MSI MEG Z390 ACE ve i9 9900K otomatik overclock sonrası mavi ekran sorunu

ulubey

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Cyber Criminal
  • Anakart: MSI MEG Z390 Ace
  • İşlemci: i9 9900K
  • RAM: Trident Z 32(16x2) GB 3200 MHz
  • PSU: 1050 watt thermaltake Plat
  • Ekran Kartı: MSI Gaming Trio X 2080
Biliyorsunuz ki anakartın otomatik overclock özelliği var. BIOS'u actığımda 2 tane overclock ayarı var. 1 tanesi RAM diğeri işlemci için. Ben bunları açtığımda 1 ila 6 saat içinde mavi ekran alıyorum. Konudan anlayan arkadaşlar lütfen yardımcı olun.
Not: Auto overclock modda iken işlemci 5200 MHz'de, RAM'ler ise 3200'de çalışıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yaptığınız overclockları geri alın ve sadece RAM'i overclock edin. Ardından Memtest ile test edin. Eğer hata çıkmazsa diğer overclock seçeneğini de aktifleştirin. İşlemci voltajını manuel olarak girin. 1.35V ile başlayabilirsiniz. Prime95 ile test edin. Eğer stabilse voltajı düşürün. Bu şekilde stabil olduğu en düşük voltajı bulana kadar devam edin. Eğer Memtest'te hata çıkarsa RAM'ler için manuel olarak overclock deneyin.

Voltaj değeri nedir?
Şöyle ki auto modunda olduğu için hiç bakmadım aslında otomatik veriyor diye düşünüyorum
Yaptığınız overclockları geri alın ve sadece RAM'i overclock edin. Ardından Memtest ile test edin. Eğer hata çıkmazsa diğer overclock seçeneğini de aktifleştirin. İşlemci voltajını manuel olarak girin. 1.35V ile başlayabilirsiniz. Prime95 ile test edin. Eğer stabilse voltajı düşürün. Bu şekilde stabil olduğu en düşük voltajı bulana kadar devam edin. Eğer Memtest'te hata çıkarsa RAM'ler için manuel olarak overclock deneyin.
Bu şekilde RAM testi gerçekleştirdim hatasız sonuç aldım. Manuel bir denemem olmadı açıkcası dener denemez tekrar sonuçları size cevap olarak atıcam.
Tolga Samet Bey, Bu linkte birşeyler anlatmış istemiş lakin ben ilk defa böyle bir durumla karşılaştığım için birşey anlamadım birde siz inceleyip benimlede paylaşır mısınız? Teşekkürler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Kullandığın kasa ve soğutucudan bahsetmemişsin. RAM'ler 2 ve 4. slota takılı değilse o şekilde tak. BIOS güncel değilse önce fabrika ayarlarına dönüp BIOS güncelledikten sonra otomatik overclock deneyebilirsin.
kasam nzxt H500i, sıvı soğutucum nzxt kraken x62 14 mm çift fan ben ramlerin takılı olduğu yere dikkat etmemiştim işlemciye en yakın slot 1 mi 4 mü ? BIOS güncel o konuda eminim.

386288

RAM'leri üstte okla işaretlediğim slotlara takacaksın. BIOS ekran görüntüsünün resmini çekebilirsen son sürüm olup olmadığına tam emin oluruz. 7B12v15 kodlu son sürümü yaklaşık 20 gün önce çıktı sende daha önceki sürüm yüklü olabilir.

Resimde gözüküyor daha 2 hafta olmamıştır ya güncelliyeli 1.5 var bende de şimdi sıfır overclock kullanıyorum makinayi herhangi bir sorun yok. Nasıl bir yol önerirsin RAM'i çekiyorum 2 gün içinde attı blue screen İşlemciyi overclocga çekince 1 ila 5 saat arasında atıyor. Attımıda Windows ekranıda gelmiyor başlangıçtan sürekli resliyo kendini taki kapatana kadar voltajsal bir sıkıntımı arızasal mı ?

Dosya Ekleri

• 1.JPG
    1.JPG
    120,5 KB · Görüntüleme: 77
Aynı sıkıntı bende oldu.Oc yaparken sıvı soğutmamı hava soğutmamı diğe sorduğu yeri hava soğutma olarak seçin.NZXT kraken x62 pompası 3 pinli,anakart 4 pin mutemelen sıvı soğutma olarak algılamıyor.Siz nasıl bir çözüm ürettiniz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı