MSI GTX 1080 Gaming X Deneyimlerim(9 Oyun İçi Video)

Merhaba dostlar bugün dilim döndüğünce yaklaşık 2 haftadır kullanmakta olduğum MSI GTX 1080 Gaming X 8G modeli ile deneyimlerimi paylaşacağım.
Öncelikle bu kartı alma sebebimi açıklayayım: Fiyat/Performans!
Yahu adam 2.500TL'lik kart nasıl F/P oluyor diyorsanız şöyle açıklayayım;
Ben kendime kart ararken GTX1070'ler 2100-2.200TL arasında gidip geliyordu çoğu GTX1080'de 2.600-2.700 aralığındaydı. Ben kartı Nova Bilgisayar'dan 2.500TL'e aldım ve MSI'ın ilkbahar para iadesi kampanyası sebebiyle de 195TL geri ödeme yapılacak kart bana 2.300TL'e gelmiş olacak ki bu haliyle epey F/P oluyor.
pc1.jpg

Kartın özelliklerini sıralayacak olursam;
  1. 2560 Cuda çekirdeği,
  2. OC Mod'da 1847 Mhz boost frekansı oyunlarda bunu da aşıyor ve 1936 MHz olarak çalışıyor.
  3. OC Mod'da 10108MHz Memory frekansı
  4. 8GB GDDR5X bellek,
  5. 180W TDP ve
  6. 1x6pin, 1x8pin güç bağlantısına ihtiyaç duyuyor.
  • Kartın bellekleri, güç bileşenleri hepsi soğutuluyor.
pc4.jpg

Eskiden kullanmış olduğum Rx470'in benchmark skorları halen sitede duruyor onunla karşılaştırma amacıyla buraya ekleyebilirim fakat bunu yaparsam dünyanın en saçma işini yapmış olurum, ziraa ikisi kıyas kabul etmeyecek kartlar. Fakat isterseniz [Alındı] İ7 6700 Sapphire RX470 4G Sistem buradan kendiniz de bakabilirsiniz.
Geçen sefer oyun test sonuçlarına içerisinde benchmark olmayan oyunları eklememiştim fakat bu sefer onları video şeklinde yaptım. Hayatımın en amatör işiydi, müthiş bir başarısızlık öyküsü oldu farkındayım özellikle sesimin arkasından gelen o cızıldılar videoyu dinlenemez yapıyor bu bağlamda isteyenler sesi kapatıp yalnızca değerlere bakabilirler.
Oyunların hepsi Sata 3 SSD'ye kurulu ve SSD'lerim Raid 0 modunda çalışıyorlar bu halleriyle 1.000MB/s okuma değerine sahipler.
pc2.jpg

Sistem özelliklerim;
Anakart: MSI H170 Gaming M3
CPU: İntel Skylake i7 6700
GPU: MSI GTX 1080 Gaming X 8G
İşlemci Soğutucu: Deep Cool Gammaxx S40
Ram: Kingston HyperX Fury Black 16GB(8x2) 2133MHz DDR4
Kasa: Dark N10
Güç Kaynağı: High Power Element Smart 750W Mavi Ledli 80+ Bronze
SSD: Sandisk Ultra II 240GB 550MB-500MB/s(x2 Raid0)
İşletim Sistemi: Windows10 Pro

Videolarda yaptığım gibi çok konuşmayayım ve sizleri oyun testleri ile baş başa bırakayım;

Dead Rising 4 Performansı;
2017 yılında çıkmış bir oyun olması sebebiyle testlerde yerini almasının uygun olacağını düşündüm, bir şeylere sinirlendiğinizde o siniri bu oyunda rahatlıkla atabilirsiniz. Düşünsenize oyunun ana karakteri Trevor Philips oluyormuş bir de hehe. Buyrun video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Witcher 3 performansı;
Mikrofondan şikayetlerimin gereksiz fazla düzeyde yer kapladığı testim bu şekilde:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Shadow Of Mordor performansı;
Eski bir oyun olmasına rağmen RX470'li sistemimde test ettiğim için karşılaştırma yapmak isteyen olur diye ekledim.

Far Cry Primal Performansı;
Piyasada olan en güncel Far Cry oyununun benchmarkını video şeklinde yapayım dedim, buyrun:

Prey(2017) Performansı;
Güncel bir oyun olması sebebi ile testlere dahil ettim, pek fazla hakim olduğum bir oyun değil elimden geldiğince FPS'i göstermeye çalıştım.

Rise Of The Tomb Raider Performansı;
Grafikleri, hikayesi ve oynanışıyla beni büyüleyen bir oyundur yer vermesem olmazdı. Buyrun:

Dawn of War III Performansı;
Güncel ve sistemin geneline yük bindiren bir oyun olması sebebiyle testlerde yer verdim, buyrun:

Total War Warhammer Performansı;
Sistemin geneline yük bindiren bir oyun olduğu için yer verdim fakat testleri DX12 ile yaptığımda daha düşük, DX11 ile yaptığımda daha yüksek performans aldım. Aşağıdaki benchmark skorlarında bunu rahatlıkla görebileceksiniz.

Outlast 2 Performansı;
Sisteme de ekran kartına da yüklenmeyen herkesin oynaması için tasarlanmış bir oyun. Oyun içi FPS değerlerini merak eden olabilir diye test etme gereği duydum, buyrun:

GTA5 Performansı;
Çok konuştuğum ve buna bağlı video uzadığı için uploadında canımdan can gittiği video. Buyrun:

Videolar bu kadardı, tüm eleştirilerinize açığım fakat şunu da belirtmek isterim ki buradaki amacım yanlızca GTX1080'in performansını göstermek, yutupçu olmak gibi dertlerim yok :rolleyes::rolleyes:

Test skorlarını eklemeden önce MSI Afterburner ile OC ayarlarımı göstermek istiyorum. Burada iki farklı ayar var: Bir tanesi benchmark programlarında kullandığım OC ayarları diğeri ise oyunlarda kullandığım OC ayarları. Benchmark programlarından test alırken kullandığım ayarlar uzun süren oyun seanslarında ekran kartının çakılması ise sonuçlanıyor, bu sebepten oyun için kullanılmaya elverişli değiller, fakat oyun OC ayarlarımda saatlerce ama saatlerce oyun oynadım, hiçbir sorun yaşamadım.

MSI Afterburner Benchmark OC ayarları;
benchmark oc +170 küçük.jpg

MSI Afterburner Oyun OC ayarları;
+155 oc küçük.jpg

3DMark-Time Spy testi (Ekran kartı default ayarlarda);
3DMark Default Küçük.jpg

3DMark-Time Spy Testi(Ekran kartı Benchmark OC ayarlarda)
3DMark oc ayarlar küçük.jpg

Default ayarlar ile Benchmark OC ayarlarım arasındaki fark; %6.3

Valley 1.0 Testi (Ekran kartı default ayarlarda)
valley 1.0 default küçük.jpg

Valley 1.0 Testi (Ekran kartı Benchmark OC ayarlarda)
valley 1.0 oc.jpg

Default ayarlar ile Benchmark OC ayarlarım arasındaki fark; %8.3

Unigine Heaven Benchmark 4.0(Ekran kartı default ayarlarda)
valley 4.0 default küçük.jpg

Unigine Heaven Benchmark 4.0 (Ekran kartı benchmark OC ayarlarda)
valley 4.0 oc kücük.jpg

Default ayarlar ile Benchmark OC ayarlarım arasındaki performans farkı; %9.5

İzninizle oyunların benchmarklarına geçiyorum, derseniz ki ''yahu adam video çektin ya daha ne!'' video kayıt programı FPS'i düşürüyor, bu sebepten program kapalıyken ki sonuçları ekleyeceğim buraya aynı zamanda herkes videoları izleyecek diyede bir şey yok izleyenler bilir ki ses kalitesi yer süpürüyor. Adam açmıştır ''bu cızırtıyı mı dinleyeceğim ben'' diye kapatmıştır videoları, o sebepten oyun içi benchmark sonucu görüntüleriyle de destekleyeyim;

Middle-earth™: Shadow of Mordor™ Benchmark Testi (Ekran kartı oyun OC ayarlarda)
mordor oc kücük.jpg

Far Cry Primal Benchmark Testi (Ekran kartı oyun OC ayarlarda)
far cry primal oc.jpg

Rise of the Tomb Raider Benchmark (Ekran kartı oyun OC ayarlarda)
Bu oyunda 2 farklı ayarda benchmark yaptım, öncelikle örtüşme önleme FXAA'dayken ki benchmark grafik ayarları;
140fps ayarları küçük.jpg

Yukarıdaki ayarlar ile oyun içi benchmark test sonucum;
140fps küçük.jpg

Şimdi ise örtüşme önleme ayarı SSAA 4X'deyken test yapalım, yani benchmark grafik ayarlarımız;
76fps ayarları kücük.jpg

Yukarıdaki grafik ayarları ile oyun içerisindeki benchmark testinden almış olduğum sonuç;
76fps kücük.jpg

Örtüşme önceleme ayarını açmak %84 oranında FPS kaybı yaşatıyor.

