MSI GL62 6QD-079XTR Fan sesi sorunu

troohinus

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 4 gün önce MSI GL62 6QD-079XTR marka laptop aldım oyun performansı açısından memnunum ancak 1080p High ayarlarda oyun oynarken fanlar deli gibi çalışıyor. Tamam o performansı vermesi için ısıyı ayarlaması gerek ama turbodakinden bir kaç tık aşağıda çalışıyor. Aşırı ısınmadan kaynaklanacağını sanmıyorum, ayrıyetten soğutucum var ve kasadan çıkan hava sıcak değil tam aksine serin diyebilirim. Oyundan çıktığımda iste fan sesi hızı düşüyor ama eski laptobum Samsung- RV511'in boşta çalıştığı kadar sessiz olmuyor. Bu konuda birkaç sorum olacak;

-Yüksek ayarlarda oyun oynarken bu fanın rahatsız edici düzeye gelecek kadar hızlı çalışması normal mi (ne yazık ki RPM olarak hangi programla bakıldığını bilmiyorum) ?
-Yoksa BIOS ayarlarını yaparken fan ayarlarını yapmam gerekiyor muydu ? Ve öyle bir ayar varsa bununla fan hızını düşürebilir miyim ?

Yardım edebilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum. İlgilenen herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu izledim de ekran kartı bios güncellemesi beni aşar gibi duruyor :) , peki bunların hepsini birşekilde güncelledikten sonra birşey değişir mi fan hızında ?

yok mu yardım edebilecek ? :(

BIOS'a baktım şuanda güncel versiyonu E16J6IMS.107 var. Sistem boştayken 3200-3300 RPM arası çalışıyor. MSI'ın kendi forumunda bi konuya denk geldim orda biris BIOS downgrade yapmasını önermiş.Bir doğruluğu var mıdır ? Siteme zararı veya garanti dışına çıkartabilecek bi risk ?

Problem with fan after updating ec firmware

-Yüksek ayarlarda oyun oynarken bu fanın rahatsız edici düzeye gelecek kadar hızlı çalışması normal mi (ne yazık ki RPM olarak hangi programla bakıldığını bilmiyorum) ?
MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat
Bu rehberde anlatılan şekilde ayarları yapıp, hem oyun içi sıcaklıkları hem fan hızı değerlerini bizimle paylaşır mısın ?

Muhtemelen o çıkan ses normaldir, çare kulaklıktan geçiyor :)

Tekrar merhaba
MSI Afterburner ile malesef tam yapamadım ama yine MSI'ın Silent Option Skylake ile fan rpm ve sıcaklık değerlerine baktım.
-1. fotoğrafta sistem boşta 36-39C ile çalışırken genelde 3200-3400 rpm arası dönüyor.
-Oyunlarda iste auto fan ayarında CPU maximum 60-65C ve GPU 70C civarında iken rpm değeri 4500-5500 arası oluyor.(ses baya rahatsız edici)
-2. fotoğrafta oyunda manuel olarak fan hızını en düşük değerlere çektiğim durumda CPU 60-70C ve GPU 70-75C civarında 4200 ile rpm ile dönüyor.

MSI'a ticket atmıştım konu hakkında ve onlarda "About CPU FAN speed, the basic speed is about 3000 RPM, and our default is alway running.To avoid overheating about touchpad and palm rest,and some users want us to keep the case cool, so we set it to always ON." bu mail ile geri dönüş yaptılar.

MSI 3000 rpm diyor ama benim minimum rpm değerim 3200-3300 arası, 36 derece sıcaklıkta çok gereksiz bir şekilde hızlı çalıştığını düşünüyorum.MSI EN forumunda benim gibi şikayetçi arkadaşlarda var kimisi firmware ve bios güncellemesine kadar normal çalıştığını update yaptıktan sonra fan hızının yükseldiğini söylerken bazıları ise downgrade yapmaları taktirde sorunun çözülebileceğinden bahsediyor. Bunun sadece sistem sıcaklığına göre fanın hızlanıp yavaşlamasını sağlayamaz mıyım ? Bilgisayarın power tuşundan itibaren boştayken 3200-3300 rpm ile çalışması gerçekten rahatsız edici. Yorumlarınız için Teşekkürler.

Arkadaşlar bunun sistem boştayken sessiz çalışması için manuel bir ayarı yok mu ? Programla manuel olarak sistem boştayken çalışabileceği minimum devirde dönmesini sağladım ama oda 3200 rpm. Şöyle 2700-3000 rpm arası yapmanın bir yolu var mı ?

Dosya Ekleri

• bosta.png
    bosta.png
    41,7 KB · Görüntüleme: 400
  • oyunda.jpg
    oyunda.jpg
    100,7 KB · Görüntüleme: 254
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı