MSI H61M-P31/W8 (MS-7788) V3.6 güncellemesinden sonra açılmıyor

eflanili7881

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Center of the technology
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU=Intel Core i5-3570 @ 3.40GHz
RAM=16GB-DDR3-1333MHz (8GB+8GB)
MOBO=ZX-H61C/B75 V2.3
dGPU=MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC
iGPU=Intel HD Graphics 2500
MON1=Samsung Smart Monitor M5 27" 1080p LS27CM501EUXUF M50C
MON2=Casper 9809B 18.5" W
MOUSE=Rampage SMX-R70 Blaze
KB=Casper KB5108 Multimedia
HDD1=WDC WD10EZEX-08WN4A0
HDD2=TOSHIBA HDWD320UZSVA
OD1=PIONEER BDR-209M
OD2=PIONEER DVR-221
PSU=Cougar GX-S 450W 80+ Gold
UPS=Tunçmatik Lite II 1000VA/600W
Ben bir keresinde eskiden yukarıdaki belirttiğim anakarta MSI Live Update 6'dan V3.6 güncellemesini uygulamıştım. Ama bilgisayar açılmaz oldu. Çoğu zaman açılmıyordu fakat ara sıra da olsa nadiren açılıyordu. Fakat CMOS'u sıfırlayınca bilgisayar direk açılıyor ve BIOS'un sıfırlandığına dair mesajı alıyordum. Ama daha sonra kapatıp açılınca yine maalesef aynı duruma dönüyordu. Anakart V3.0'la gelmişti. Ben de bu arada V3.0'a dönmenin faydalı olacağını düşündüm. Daha sonradan FAT32 biçimli bir USB belleğe V3.0'ın dosyasını attım. Bilgisayarın açıldığı bir zamanda ise BIOS'tan V3.0'ın dosyasını flashladım ve daha sonradan bilgisayar direk açılmaya başladı. Benim merak ettiğim bir şey var. Acaba sorun BIOS'u Live Update'den uyguladığım için mi oldu? BIOS yükseltmesini bu sefer direk BIOS'tan flashlayıp uygulasam yine bir sorun oluşur mu? Şu an sistemim çalışıyor. Fakat eskiden olduğu için bu sorunun çözümünü merak ediyorum.

Merak edenler için sistemin burada (Fazla detaycı olduğum için üzgünüm):

• +CPU:Intel Core i5 3570 @ 3.40GHz
  • +RAM:12GB-DDR3-1333MHz (eskiden 8GB (4GBx2)'dı fakat daha sonradan 4GB'lık bloklardan biri sorun çıkardı, onu çıkarınca önceki RAM'in aynı özelliklerine sahip bir tane daha RAM aldım. Şu anda sorunsuz çalışıyor) Memtest86+ testleri ise temiz.
  • +MTHRBRD:MSI H61M-P31/W8 (MS-7788)
  • +CPU-COOLER:Cooler Master Hyper TX3i EVO (Önceden stok soğutucu ile idare ediyordum fakat daha sonradan değiştirdim. Şimdi bilgisayar daha serin çalışıyor.)
  • +GPU:MSI GTX1050Ti 4GT OC (Eskiden ASUS GT630 2GB idi. Daha sonra oyunlar için değiştirdim.)
  • +PSU:Everest EPS-4900B 300W (Eskiden Casper stok 250W'lık bir tane vardı. Daha sonra GTX1050Ti için değiştirdim.
  • +HDD1:Seagate 500GB Harddrive
  • +HDD2:Samsung 320GB Harddrive
  • +HDD3:Samsung G2 Portable 500GB External Harddrive
  • +HDD4:Toshiba 1TB External Harddrive
  • +DVD1:TSSTCorp SH-223C DVDdrive
  • +DVD2:TSSTCorp SH-224GB DVDdrive
  • +MONITOR:Casper VGA 18.5" Monitör (SL-HVS12 HDMI to VGA ile bağladım. Gayet stabil görüntü veriyor.)
  • +SPEAKER1: PREMIER 2.1 Speaker
  • +SPEAKER2:Casper Monitör-içi Hoparlörü (SL-HVS12'ye stok ses kablosu ile bağladım.)
  • +PRINTER:HP DeskJet 1000 series - J110a

Bu konu için (BIOS hakkında olan konu) öncekilere göre değerlendiriniz. Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı Anakart ve Yine Aynı sorun bendede var. Eski sürüm e döneyim bende anakartı bi köşeye attıydım bozuldu heralde diye. Siz çözüm ararken bana çözüm oldunuz, teşekkürler.

Dün bu sorunu hallettim. Bilgisayara bağlı ne varsa çıkarıp bu sefer BIOS üzerinden güncelleme yaptım. Ardından "Select file to update BIOS and ME" seçeneğiyle ME bellenimini de güncelledim. Ve ME bellenim güncellemesiyle birlikte işlemci içindeki grafik yongası da artık kullanılabilir durumda.
Untitled.png

Dahili grafiğin aktifleşmesine de baya sevindim 😍. Önceden aktifleşmiyordu. Baya iyi oldu.

Son düzenleme:
Dün bu sorunu hallettim. Bilgisayara bağlı ne varsa çıkarıp bu sefer BIOS üzerinden güncelleme yaptım. Ardından "select file to Update BIOS and me" seçeneğiyle me bellenimini de güncelledim. Ve me bellenim güncellemesiyle birlikte işlemci içindeki grafik yongası da artık kullanılabilir durumda.
Eki Görüntüle 658440
Dahili grafiğin aktifleşmesine de bayağı sevindim 😍. Önceden aktifleşmiyordu. Bayağı iyi oldu.

Me bellenim güncellemesini nereden indirdiniz? BIOS güncellemesi var ama me bellenimini indiremedim. Aynı anakarttan bende de.

Me bellenim güncellemesini nereden indirdiniz? Bios güncellemesi var ama me bellenimi indiremedim.
ME bellenimi BIOS'un kendi içinden çıkıyor. Sadece BIOS'u güncelledikten sonra "Update BIOS + ME" gibi bir seçenek vardı, oradan yine güncelledim. Böylece ME bellenimi de güncellenmiş oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı