Çözüldü MSI GTX 970 4 GB overclock

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

egerisen

Kilopat
Daha fazla  
Bu konuda pek tecrübem yok. İnternetten yaptığım birkaç araştırmadan yola çıkarak bu değerlere ulaştım. Fazlasını yaptığımda birkaç saniyeliğine ekran grileşiyor ve MSI kombustor kapanıyor. Bu yüzden bu şekilde bıraktım bu konudan anlayan arkadaşlar için sorum şu. Sizce bu değerler iyi mi? Ve MSI kombustor un bu şekilde kapanmasının sebebi O. C. Limitine ulaşmış olmam mı?

Değerler:
Power limit: %110
Core clock: +220
Memory clock: +150

Base GPU: 1300
Boost GPU: 1500

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Voltaj ayarlarınla oynama. Gerek yok. İlk yaptığın ayarlar gayet iyi, özellikle çekirdek frekansı.

Sadece biraz bellek frekansını arttır.
Sanırım daha voltaj vermemissiniz. Voltajsız limite ulasmıssınız demektir bu. OC'lu ve OC'suz FPS farkına bakın. Eğer memnunsanız kalsın. Ama memnun değilseniz ya da merak ediyorsanız voltajı arttırarak da devam edebilirsiniz. Ancak sıcaklıklara dikkat ederek yapın bunu.

Her kartın ulaşabildiği son değerler farklıdır.
İnternette bulduğunuz ayarları deneyip aynı sonuçları beklemek büyük hüsran yaratabilir.

Kendiniz adım adım denemeler yaparak en uygun değerleri bulmalısınız.
Sentetik tekrarlanabilir bir yük üzerinde uzun süreli testler yapmanız gerekir.

Bkz:
1200 mhz den 1215 mhzye çıkıldı voltaj 1120 mV, power Limit +10 diyelim.
bu ayarı belki 30 belki 1 saat test edip sıcaklık ve benchmarklardan gelen skoru bir yere not alıp. bunun gibi farklı 10-15 ayar arasından en uygun olanını seçmeniz gerekecek.

Yani baya vakit ister. Ben fişe takıp oyunumu oynamak istiyorum diyen adamın uğraşabileceği türden bir eziyet değil. Daha iyi performansın en kolay yolu UPGRADE'tir.

Güç limitini fulleyin, voltaj değişimi yapmadan maksimum OC nizi bulun. Eğer devam etmek isterseniz 8mV arttırıp ne kadar ittirebileceğinizi deneyin. Aşırı voltajdan kaçının.

Her kartın ulaşabildiği son değerler farklıdır.
İnternette bulduğunuz ayarları deneyip aynı sonuçları beklemek büyük hüsran yaratabilir.

Kendiniz adım adım denemeler yaparak en uygun değerleri bulmalısınız.
Sentetik tekrarlanabilir bir yük üzerinde uzun süreli testler yapmanız gerekir.

Bkz:
1200 mhz den 1215 mhzye çıkıldı voltaj 1120 mV, power Limit +10 diyelim.
bu ayarı belki 30 belki 1 saat test edip sıcaklık ve benchmarklardan gelen skoru bir yere not alıp. bunun gibi farklı 10-15 ayar arasından en uygun olanını seçmeniz gerekecek.

Yani baya vakit ister. Ben fişe takıp oyunumu oynamak istiyorum diyen adamın uğraşabileceği türden bir eziyet değil. Daha iyi performansın en kolay yolu UPGRADE'tir.
Birkaç saat ufak ufak değerleri arttırarak denedim yazdığım değerlerin üstüne çıkardığımda ekran 1 saniyeliğine gri oluyor ve test kapanıyor bu limite ulaştığım için mi oluyor ?
Sanırım daha voltaj vermemissiniz. Voltajsız limite ulasmıssınız demektir bu. OC'lu ve OC'suz FPS farkına bakın. Eğer memnunsanız kalsın. Ama memnun değilseniz ya da merak ediyorsanız voltajı arttırarak da devam edebilirsiniz. Ancak sıcaklıklara dikkat ederek yapın bunu.
Açıkçası ekran kartıma bir zarar gelebileceğini düşündüğüm için voltaj ayarlarıyla oynamaktan korkuyorum.
Ekran kartınıza OverClock yapmanızı önermiyorum.
Birkaç kişiden daha duydum bunu neden böyle söylüyorsunuz ? kaynakların çoğunda voltaj değerini abartmadıkça bir zararı olmadığı yazıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı