MSI MAG 240R sisteme egzoz fanı takmak sıcaklığı azaltır mı?

PickleRiiick

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikli olarak sistem parçalarımı belirtmek isterim.
10700k stock.
PNY RTX 3060 rebel Dual.
XPG D60G 3000MHz CL16.
XPG SX8200PNP 512 GB.
MSI Z490 Gaming Carbon ATX.
MSI MPG A850GF.
MSI MAG 240r.
Cooler Master TD500 mesh.

Kurulu olan bu sistemle belli stres testleri yaptım. Yaptığım testler: Cinebench R23, CPU-Z, AIDA64. bu testler içerisinde işlemcim 15-20 dakika test ediyorum. İşlemcim direkt olarak 78/79 derecelerini buluyor. Daha sonra bir dakika içerisinde 82-89 derece aralarında gidip geliyor. Boşta 34-40 dereceler arasında stabil kalan işlemcide oyunlarda 65-75 derece arasında git gel yapıyor. Kasamda önde 3 adet 1200RPM hızda çalışan ve araştırmalarım sonucunda OEM CM ürünü olduğunu anladığım fanlar var. Sıvı soğutma üst tarafa takılı. Sıvı soğutmamın fanları kasa içindeki havayı dışarı atacak şekilde montelidir. Bu sıcaklık değerleri çok fazla geldi bana. MSI'ın sıvı soğutması hakkında çok şikayet duydum. Ama ben aldığımda bu kadar şikayet yoktu. Kasamda egzoz fan bulunmamakta ama sıvı soğutma fanları da zannımca egzoz görevi görüyor. Egzoz fanı takmam sıcaklık derecelerinde düşme yaratır mı? Şimdiden ilgilenen herkese çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer kasanın arka tarafına egzoz fanı takarsanız sıcaklıklar olumlu etkilenmiş olur.

Kullandığınız sıvı soğutucu için MSI ile iletişimi geçerseniz V2 modelini ücretsiz gönderiyorlar. Kullandığınız model kronik sorunlu. Pompası bozulabiliyor.

Eğer kasanın arka tarafına egzoz fanı takarsanız sıcaklıklar olumlu etkilenmiş olur.

Kullandığınız sıvı soğutucu için MSI ile iletişimi geçerseniz V2 modelini ücretsiz gönderiyorlar. Kullandığınız model kronik sorunlu. Pompası bozulabiliyor.
Geçenlerde seri numarası ile değişim ürünü olup olmadığını MSI'ın sitesinden kontrol ettirdim. Bu seride arıza yok diye değişim yapmamıştı. Ama bu sıcaklık dereceleri o zamanlarda yoktu. Tam olarak MSI ile nerden iletişime geçebilirim.

Geçenlerde seri numarası ile değişim ürünü olup olmadığını MSI'ın sitesinden kontrol ettirdim. Bu seride arıza yok diye değişim yapmamıştı. Ama bu sıcaklık dereceleri o zamanlarda yoktu. Tam olarak MSI ile nerden iletişime geçebilirim.

Kullandığınız model tam olarak buysa MSI'ın kendi sitesinden ürününüzü kaydettirip iletişime geçmeyi denebilirsiniz.

Sürecin tam olarak nasıl işlediğini bilmiyorum.

Kullandığınız model tam olarak buysa MSI'ın kendi sitesinden ürününüzü kaydettirip iletişime geçmeyi denebilirsiniz.

Sürecin tam olarak nasıl işlediğini bilmiyorum.
İlginiz için teşekkürler. Dediğiniz gibi yapıcam. Zaten ürün kaydım vardı. Oradan iletişime geçeceğim. Peki egzoz fan sıcaklıklarda kaç derece etkili olur tahmininizce?

İlginiz için teşekkürler. Dediğiniz gibi yapıcam. Zaten ürün kaydım vardı. Oradan iletişime geçeceğim. Peki egzoz fan sıcaklıklarda kaç derece etkili olur tahmininizce?
Kasanızın içerisinde hava akışına bağlı.

Yeni bir fan almadan önce size tavsiyem öndeki fanlardan en altta olanı arka tarafa egzoz olarak takıp sıcaklıkların nasıl değiştiğini gözlemlemenizdir. Böylece daha rahat karar verebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1656674643004.png
    1656674643004.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 15
Kasanızın içerisinde hava akışına bağlı.

Yeni bir fan almadan önce size tavsiyem öndeki fanlardan en altta olanı arka tarafa egzoz olarak takıp sıcaklıkların nasıl değiştiğini gözlemlemenizdir. Böylece daha rahat karar verebilirsiniz.
Bunu bilmiyordum. Deneyip değişim olursa buraya bilgilendirme yapacağım. Teşekkürler.

Bütün günümü harcayarak bilgisayarımı baştan aşağı parçaladım. Yeni bir macun, ve detaylı temizlik sonrası %100 yükte 90 derecelere yaklaşan sıcaklıklarım 78'e düştü. Anlamadığım şey yine aynı termal macunu kullandım. Kasayı da daha 3 ay önce temizlemiştim.
Egzoz fan için takma ve çıkarma işlemi ile uğraşmadım. Air Blazer 120 fanından bir adet aldım. Egzoz fan olarak kullanacğım. Mutlak işe yarayacaktır.

Termal Macunum XİGMATEK. Tam olarak detaylarını bilmiyorum ama çok kaliteli bir macun olduğunu düşünmüyorum. CM, ThermalGrizzly, Noctua gibi macunlara göre

Son düzenleme:
Bunu bilmiyordum. Deneyip değişim olursa buraya bilgilendirme yapacağım. Teşekkürler.

Bütün günümü harcayarak bilgisayarımı baştan aşağı parçaladım. Yeni bir macun, ve detaylı temizlik sonrası %100 yükte 90 derecelere yaklaşan sıcaklıklarım 78'e düştü. Anlamadığım şey yine aynı termal macunu kullandım. Kasayı da daha 3 ay önce temizlemiştim.
Egzoz fan için takma ve çıkarma işlemi ile uğraşmadım. Air Blazer 120 fanından bir adet aldım. Egzoz fan olarak kullanacğım. Mutlak işe yarayacaktır.

Termal Macunum XİGMATEK. Tam olarak detaylarını bilmiyorum ama çok kaliteli bir macun olduğunu düşünmüyorum. CM, ThermalGrizzly, Noctua gibi macunlara göre
MX-4 fiyatına göre iyi bir macundur. Daha iyisini isterseniz f/p olarak MX-5'de iyidir.

Fanı taktıktan sonra değerleriniz paylaşırsanız sevinirim. Oda sıcaklığı, fan hızları, sistemin sıcaklık değerleri vb.

Sıcaklık değişimi belki vidaları tam sıkmadığınızdan ötürü olabilir.

MX-4 fiyatına göre iyi bir macundur. Daha iyisini isterseniz f/p olarak MX-5'de iyidir.

Fanı taktıktan sonra değerleriniz paylaşırsanız sevinirim. Oda sıcaklığı, fan hızları, sistemin sıcaklık değerleri vb.

Sıcaklık değişimi belki vidaları tam sıkmadığınızdan ötürü olabilir.
Yeni fan bugün elime ulaştı ve montajını yaptım. Sistem içerisinde yer alan bütün fanları tam yüke sokarak stres testini yaptım. Stress testini yarım saat boyunca devam ettirdim. Yarım saatin sonunda İşlemcim maksimum 80 dereceyi gördü. Fakat bu sıcaklık anlık piklerle oluştu. Genel yoğunlukta 75-77 dereceler arasında gidip geldi. Termal macunu henüz yenilemedim ama 10-15 güne kadar onu da yenileyeceğim. Thermal Grizzly kyronaut ya da öneriniz üzerine mx-5 alacağım. Macun yenilediğim zaman yine bir stress testi yapar sıcaklık değerlerini belirtirim. Yardımların için teşekkürler dostum.

Son olarak sıvı soğutmanız olsa bile egzoz fan kullanmanızı tavsiye ederim böylelikle hem daha serin bir chipset hem daha serin mosfet sıcaklıklarına kavuşuyorsunuz. Aynı zamanda işlemciye de 2-5 derece kadar etkisi oluyor. Aynı zamanda daha yavaş ısınmasını ve daha hızlı soğumasına yardımcı oluyor. Özetle sıvı soğutma kullananlarda egzoz fanı kullanmalı bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı