MSI GTX 780 Overclock yapınca ekrana çizgi gelip gidiyor

Alptugyildirim

Hectopat
Herkese iyi forumlar. Sorunum şu şekilde MSI GTX 780 3 GB 384 bit Twinfrozr Gaming OC Edition (N780 TF 3GD5/OC) kullanıcısıyım. Uzun zamandır kullanmaktayım. Genel kullanım biçimim oyundur. O.C kullanımı devamlıdır. 2-3 gündür ağır yük altına girebileceği oyunda ekranda kırpılma, yaşıyorum yatay kalın siyah çizgiler oluşuyor saliselik. Deklanşör patlar gibi. Bu durum Overclockluyken oluyor. Kartın MHz değerleri şu şekilde:
  • GPU Clocks: 901 MHz
  • Boost Clocks: 1001 MHz +70 OC
  • Mem Clocks: 3085 MHz +80 OC
Fabrikasyon değerleri biraz yüksek gözüküyor ama ben MSI Afterburner programından teyit ettim. Değerlerin yanlarına da OC olarak kullandığım değerleri gösterdim. Önceden 80+90 kullanıyorum hiç sıkıntı yoktu. Donanımlara düzenle özenle bakarım. Rutin temizlikleri yaparım. Driverler günceldir. Önceki drivera da geri dönüş yaptım yine düzelmedi. Tekrardan 419.17 güncel driverdayım diye aynı sorun oluyor OC moda iken arada da OC olmadan kullandığımda da olmaya başladı oyunlarda. Isı değerleri gayet makul değerler. Ekran kartının değişme vakti geldi sanırım artık :(

Sistemim:
İşlemci: Intel Core i7-4790K
Anakart: Asus Rog Maximus VII Formula Wacth Dogs Z97
GPU: MSI GTX 780 Twinfrozr Gaming OC
RAM: Corsair Vengeance Pro 2400 MHz 2x8 16GB
HDD: Seagete Barracuda 64MB 7200RPM SATA 3 500GB
Soğutma: Cooler Master Masterliquid 240mm
PSU: High Power Element Smart 750W 80+ Bronze

Son düzenleyen: Moderatör:
Fırınlamaya bende düşündüm ama en son çare olarak düşünüyordum neyse artık onu deneyeceğiz olmazsa rafa kaldırım süs diye :D

Voltaj bu düşük değerler için çok gereksiz olurdu.Tabi ki vermedim.

Öyle birşey yapmayın. Gerekirse Re-balling yapılır ama ben sorununuzun soğuk lehimden kaynaklandığını düşünmüyorum.

Re-balling dediğiniz olay 350-750₺ arası maaliyeti olan bir olay ki daha da değişkenlik gösterebilir. Şu dönemde bu kartada gerek olduğunu düşünmüyorum. Fırınlama işlemini gerçekleştirdim bir kaç kartıma da yapmıştım genelde işe yarıyordu ama bu sefer %80-90lık bir verim alabildim çok sıklıkla kırpılmalar yaşamıyorum önceden; Knight Online, LoL,Csgo vb oyunlarda da oluyordu şimdi onlarda olmuyor. O.C modu kullanmıyorum artık daha fazla zorlayamacağım idare ettiği yere kadar ne yazık ki :) Sorunu yaşadığım oyunlarda Apex , Pubg gibi grafik kartı ağırlıklı oyunlarda dakika da bir gibi belki daha fazla tek seferlik bir kırpılma yaşamaktayım.
Bu gün ekran kartını kayıp ettik yani işi bitti :) Ben de bir çok uğraş sonucu tekrardan hayata döndürdüm. Sonra sorun şuna dönüştü; karta yük binince kapanıyor ya da zaman geçince kapanıyor, fanlar sonda çalışmasına rağmen çekirdek ısısı düşük olmasına rağmen kartın boardı aşırı sıcaktı. Dokununca elim yandı acaba bu siyah siyah kırpılmalar apex gibi oyunlarda kitlenmesi kartın çok ısınmasından mı kaynaklanıyor ? Lehim toplarında bir çatlaklık mı var sizce de reballing işlemine deyecek bir kart mı ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı