MSI GF65 alınır mı?

Evet bu videoyu ben de izledim. Zaten ya evoo Gaming laptop ya da bunu alacağım.
Bugün de bir video vardı bu laptop hakkında yine aynı kanalın çektiği. Masaüstüne göre ekran kartı yüzde 30 daha yavaş dedi. Bu bilgilere nereden ulaşıyoruz. Araştırdığım laptopların masaüstüne göre ne kadar yavaş merak ediyorum.

Evet bu videoyu ben de izledim. Zaten ya evoo Gaming laptop ya da bunu alacağım.
Bugün de bir video vardı bu laptop hakkında yine aynı kanalın çektiği. Masaüstüne göre ekran kartı yüzde 30 daha yavaş dedi. Bu bilgilere nereden ulaşıyoruz. Araştırdığım laptopların masaüstüne göre ne kadar yavaş merak ediyorum.
Laptoparı bu günlerde masaüstü ile karşılaştırmak biraz zor, çünkü laptoplar her zaman tam performans çalışmıyor masaüstüne karşın, çalışsalar bile masaüstü kadar yüksek clockspeedlere ulaşmaları çok zor.

Kendi aralarında karşılaştırmak daha mantıklı, en sağlıklı yöntemi hem işlemci hem de ekran kartının stresslendiği (ikisi de soğutma sistemini paylaştığı için) benchmarklara bakıp tuttuğu clockspeed, wattage, sıcaklıkları incelemek tabi.

NotebookCheck'den benchmarkların tüm detaylarını görebilirsiniz ama kolaylık olsun diye örnek olarak Jarrod's Tech'in videolarına bakabilirsin. Burada gördüğün üzere full stress altında ekran kartı tam performans çalışabilse de işlemci 95 derece civarı bir termal limite ulaşıyor, yani işlemciyi soğutamıyor. Bu sebeple işlemci daha düşük hızda çalışır yani daha düşük güç çeker. Tam stress altında 35W çekiyor ama işlemcinin TDP'si (Hedeflediği değer) 45W, bunlardan yola çıkarak laptopun fazla ısındığından işlemciyi throttle'layıp tam performans gösteremediği kanısına varabilirsin.

Bunlara karşın masaüstüler yüzlerce Watt'ı rahatça çekip daha yüksek clocklara ulaşabiliyor, üstüne overclock da yapabiliyorsun soğutma sistemin yeterliyse.

Walmart'a yollayamadığınız sürece EVOO'nun garantisi çok bi işe yaramaz. Servise önem veriyorsanız Türkiye'de populer markalara yönelmek daha mantıklı. Dediğim MSI modelleri, Y540, ve Acer 1660ti olsa da gene iyi olur. Yakında çıkacak 2020 Nitro 5 ve yeni Lenovo Legion modellerini de bekleyebilirsiniz.

Bu arada 1660ti ve 2060 genel performans alanında %10-15 civarı bir fark olsa da fiyat farkına genelde değmiyor bence. İkisi de 80W olarak çalışıyor olsa da tabi 2060 biraz daha önde gider (Helios 300 hariç onun 1660ti'yı 90W, EVOO'nun da 2060'ı 115W).
Max 11 bin tl olacak şekilde laptop almayı düşünüyorum. Lenovo Legion Y540 vs MSI GF65 [RTX2060] arasında kaldım. Hangisini tavsiye edersiniz. Ya da bu fiyat bandında başka tavsiye ettiğiniz laptop var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı