MSI GV62 8RD-034 Laptop ve Dragon Center İncelemesi

Merhabalar.
Çok uzun yıllar MSI GE60 0ND kullandım. Onu artık emekli etmenin vakti geldiği için ve MSI'dan çok fazla memnun kaldığım için onun yerine MSI GV62 8RD bir laptop satın aldım. Laptopu amazon.com üzerinden satın aldığımı da belirteyim.
MSI yine kalitesini konuşturmuş.
Öncelikle özelliklerinden bahsedelim:
  • Intel i7-8750H (6 Cores)
  • GeForce GTX 1050Ti 4GB
  • 8GB DDR4 2666MHz RAM (+8 GB daha eklendi), Toplam boyut: 16 GB
  • 128GB SSD + 1TB Depolama (+ 500 GB NVme SSD eklendi)
  • 15.6" Ekran
Ürünün sayfası: GV62 8RD | Laptops - The best gaming laptop provider | MSI Global

Şöyle ön çerçeveden bi' görüntü ekleyelim öncelikle.
Çerçeve siyah ve klavyenin bulunduğu kasa bölümü gri.

402516

Klavye düzeni Amerika'dan geldiği için İngilizce bir düzen ama benim için sıkıntı oluşturmuyor.
  • MSI baya önceki serilere göre daha minimal ve şık bi' dizayn tercih etmiş ve her zamanki gibi SteelSeries kullanılmış.
  • Kasa tamamiyle plastik ancak fırçalı bir görüntüye sahip, ayrıca çok kaliteli, elit ve metal gibi duruyor, dokunma hissiyatı da muazzam.
  • Açma tuşu sağ üste yerleştirilmiş, onun hemen solunda MSI Dragon Center tuşu ve hemen yanında ise Cooler Boost tuşu mevcut. Cooler Boost tuşu fanların devrini son hızda çalıştırmaya yarıyor.
  • Touchpad'i de beğendim ancak parmağınızı yavaş hareket ettirdiğinizde imleç dona dona gidiyor. Acaba bende mi sıkıntı var diye farklı bilgisayarlarda da denedim ancak aynı sorunu daha üst seviye MSI bilgisayarlarda da gördüm, yazılımsal gibi.
  • Klavyede kırmızı LED ışıklandırma mevcut ve bu ışık seviyesini 3 kademe yükseltebiliyorsunuz.

402517

402518

Bilgisayarın sol tarafında sırasıyla;
Kensington kilidi - Ethernet - USB 3.0 portu - HDMI 2.0 - Mini Displayport 1.4 - USB 3.0 - USB 3.1 Gen 1 Type-C - Mikrofon girişi - Kulaklık girişi

402526

Bilgisayarın sağ tarafında ise;
USB 2.0 - Kart okuyucu - Güç girişi

402528

Bilgisayarın arkasında ise 2 adet fan ızgarası bulunuyor, güzel bi' dizaynı mevcut ve bunu MSI, Cooler Boost 4 olarak adlandırmış.

402529

Kasanın altına yakından bakalım.
  • Üst bölgede sağ ve sol tarafta fan mevcut.
  • En aşağıdaki sağ ve sol bölümde ise toplam 4 adet hoparlör mevcut.
  • Ortadaki bölmede ise sağ taraftaki işlemci, tam ortada bulunan kısımda ise ekran kartı mevcut.
  • İşlemcide 2 bakır boru, ekran kartında ise ise 4 bakır boru kullanılmış.
  • Sağ alt bölmede RAM'i görebilirsiniz, hemen yanında da SSD mevcut.

402531

Henüz içini açmaya zamanım olmadığı için farklı bir siteden görüntü ekliyorum.

402534

402535

Bilgisayarın adaptörü 150W gücünde.

Bu da üstten bi' görüntü ve hayır logo ışıklı değil :)

402536

Biraz da Dragon Center'a göz gezdirelim.

Programa girdiğinizde şöyle bir arayüzle karşılaşıyorsunuz;
  • CPU, GPU, RAM ve Disk kullanımını görebiliyorsunuz, Detail diyerek de GPU'nun çalıştığı hızları ve derecesini görebiliyorsunuz, CPU'da ise sadece dereceyi görüntülebiliyorsunuz.
  • Göründüğü üzere RAM temizleyebilir ve Disk temizleme aracını da buradan çalıştırabilirsiniz.
  • Aşağı kısımda ise sistem bilgileri, hemen sağında disk kapasiteleri ve doluluk oranı, onun sağında ise Fanların anlık devir hızlarını, güç planını, Ethernet veya Wi-Fi kullanımını görüntüleyebiliyorsunuz.

402542

İkinci kısımda ise farklı profillere geçiş yapabiliyor ve her şeyi değiştirebiliyorsunuz.

402545

Shift modları:

402547

Turbo modunda OC yapabiliyorsunuz.

402548

Gerisi için hazır bir şema kullanayım :)

402549

Fan Speed:

Auto mod; Auto bildiğimiz otomatik mod. Sıcaklığa göre fanların hızlarını otomatik olarak ayarlıyor.

402560

Basic mod; basic modda ise hızını basitçe ayarlayabiliyorsunuz. En düşüğe alıp sessizlikte oturabilirsiniz.

402563

Advanced mod; bu modda ise CPU ve GPU sıcaklığını istediğiniz gibi hangi sıcaklıklarda hangi devirde dönmesini istediğinizi ayarlayabiliyorsunuz.

402564

Cooler Boost; tuşu da olan bu mod, fanları son devirlerde çalıştırıyor.

402567

Geri kalan kısmında ise DPI değiştirebiliyor, Nahimic ses programındaki müzik, oyun, film ve konuşma gibi profilleri ve MSI's RGB; yani ekran renk ayarlarını önceden belirlenmiş modlara alabiliyorsunuz.

402572

402571

402573

Gaming Mode: En orta kısımda ise Gaming Mode bulunuyor. Bu mod tüm oyunları desteklemiyor, sadece belirli 14 adet oyunu destekliyor. Bu oyunlardan bir tanesine girdiğiniz an Gaming Mode otomatik olarak devreye giriyor.
Sistem ona göre optimize ediliyor. Detaylıca araştırmasam da, sanırım RAM'i temizliyor, oyuna öncelik veriyor, Nahimic ve MSI's RGB modlarını oyuna göre düzenliyor.

Not: Dragon Center güncellemelerini takip ederseniz; sürekli olarak yeni oyun desteği geldiğini görebilirsiniz.

402576

VoiceBoost: Şöyle de bir şey mevcut ki daha önce test etme fırsatı bulamadım ve açıkçası tam olarak ne işe yarıyor bilmiyorum. Sanırım seçtiğiniz programa (Discord, Skype vs.) göre oyun içi ses seviyesini otomatik olarak ayarlıyor ve takımla daha iyi iletişim kurmanızı sağlıyor.

402577

Burada ise mobil cihazınızı bağlayabiliyorsunuz ve oradan bilgisayar durumunu izleyebiliyor ve aynı zamanda modları da değiştirebiliyorsunuz.

Android: MSI Dragon Dashboard 2.0 - Google Play'de Uygulamalar
iOS: ‎MSI Dragon Dashboard 2.0

402578

Burada ise kullanma kılavuzu, yardım, Burn recovery, Battery Calibration, ürün kayıtı gibi şeyler bulunuyor.

402579

Ayrıca sistem monitörü de mevcut.

402581

Genel olarak soğutma olsun, performans olsun gerçekten muazzam bir cihaz. Alalı epey oldu ancak pek zaman bulamadığım için inceleme gecikti.
8 GB RAM şu anda yetersiz geliyor ve FPS düşmeleri yaşıyorum, bu yüzden 8 GB daha RAM alacağım. Aldığım zaman oyun performans testleri de yapacağım.

Son düzenleme:
Teşekkürler daha iyisi sizin olsun. Dell düşünüyordum ben de ancak amazon.com üzerinde aynı fiyata MSI bulunca kaçırmayayım dedim :) 1000 dolara denk geldi PC, güzel bi' indirimle aldım.

Öncelikle hayırlı olsun. Ben de amazon.com üzerinden 2 adet mouse almak istiyorum. Direkt normal ödemeyi yapıp sipariş verdikten sonra geliyor değil mi, başka bir şey ile uğraşmıyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hayırlı olsun. Ben de amazon.com üzerinden 2 adet mouse almak istiyorum. Direkt normal ödemeyi yapıp sipariş verdikten sonra geliyor değil mi, başka bir şey ile uğraşmıyoruz.
Vergisini ödedikten sonra bir sıkıntı yaşamamanız gerek.
Ben küçük bir sorun yaşadım kargo şirketiyle (UPS) onun haricinde bir sıkıntı olmadı direkt olarak bana teslim edildi.
Amazon'a ödediğiniz ücret (vergiler dahil) haricinde bir para istenirse sizden kargo şirketi tarafından kesinlikle ödemeyin.

Çoktan yükselttim zaten, 16 şu an kafa rahat :)

Merhaba.
Kullandığım MSI laptopta açma tuşunun yanında Dragon Center tuşu var fakat ona basınca True Color çalışıyor. Dragon Centeri çalıştırmak için ne yapılması gerektiğini biliyor musunuz acaba? (Dragon center yüklü ve normal şekilde çalışıyor.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.
Kullandığım MSI laptopta açma tuşunun yanında Dragon Center tuşu var fakat ona basınca True Color çalışıyor. Dragon Centeri çalıştırmak için ne yapılması gerektiğini biliyor musunuz acaba? (Dragon center yüklü ve normal şekilde çalışıyor.)
Normalde böyle olmaması gerekir, Dragon Center'ı günceller misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı