MSI GE70 2PC Firmware Güncelleme Sorunu ve Isınma

Aykut Özer

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba;

MSI Ge70 2PC laptopu yaklaşık 8 aydır Windows8.1 işletim sistemiyle kullanıyorum. Windows 10 yükseltme güncellemesi geldiğinde temiz kurulumu tercih ettim, format atıp Windows 10 kurdum. MSI resmi sitesinde bu ürün için Windows 10 sürücüleri bulunmuyordu, fakat Windows 8.1 sürücülerinin uyumlu şekilde çalışacağını öğrendim.
Tüm sürücülerle birlikte BIOS ve Firmware güncelleştirmelerini de aşağıdaki videoda anlatıldığı üzere yaptım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS güncelleştirmesi başarılı olmasına rağmen, EC Firmware güncelleştirmesi olmadı. Resmi sitede 2015 yılına ait EC Firmware dosyası bulunuyor.

Firmware.jpg

Fakat bilgisayarımda halen 2014 yılına ait EC Firmware yüklü.

BIOS Screen.jpg

Firmware yükleme esnasında herhangi bir hata olmadı, dosyalar aktarıldı, yükleme ekranı göründü, bilgisayar kapandı. Şarj kablosu ve pili de belirtildiği gibi çıkardım. 5 dakika bekledikten sonra pili ve şarj kablosunu taktım. Tekrar boot edip BIOS ekranından sistem bilgilerini kontrol ettiğimde hala EC Firmware 2014 yılı versiyonun yüklü olduğunu gördüm.

Yukarıdaki adımları Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 la denedim, ama güncelleme hala başarısız.

Buna rağmen sorunsuz boot yapabiliyorum, ama çok ciddi bir performans düşüşü var. CPU boşta olmasına rağmen, CoolerBoost açıkken bile 75-80 derecelere kadar ısınma söz konusu. Bu güncelleştirmeler öncesinde, ancak işlemciyi zorlayan herhangi bir oyun açıkken bu ısı değerlerini görüyordum. Şu an, daha önce sorunsuz ve akıcı şekilde çalışan oyunlar çalışırken, fps düşmesi, ekran yırtılmaları (Düşey senkronizasyon aktifken bile), işlemcide aşırı ısınma söz konusu.

Yukarıda EC Firmware açıklamasında fan kontrolü ile ilgili olduğu yazıyor. (Update fan control table to R03)
Bu durum fan hızının kontrol edilememesine yol açabilir mi?
Arka kapakta bulunan "garanti bandı" yüzünden, fan temizliği de yapamıyorum. Servise göndermeyi yeğlerim.
Bu model için şu anki sürücüler göz önüne alındığında hangi işletim sistemini kullanmalıyım?

İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı