MSI GTX 1660 Gaming X 78 dereceye çıkıyor

Veli ÖZEN

Kilopat
Yer
sakarya
Daha fazla  
Meslek
organizatör
Merhaba arkadaşlar,
PC'de mevcut GTX 960 ekran kartım vardı güncelleyip MSI GTX 1660 Gaming X aldım performans anlaşılacağı üzere uçtu.
i5 4690K sistemde kullanıyorum gayet de besliyor.
Tek sorunum Black Desert gibi bir oyunda yenilenme ayarı açık Ultra sayılan bir ayar ve o ayarlarda kart 70+ ve hatta 77 dereceyi gördü GTA 5 de 68 derecelere geliyor normal midir?
Eski ekran kartım GTX 960 ile bu ayarları açıyordum malum kaldıramıyor 20-25 FPS veriyordu fakat sıcaklık Black Desert'e 63 GTA 5 de MSAA kapalı ve birkaç küçük ayar hightda 60 dereceyi bile anca görüyordu.
GTX 1660'ı 2. elden aldım fotolarında ve satıcının söylemesinde oyun PC'sinde takılıydı kart. Kart geldi baktım garanti etiketi açılmamış bile stres testi yaptım. 1080p MSAA 8X'de ve kart yanıyor 78 dereceyi gördüm, daha sonra termal bakımını temizliğini yaptım. Aynı testte 69 derecede sabit kaldı fakat oyunda çok ısınıyor.

Kartı termal bakımda gördüğümde sahibi hor kullanmış kondansatörler falan kızarmış. Kahverengileşmiş, devre çipleri falan kahverengileşmiş. Sanırım kartın hayatını kurtardım fakat bana soğumuyormuş gibi geldi. Umarım mining kurbanı bir kart almamışımdır: S
Grafikli şekilde yüksek FPS için aldım ısınmasın diye grafik düşüreceksem kartın bir anlamı kalmıyor gibi.
Özet: Kısaca bu değerler normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
78 derece sorun teskil edecek bir deger degil. Soguk calismasi elbette daha avantajli ama, kafaya takmanizi gerektiren bir durum yok.

MSAA'yi ise oyunlarda genel olarak köklemenizi tavsiye etmiyorum. Zira cogu zaman performansi negatif anlamda etkiliyor.

Kart kaç yıllık termal bakım vs yapılmış mıydı?
Valla tam bilmiyorum ama vidadaki garanti etiketi kusursuz duruyordu kart hiç açılmamış belli macunu kuruydu ve slikon gibiydi orjinal macunu belli yani temizlemekde zor oldu malum yanda küçük küçük devreler var
Termal bakımdan sonra daha iyi oldu lakin stres testinde 20dk boyunca 69° ye sabit kalan kart oyunlarda neden ısınıyor çözemedim
Açılmamış kaderine bırakılmış kartda mining yapılmış şüphesi uyandırdı bende kahverengileşmiş kart yani hiç toz yoktu adam rige takıp unutulmuş bir kart yollamış olabilir gibime geliyor bilemeyeceğim :/ sözüne güvenerek aldık

Valla tam bilmiyorum ama vidadaki garanti etiketi kusursuz duruyordu kart hiç açılmamış belli macunu kuruydu ve slikon gibiydi orjinal macunu belli yani temizlemekde zor oldu malum yanda küçük küçük devreler var
Termal bakımdan sonra daha iyi oldu lakin stres testinde 20dk boyunca 69° ye sabit kalan kart oyunlarda neden ısınıyor çözemedim
Açılmamış kaderine bırakılmış kartda mining yapılmış şüphesi uyandırdı bende kahverengileşmiş kart yani hiç toz yoktu adam rige takıp unutulmuş bir kart yollamış olabilir gibime geliyor bilemeyeceğim :/ sözüne güvenerek aldık
Cinebench testi yap istersen bir de en yüksekte ve ya 3dmark. Bakalım gene ısınacak mı.

Geri
Yukarı