MSI GT72 Chipset Yanması

adigeonur21

Hectopat
Daha fazla  
Geçtiğimiz akşamlarda MSI GT72 Dominator Pro Notebook'umla PUBG oynarken bir anda kapandı, güç kablosunu taktığımda güç aldığına dair yanan malum ışık bile yanmıyordu. Hatta adaptörün üstünde yeşil ışık bile taktığım anda sönüyor, güç vermeyi kesiyordu. Muhtemelen kısa devreye düşüyordu, eyvah dedim anakartı yaktık herhalde. Malumunuz tamir için dolarlar havalarda uçuşacak. MSI teknik servisi olan Servis Point'i aradım garantisinin dolduğunu nasıl yardımcı olabileceklerini sordum. Ama daha bismillah demeden arıza tespite 25$+KDV ücret alacaklarını söylediler. Garanti kapsamındayken SSD değişimi ve ekran menteşesi onarımı için daha önce iki kere göndermiştim. El işçiliklerini çok kötü olduğunu bildiğim ve bu kadar da paragöz yaklaşımda bulundukları için direk orayı eledim ve başka arayışlara başladım.
Yaşadığım şehirde Konya'da bilgisayar tamiri için götürdüğüm yerde ekran kartını söktüklerinde makinenin güç almaya başladığını gördük. Tabii ekran gelmedi aslında. İçinde onboard ekran kartı da var. Belki oradan devam eder diye düşünmüştüm ama nafile, BIOS yazıları bile gelmedi. Ekran kartını takınca makine tekrar hiçbir şekilde güç almıyor direk kısa devreye düşüyor. Burası bana ekran kartı chipsetinin yandığını chipseti ya da komple ekran kartını değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Tamam dedim ama demez olaydım. Bana bir fiyat çekti sövdü sandım hem de ne biçim böyle dümdüz. Hani üstüne azıcık ekleseniz GTX 1050'li bir notebook alınır. Bilgisayarı topla ver abi sen bana dedim, aldım bilgisayarı, gördüğüm ilk çaycıya oturdum. Telefondan başladım İstanbul teknik servis, notebook tamiri arama sonuçlarından çıkan yerlerin alayını aramaya... Perpadakileri de aradım... O gün o çaycıda 4 saat boyunca 20'den fazla firmayı aradım. Görüşmelerin çoğu uzun sürüyor kimiyle telefonda kanki oluyoruz 23 dk konuşuyoruz, kimisinin uğraşası yok ama ben bırakmıyorum dert yanıyor, mağdurum da mağdurum diyor, yardımcı olmasını istiyorum. 5 dakikadan az konuşma dönmüyor, ekran kartının chipsetinin fotoğrafını çekmiştim, üstündeki chipset koduyla ellerinde var mı yok mu onu soruyorum. Bir kısmı yok diye dönüyor, bakalım da arayayım diyen bir kısmından ise ses yok, ben de tekrar arayıp sıkıştırmadım tabi, bulamadıklarını biliyorum zaten. Kimisi de "Abi benim bu zamana kadar tedarik edemediğim chipset olmadı, sen gönder ayarlarız." diyor sesinden yaş ölçüyorum daha 19, bir sor soruştur varsa sana gönderiyim diyorum. "Ya ben her türlü bulurum onu" diyor ve eleniyor. Her neyse;
1-Tüm bu konuşmaların sonunda koca İstanbul'da sadece bir kişi elinde bu chipsetin bulunduğunu iddia etti ve 700 TL'ye chipseti değiştireceğini söyledi.
Diğer elinde olmayanların hepsine chipset değişim fiyatlarını soruyordum; işçiliğiyle beraber ekran kartına bağlı olarak 200-400 arası dediler.
2-Bir yer chipsetin bozulmadığını daha önce tamir görmemişse yapabileceğini altındaki pinleri kalıplamayla düzelteceğini 160 TL tutacağını söyledi.
3-Türkiye'ye chipsetleri ithal eden firma başkasına yaptırsan da bu chipi %95 benden alacak diyor ama bu chipsetin ellerinde olmadığını 40-50 gün içinde getirtebileceklerini ve chipset değişimi yapabilecekleri ama önce makineyi gönder soruna bir bakalım ona göre fiyatı söyleriz diyorlar ve önden fiyat vermekten çekiniyorlar, bu firmayı beğendim ilgililer ama bir tahmini fiyat alamadım.
Tüm bunlar sadece chipset bozuksa tabi, çok daha basit bir şey de olabilir. İstanbul'a kargolayacağım ama git gel olmaması için doğru yeri seçmem gerekiyor.
Şu an için düşünce 2 nolu seçenekteki arkadaşa göndermek, pin kalıplama çözmezse 3 numaralı abimizden chipi getirmesi için beklemek.
Okuyan yardımcı olabilecek yetkili abilerimiz için Nvidia GeForce GTX 980M ekran kartına ait N16E-GX-A1 chipseti lazım gibi duruyor, bilgisayar MSI GT72 Dominator Pro 2QE.
Ooo kardeş sen gönder biz o ekran kartı kalıplama reballing ısıtma soğutma falan akıyoruz yüzlerce kez yaptık bir bakalım yardımcı oluruz diyen yetkili abilerimiz varsa onlar da olur.
Daha önce böyle bir sorunu aşmış arkadaşlarında nasıl çözdüklerini öğrenmek isterim.
Malum Chipsetin fotoğrafı da burada;

Whats_App_Image_2017_11_02_at_15_53_20.jpg

Bu şekilde bir sorunla karşılaşan birisini buralarda görmediğimden gelişmeleri buradan aktaracağım, birisinin başına gelirse minik bir rehberlik olması umuduyla...

Yardım ve up

Öncelikle geçmiş olsun. İki çözüm yöntemi var.

MXM olan grafik kartını çıkarıp BIOS eepromu yeniden programmer ile yeniden flashlanıp iGPU birincil varsayılan grafik işlemci olarak ayarlanacak. Böylelikle harici ekran kartın olmadan cihazı kullanabileceksin.

Ama bana harici grafik işlemci şart dersen grafik kartına öncelikle reballing işlemi denenecek. Yanlız şunu belirteyim BGA rework makinesi olmayan bir teknik servise asla ama asla teslim etme. Isı tabancasıyla değişim sağlayan teknik servislerde reballing işlemi sağlıklı olmuyor ve kısa süre içerisinde aynı sorun tekerrür ediyor. Ayrıca mikro çiplere gereğinden fazla derecede ısı vermek transistörlere ve grafik işlemci ünitelerine ciddi şekilde zarar verir. Reballing işlemi ne kadar profesyonel ve özenle yapılırsa performans o kadar yüksek olur ve sorunlar bir o kadar da en aza indirgenir. İş, kullanılan lehim bilyalarının iletkenlik katsayısına kadar, lehim bilyalarının anakart PCB'sine ve grafik işlemcinin PCB'sine ne kadar sağlam oturup yayıldığına kadar çok önemli. Ekran kartı kısa devre yaptırıyorsa %95 ihtimalle reballing gerekecek. Grafik işlemcide herhangi bir yapısal bozulma veya yanma söz konusu yok gibi görünüyor. Ayrıca 28 nanometre litografiye sahip bir grafik işlemci kolay kolay yanmaz.

Son düzenleme:
@adigeonur21 hocam merhaba acaba bana bir dönüş saglarmisiniz pcnizdeki sorunu nasıl çözdünüz ? Bende aynı sorun var yeni aldım pcyi sizin pcyimi satın aldım acaba ccb verirsen cok mutlu olurum

@adigeonur21 hocam merhaba acaba bana bir dönüş saglarmisiniz pcnizdeki sorunu nasıl çözdünüz ? Bende aynı sorun var yeni aldım pcyi sizin pcyimi satın aldım acaba ccb verirsen cok mutlu olurum
Merhaba
Hocam ekran kartının üstündeki bir komponent arızalanmış küçücük bir mosfet denilen parça onu değiştirdik ekran kartı çalışır hale geldi ama şimdi de ekran kartı oyunlarda 2 dkda 86dereceye gelip ekranı kapatıyor. Normalde 70-75de sabitlenmesi lazım onu çözmeye çalışıyoruz ben bilgisayarımı satmadım hocam anlayacağınız. Sizde ki sorun nedir tam olarak?

Kardeşim aynı sorun bende de meydana geldi. Oyun oynarken elektrik gidip geldi 1-2 dk sonra ekran çat diye kapandı. Şarjı fişe taktığımda ışığı yanıyor ama laptopa taktığımda sönüyor. Sorunu nerede çözdün, yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı