Çözüldü MSI H81M-P32L Windows XP Boot Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hanzo

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, iş yeri için sistem topladık ve bu sistemde kullanılacak programlar yanlızca Windows Xp'de çalışmaktadır. Bu nedenle SATA HDD'mizi kullanacağız sistem:
  • Msi H81M-P32L
  • Pentium G3240
  • G-Skill Ripjaws 4GB
  • Everest Eagle EC337 400W Kasa
Öncelikle varsayılan ayarlarda Windows Xp'yi boot etmediğinden BIOS ayarlarındaki yaptığım değişikliklerden bahsedeyim:
BIOS sürümü: E7846IMS V1.8 (maalesef güncelleme gibi bir şansım yok :( )
OC Genie = Etkin (O.c olmadığını biliyorum ama açık olması sorun teşkil etmez heralde çünkü her hangi bir hız aşırtma vs. söz konusu değildir.)

Setting/Gelişmiş/PCI Altsistem Ayarları:
PEGO- GenX (Auto)
PCI Latency Timer: 32PCI Bus Clocks

Tümleşik Birimler Ayarları:
Yerleşik Lan Denetleyicisi (açık)
Lan seçenedği Rom'u ( devre dışı)
Network stack (disabled)

Sata Yapılandırması:
Sata Modu (IDE Modu) [Sata modunda iken Xp boot olmuyor. Ancak IDE'de klavye ve fareyi kullanamıyorum ancak Laptopumun HDD'sini AHCI olarak çalıştırdığımda kullanabiliyorum]

HD Ses Denetleyicisi (Açık)
HPET Yapılandırması: (devre dışı)

Entegre Grafik Yapılandırması:
Grafik Adaptörünü başlat (PEG)
Entegre Grafik Paylaşım Belleği (normalde 64 Mb idi ben 512Mb yaptım)
DVMT Bellek (Maksimum)
IGD Multi-Monitor (devre dışı)

USB yapılandırması:
USB Denetleyicisi (Açık)
XHCI Hand-off (devre dışı)
EHCI Hand-off (devre dışı)
Eski USB cihaz desteği (Açık)

Intel Smart Connect Configuration:
Intel Smart Technology (devre dışı bıraktım)

Power Management Setup:
EuP2013 (devre dışı)
Ac Güç kayıbından sonra geri yükle (power off)

Windows 8/8.1 Configurations
Windows 8/8.1 Feature (disabled)
MSI Fast Boot (disabled)
Hızlı Açılış (disabled)

Ön yükleme
Tam ekran Logo Görünümü (açık)
G02BIOS (disabled)
Boot mode select (LEGACY+UEFI)

Boot Option #1 (Hard Disk : Samsung HD160JJ)
Boot Option #2 (UEFI Hard Disk)

Ne yapabilirim? Acildir yarın sabaha bu bilgisayarın kullanılması lazım. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkürler.

Arkadaşlar gerçekten acil bu bir iş bilgisayarı :( Kusura bakmayın spamlıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorun çözülmüştür konu kilitlenebilir.
Çözüm: PS2 klavye ve fare kullanarak yeni anakartın donanımlarını kurma sihirbazından otomatik kurdum. Daha sonra algılanmayan diğer donanınmlar için eski xp uyumlu sürücüleri kurup güncelledim. Şu an çok stabil şekilde çalışıyor. Bu arada anakart BIOS'undan Sata Modu ACHI'den IDE e aldığımı da hatırlatayım. Yardımcı olan herkese teşekkürler :)
Sanal makineye XP kurup kullanabilirsiniz.
Durum şu ki ben HDD'deki bilgileri direk yeniden Windows XP kurmadan kullanmak istiyorum. Boot ediyor ancak klavye ve Fare kullanamıyorum. Yarın iş yerinde PS2 klavye ve fare ile deneyeceğim olmazsa sanırım format attırmamız şart :/

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka bir HDD alıp ona XP Kurun sonra eski HDD'nizi 2. disk olarak bağlayıp dosyalarınızı kullanabilirsiniz.

Şu anda Boot ediyor ancak USB klavye mause kulllanamıyoruz. Her neyse tek sorun internete giremioyruz driverlerını indiriyorum iş yerine gidip kuracağım olmaz ise sanırım bu kadar sorun içinde en mantıklısı Xp kurmak olacak.

Şu anda Boot ediyor ancak USB klavye mause kulllanamıyoruz. Her neyse tek sorun internete giremioyruz driverlerını indiriyorum iş yerine gidip kuracağım olmaz ise sanırım bu kadar sorun içinde en mantıklısı Xp kurmak olacak.
Anakartın modelini girerek sitesinden bütün driverları yükleyin. Bizim evde DDR2 sistem var ve USB klavye mouse kullanabiliyor.

USB kitlenmesi sorunu çözmek için EHCI Hand-Off ayarını değiştirmeyi dene. Olmadı, yonga seti sürücüsünü kur.

Hiçbiri olmazsa G3240 sanallaştırma destekliyor. Sanal PC'ye XP kur ve yazıcıyı da USB ile sanal makineye bağla. Böylece fatura kesmeye devam edebilirsin. Bir de zaten fatura kestiğin yazılımın daha güncel sürümü vardır. İmkansız sadece XP desteklemesi.

Sorun çözülmüştür konu kilitlenebilir.
Çözüm: PS2 klavye ve fare kullanarak yeni anakartın donanımlarını kurma sihirbazından otomatik kurdum. Daha sonra algılanmayan diğer donanınmlar için eski xp uyumlu sürücüleri kurup güncelledim. Şu an çok stabil şekilde çalışıyor. Bu arada anakart BIOS'undan Sata Modu ACHI'den IDE e aldığımı da hatırlatayım. Yardımcı olan herkese teşekkürler :)

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı