu 96 98 diye ondan dedim belki en düşüğe alayım diye. Ama ayarlari dusurdugum zaman işlemciye daha fazla yük bindiğini unuttum haklısın.
Bir de mode ecodayken hiç Turbo Sport'da degil ama CPU-Z'den baktigimda 4200MHz arasında oynuyor boşta cok fazla degil mi? HWiNFO64 indirdim işlemci voltajına baktigimda 1.4 gözüküyor laptopu 2.el aldım acaba benden önceki arkadaş OC vs mi yaptı cihaza böyle bir şey olabilir mi hocam 2.6 GHz i7 9750H frekans degeri eco modedeyken 4.1 falan oluyor boştayken bir de 🙁

Hocam şöyle ki zaten Very highde 95 civarı alıyordum amac dusurmek degil gerek yok zaten ama en iyi ayarlarda da sicaklik patliyordu 96 98 diye ondan dedim belki en düşüğe alayım diye. Ama ayarlari dusurdugum zaman işlemciye daha fazla yük bindiğini unuttum haklısın.
Bir de mode ecodayken hiç Turbo Sport'da degil ama CPU-Z'den baktigimda 4200MHz arasında oynuyor boşta cok fazla degil mi? HWiNFO64 indirdim işlemci voltajına baktigimda 1.4 gözüküyor laptopu 2.el aldım acaba benden önceki arkadaş OC vs mi yaptı cihaza böyle bir şey olabilir mi hocam 2.6 GHz i7 9750H frekans degeri eco modedeyken 4.1 falan oluyor boştayken bir de 🙁

Senin gibi şikayet eden çok olmuş. Bu işlemciye OC yapılması mümkün değil ama undervolt yapılabilir. Ki forumda yapanlar olmuş:

Geri
Yukarı