MSI GE76 Ekranda arada garip çizgiler oluyor

blac_eagle

Centipat
Bir ay olmadı bilgisayarı alalı. Ara sıra ekranda 5-10 tane görev çubuğu beliriyor kısa süreli ve sonra geçiyor. Ekran kartında mı bir sorun var? Edge'de filan mı bir sorun var? Sürücüde mi sorun var anlayamadım. Aygıt yöneticisinde her şey normal gözüküyor. Ve olay anlık oluyor. Windows 11'e geçtim yine var. Problem ne anlayamadım. Çok kısa sürdüğü için görüntü de atamadım. Çizgili ve bulanık şekilde ekran 10 parça filan oluyor alt alta görev çubukları ve ufak pencereler çıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Quasris, @AlbusDumbled0re, @becy, @Nekochan, @Hayvansiterlik, @talipsisman, @Kansud, @wenom38, @Regionella, @Daggerspell, @muratturatci,

Yukarıda bahsettiğim problemi yaşadınız mı? Yaşadıysanız nasıl çözdünüz? Servise mi göndermek lazım?

Sürücüler güncel. Windows 10'da vardı sorun windows 11'e geçtim yine var. Bios güncelledim yine var.

Ayrıca youtube'da video açıp tam ekran yapıp sonra küçültünce ortada siyah bir bant oluşuyor tekrar tam ekran yapınca düzeliyor küçültünce yine bant çıkıyor. Bazen de görüntü ekranda sürekli kayıyor youtubeda.

Msi centerda bazen Intel Graphics Driver yüklü değil gösteriyor bazen yüklü gösteriyor. Aslında sürekli yüklü.

Sorun hibrit grafik modu ve 360 Hz'den mi kaynaklı acaba?
Her ne olursa olsun 1 aylık bir laptopta böyle sorun görmek insanın moralini bozuyor. Casper ve hp'de ekranla ilgili hiç sorun yaşamadım.

@Quasris, @AlbusDumbled0re, @becy, @Nekochan, @Hayvansiterlik, @talipsisman, @Kansud, @wenom38, @Regionella, @Daggerspell, @muratturatci,

Yukarıda bahsettiğim problemi yaşadınız mı? Yaşadıysanız nasıl çözdünüz? Servise mi göndermek lazım?

Sürücüler güncel. Windows 10'da vardı sorun windows 11'e geçtim yine var. Bios güncelledim yine var.

Ayrıca youtube'da video açıp tam ekran yapıp sonra küçültünce ortada siyah bir bant oluşuyor tekrar tam ekran yapınca düzeliyor küçültünce yine bant çıkıyor. Bazen de görüntü ekranda sürekli kayıyor youtubeda.

Msi centerda bazen Intel Graphics Driver yüklü değil gösteriyor bazen yüklü gösteriyor. Aslında sürekli yüklü.

Sorun hibrit grafik modu ve 360 Hz'den mi kaynaklı acaba?
Her ne olursa olsun 1 aylık bir laptopta böyle sorun görmek insanın moralini bozuyor. Casper ve hp'de ekranla ilgili hiç sorun yaşamadım.
Merhabalar,
Bahsettiğin sorunların aynısı arkadaşım Kansu ve bende de var. Bizde sorunun neyden kaynaklandığını çözemedik.

Ben 4-5 gün kadar ekran tazeleme hızını 60-120 hz lerde kullandım bu süre içinden bu sorunlar olmadı. Ama ne zaman ki 360 hz ye ayarladığımda sorunlar yine oluyor. Arkadaşım servisi aradı oradan görmemiz gerekiyor dendi, bu arıza sürekli olan bir problem değil ki gün içinde herhangi bir zamanda oluyor veya olmuyor ertesi gün tekrar oluyor yani servis bunu nasıl görüp sorun tespiti yapacak merak içindeyim.

Sonuç itibari ile yazın servisi göndermeyi düşünüyorum. Bende sorunun senin gibi '' Sorun hibrit grafik modu ve 360 Hz'den mi kaynaklı '' olduğunu düşünüyorum. GE76 serisinde böyle bir sorun varsa toplu olarak ne yapacaklar acaba ?

Sorun yaşandıktan sonra ekran aşağıda paylaştığım gibi youtube videolarında bu şekilde kalıyor. renk kayması oluşuyor. görüntünün parça parça olması ise anlık oldugundan ekran görüntüsü çekemedim.

Bir çözüm bulursak paylaşalım teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1635871508551.jpg
    1635871508551.jpg
    99 KB · Görüntüleme: 43
  • 1635871508559.jpg
    1635871508559.jpg
    80,2 KB · Görüntüleme: 43
Arkadaşlar bende de benzer sorunlar oldu, ayrıntılı fotoğraflar ile paylaşacağım müsait olunca. İmzamdaki sisteme sahibim.

Merhabalar, bahsettiğin problemle hiç karşılaşmadım ancak;
1) benim monitör 165Hz QHD,
2) ilk gün discrete modu seçtim, bir daha hiç değiştirmedim, benim Intel GPU çalışmayı unutmuş olabilir:)

Merhabalar, bahsettiğin problemle hiç karşılaşmadım ancak;
1) benim monitör 165Hz QHD,
2) ilk gün discrete modu seçtim, bir daha hiç değiştirmedim, benim Intel GPU çalışmayı unutmuş olabilir:)

@becy bende de 17.3 165 Hz monitör var da acaba görüntü ayalarından ölçeklendirme ayarlarını ne olarak kullanıyorusunuz (yazıların vs bulanık görünmemesi için)?

Discrete modda RTX3080 GPU kullanıyorsanız gereksiz yere GPU ve pil ömrü kısalır. Normalde hybrid modda geçişlerin otomatik olması lazım. Bilgisayarın özelliği zaten. YouTube'daki durumun örnek resmi ekli. Videoyu yükleyemedim hızlı bir şekilde görüntü sola kayıyor. Görev çubuğu ve çizgilerle ilgili bahsettiğim konudaki resmi henüz çekemedim.

MSI Center bazen yüklenemiyor. Sorunların yazılım kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama sonuçta bir sorun var ortada.

Yapılması gereken bir ayar varsa hep beraber yapalım.

Videoyu da ekledim:

Dosya Ekleri

• 0DED177F-4344-4D27-B11E-A85FF627B77B.jpeg
    0DED177F-4344-4D27-B11E-A85FF627B77B.jpeg
    136,2 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Discrete mode kapalı olduğunda dediğiniz gibi gerektiğinde Nvidia gpu devreye giriyor ancak Nvidia gpu kullanılsa bile bütün akış Intel gpu üzerinden geçiyor. Bu da discrete mode'a göre performans kaybına yol açıyor. Bu bilgisayarın önemli özelliklerinden biri discrete mode'unun yani mux switchinin olması.

Yeni konular

Geri
Yukarı