Total War WARHAMMER Benchmark (Ekran kartı oyun OC ayarlarında)
Çektiğim videoda da bahsettiğim gibi bu oyunda DX12 ile daha düşük performans alıyorum, sebebini net olarak bilmiyorum.
DX12 testi;
warhammer dx12 kücük.jpg

DX11 testi; (video kayıt programı açıkken yapılmış benchmarktır normalde ortalama 125FPS alabiliyorum)
warhammer dx11 kücük.jpg

GPU-Z görüntüsü, soldaki default değerler sağdaki Benchmark OC ayarlarım.
gpu z küçük.jpg

Daha fazla şey anlatıp sıkmak istemiyorum ziraa videolarla, benchmarklarla hayli uzun bir konu oldu benimde her şeyi hazırlamam 10 saatten fazla vaktimi aldı :uyku::uyku:

İzlediğiniz, okuduğunuz için çok teşekkür ederim!

pc3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Gözüme çarpan şey kablolama. Arkadan pek çekmemişsin kabloları. Bir de kasanın ( USB 3.0, 2.0, HD Audio gibi) kablolarını başka yerden geçirebilirdin aslında. Ben olsaydım şimdi daha iyisini yapardım. 10/5 veriyorum, üzülme ama böyle. :)

Arkadan pek çekmemişsin kabloları.
Biraz bilerek arkadan çekmedim zira uzun vadede ne anakarta yanal bir yük binmesini istiyorum ne de o girişlerin zarar görmesini. Biraz daha çeksem muhtemelen bir sorunla karşılaşmayacağım fakat aklım orada kalacak. :rolleyes:

Bir de kasanın ( USB 3.0, 2.0, HD Audio gibi) kablolarını başka yerden geçirebilirdin aslında.
Anakart ile bağlantı yaptığım noktalarda bu şansım yoktu, en yakın delikten çıkartmaya çalıştım. Sağ üst köşedeki kasadan çıkan kablolar için bunu yapabilirdim, ilk kurulum aşamasında bununla uğraşmadım, ''bilgisayar çalışacak mı?'' kafamdaki asıl soru buydu. Kasayı komple temizlemeye kalkarsam bunu yapacağım, o kabloları yok edeceğim oradan.:facepalm:

Ben olsaydım şimdi daha iyisini yapardım. 10/5 veriyorum, üzülme ama böyle. :)
Çay var, kahve var. Su böreği ile yaş pasta da alırım, ayrıca çokta güzel patates kızartırım. Misafirliğe beklerim, hem bir el atarsın benim külüstür kasaya.:rolleyes: (Technopat moderatörünü uyuttu, kendi hesabının tüm uyarılarını affetti.):melek::melek:

RX 470'i kaça sattınız hocam ?
Çok ucuza gitti o ya, 1050TL'e sattım ben, arkadaş geçen gün kendi RX 470'ini 1.300'den sattı. Üzüldüm ama yapacak yok iş işten geçti artık. :ROFL::ROFL:

Hocam bedava vermişiniz ya. Bir de Everest KB-R88 bana hediye geldi de siz hala kullanıyor musunuz yaşıyor mu ? :) Her ne kadar da Everest olsa da sonuçta hediye. :)

Börek varsa ben de gelirim. :) :mutlu:

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam GTX1080 ile 1080P çözünürlüğünde memnun musun, yoksa Monitörü değiştirmeyi düşünüyor musun? Senin gibi bir kullanıcıyı bulmuşken sormam lazım :)
Bütçe yetersizliğinden ben de GTX1080 + 144 Hz 1080p monitör alacağım gibi görünüyor. Bu nedenle soruyorum.

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor, tüm sosyalde ve diğer forumlarda ''GTX 1080, FullHD'de kullanılmaz!'' diye muhabbet dönüyor, bu çok yanlış. Hatta bir kaç konu altında bunu anlatmaya da çalıştım. GTX 1080 şuan için FullHD'de fazla, fakat şunu unutmayın oyunların grafik kalitelerini konsollar belirler. Son çıkan konsollar da sürekli görüntü kalitesine oynuyor, bu durumda o RX 580, GTX 1060'lar 1-2 sonra FullHD'de çakılacaklar.

Monitörü değiştirmeyi düşündüğüm sıralarda bir gamepad aldım ve televizyon karşısına geçip oyun oynamaya başladım ve fark ettim ki ben masa başında işkence çekiyormuşum. Televizyonda oyun oynamaya geçmesem monitörü güncellemeyi düşünürdüm fakat sırf meraktan dolayı.

GTX 1080 ve FullHD 144 Hz monitör alınabilir, fakat sanmayın ki tüm oyunlarda +100 FPS oynayacaksınız. Teoride GTX 1080 gücünde bir kartla olmayacak şey değil ancak oyun motorları buna elverişli değiller.

Seçiminiz doğru, bunu benden başka destekleyecek 2-3 adam anca vardır sosyalde, bu sebepten kafanız karışmasın.

Öncelikle şunu söylemem gerekiyor, tüm sosyalde ve diğer forumlarda ''GTX 1080, FullHD'de kullanılmaz!'' diye muhabbet dönüyor, bu çok yanlış. Hatta bir kaç konu altında bunu anlatmaya da çalıştım. GTX 1080 şuan için FullHD'de fazla, fakat şunu unutmayın oyunların grafik kalitelerini konsollar belirler. Son çıkan konsollar da sürekli görüntü kalitesine oynuyor, bu durumda o RX 580, GTX 1060'lar 1-2 sonra FullHD'de çakılacaklar.

Monitörü değiştirmeyi düşündüğüm sıralarda bir gamepad aldım ve televizyon karşısına geçip oyun oynamaya başladım ve fark ettim ki ben masa başında işkence çekiyormuşum. Televizyonda oyun oynamaya geçmesem monitörü güncellemeyi düşünürdüm fakat sırf meraktan dolayı.

GTX 1080 ve FullHD 144 Hz monitör alınabilir, fakat sanmayın ki tüm oyunlarda +100 FPS oynayacaksınız. Teoride GTX 1080 gücünde bir kartla olmayacak şey değil ancak oyun motorları buna elverişli değiller.

Seçiminiz doğru, bunu benden başka destekleyecek 2-3 adam anca vardır sosyalde, bu sebepten kafanız karışmasın.

Ayrıntılı cevap için teşekkürler :) Dediğiniz gibi 2-3 kişi anca destekler(o bile şüpheli). Fakat kullanıcı yorumları benim için daha ön planda. Bunun üstüne ek olarak sosyalde yorumlarını okurken mantıklı bulduğum insanlardan birisiniz. Bu nedenle yapacağım seçimde yorumunuzu göz önünde bulunduracağım. Tabi yaşanan stok ve fiyat sıkıntısından dolayı nasıl bir yol izlerim bilemiyorum.

Bunun üstüne ek olarak sosyalde yorumlarını okurken mantıklı bulduğum insanlardan birisiniz.
Teşekkürler, çok naziksiniz. :):):mutlu::mutlu:

Tabi yaşanan stok ve fiyat sıkıntısından dolayı nasıl bir yol izlerim bilemiyorum.
Şuanda piyasadan oyuncu için alınabilir fiyatı çok uçmamış tek ekran kartı GTX 1050Ti, geri kalan tüm kartların fiyatı müthiş yükseldi. Bakalım şu ''mining edition'' kartlar nasıl olacaklar, pazarı doyurabilecekler mi? :esne::esne:

Şuanda piyasadan oyuncu için alınabilir fiyatı çok uçmamış tek ekran kartı GTX 1050Ti, geri kalan tüm kartların fiyatı müthiş yükseldi. Bakalım şu ''mining edition'' kartlar nasıl olacaklar, pazarı doyurabilecekler mi? :esne::esne:

Evet kesinlikle haklısınız. Fakat yurtdışından GTX1080 2300TL civarında buldum . O nedenle kendimi biraz zorlayıp almayı düşünüyorum. Beklemek çok canımı sıkmaya başladı artık. Bu iş daha fazla uzarsa tamamen vazgeçip hiçbir şey almayacağım :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı