MSI GL65 Leopard işlemci 95 derece normal mi?

AyBumin

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar MSI GL65 Leopard 10SCXR Laptop var. i5 10300H ve GTX 1650. sorunum şu: Battlefront 2 gibi ağır oyunlar oynarken CPU sıcakluğı cooler booster açmazsam 94 derecelerde; açarsam da 85-95 sürekli gidip geliyor. Bu değerler bana fazla geldi ama laptop gövdesi, hava çıkışı bu kadar sıcak gelmiyor. Bu yanıltıcı bir etken midir?
Dragon Center ve Afterburner uygulamalarından bu sıcaklık değerlerini elde ettim. Bazı oyunlarda cooler booster çok etki ediyor. Sıcaklık 78'lere kadar düşürüyor, LoL gibi ağır olmayan oyunlarda 68'lere çekiyor ama ağır oyunlarda çok ısınıyor. Ne yapmalıyım? Cihaz 6 aylık ve tozlu ortamdayım. Servise verilebilir mi yoksa normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal. Çok güç tüketmeyen bir laptop'um vardı. O bile baz yunlarda 80-90 dereceleri görüyordu

Cooler boost kapalı iken 85-90 derece açıkken 75-85 derece arası gezmesi lazım. En son bakımı ne zaman yapıldı? 95 derece tam thermal throttling sıcaklığı. 96 olduğu anda işlemci güzü azaltır.

Arkadaşlar MSI GL65 Leopard 10SCXR Laptop var. i5 10300H ve GTX 1650. sorunum şu: Battlefront 2 gibi ağır oyunlar oynarken CPU sıcakluğı cooler booster açmazsam 94 derecelerde; açarsam da 85-95 sürekli gidip geliyor. Bu değerler bana fazla geldi ama laptop gövdesi, hava çıkışı bu kadar sıcak gelmiyor. Bu yanıltıcı bir etken midir?
Dragon Center ve Afterburner uygulamalarından bu sıcaklık değerlerini elde ettim. Bazı oyunlarda cooler booster çok etki ediyor. Sıcaklık 78'lere kadar düşürüyor, LoL gibi ağır olmayan oyunlarda 68'lere çekiyor ama ağır oyunlarda çok ısınıyor. Ne yapmalıyım? Cihaz 6 aylık ve tozlu ortamdayım. Servise verilebilir mi yoksa normal mi?

Extreme performance+cooler Boost şeklinde kullanın. Anlık 93-94 görecektir, o da çok normal. Intel işlemciye sahip.

Cooler Boost kapalı iken 85-90 derece açıkken 75-85 derece arası gezmesi lazım. En son bakımı ne zaman yapıldı? 95 derece tam thermal throttling sıcaklığı. 96 olduğu anda işlemci güzü azaltır.

Her işlemci veya laptop için belli bir frekans kısma derecesi yok, onu üreticiler ayarlıyor. Ryzen 7 4800H kendi laptopumda 98 dereceyi görürken bile 4200 MHz'yi sıkıntısız veriyor. 4200 MHz bu işlemci için maksimum frekans.

Extreme performance+cooler Boost şeklinde kullanın. Anlık 93-94 görecektir, o da çok normal. Intel işlemciye sahip.
Öyle kullanıyorum. Umarım normaldir.
Her işlemci veya laptop için belli bir frekans kısma derecesi yok, onu üreticiler ayarlıyor. Ryzen 7 4800H kendi laptopumda 98 dereceyi görürken bile 4200 MHz'yi sıkıntısız veriyor. 4200 MHz bu işlemci için maksimum frekans.
Bende sadece sanırım Battlefront 2 adlı oyunda bir sıkıntı oluyor. Bu oyunda drop sorunum var her ayarda bir türlü anlamadım dedim acaba sıcaklıktanmı böyle oluyor.

Senin işlemcin için durum o olabilir. İntelde hemen hemen yakın dereceler. Benim işlemci için bu 95 derece, 10300H içinde maximum 100'dür.
Bu işlemci için büyük ihtimal 100 derece.
Cooler Boost açıkken bile 85 derece altına inmemesi bir tık sıkıntı bence. Ben servise verilip içinin temizlenmesi taraftarıyım. Zaten 6 ay olmuş. Baktırmakta zarar yok fayda var.
Thermal throttling sıcaklığı görebilmek için XTU indirip bakabilirsin. Testi çalıştır ve hangi derece girdiğini gör.

Geri
Yukarı