MSI MPG B550 anakarta M.2 SSD tavsiyesi

neddaniel

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Bir tık kafam karıştı, tecrübe eden, bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Makine topluyorum. 3080 Ti, Ryzen 7 5800X yapacağım şu anlık. Anakart konusunda kafam karışık biraz. MSI MPG B550 Gaming Plus düşünüyorum fakat SSD olarak da Samsung NVMe 980 Pro düşünüyorum. Anakartın üzerinde PCI 4.0 sanki ya ben göremedim ya da yok mu diyeceğim, uyum bulamadım. Bilgisi olan var mı? Ya da tercihen anakart tavsiyesi olan var mı 3000 TL- 3500 TL arası da olabilir. Bu anakarta, bu SSD'yi takarsam sorun yaşar mıyım?

Arkadaşlar selam. Bir tık kafam karıştı, tecrübe eden, bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Makine topluyorum. 3080 Ti, Ryzen 7 5800X yapacağım şu anlık. Anakart konusunda kafam karışık biraz. MSI MPG B550 Gaming Plus düşünüyorum fakat SSD olarak da Samsung NVMe 980 Pro düşünüyorum. Anakartın üzerinde PCI 4.0 sanki ya ben göremedim ya da yok mu diyeceğim, uyum bulamadım. Bilgisi olan var mı? Ya da tercihen anakart tavsiyesi olan var mı 3000 TL- 3500 TL arası da olabilir. Bu anakarta, bu SSD'yi takarsam sorun yaşar mıyım?

B550 Gaming Plus kullanıyorum şu an.
İlk slotta sp US70 kullanıyorum şu an. Forumda önermişlerdi destekliyor.

Storage kısmına bakarsan yazıyor. PCI 4.0 ilk slot.

Anakart olarak B550 Tomahawk daha iyi olur. Aynı paraya geliyor nerrdeyse.

B550 anakartların her slotu PCI-e 4.0 destekli değil. Sadece ilk yuva destekli. Tabii onun için de 3. nesil veya üzeri işlemci gerekli.

SSS olarak 980 Pro gayet sağlamdır.

B550 Gaming Plus kullanıyorum şu an.
İlk slotta sp US70 kullanıyorum şu an. Forumda önermişlerdi destekliyor.

Storage kısmına bakarsan yazıyor. PCI 4.0 ilk slot.
Evet şimdi baktım, doğru. Çok teşekkür ederim. Biraz daha bakacağım şimdi farklı bi tane denk geldim, onu da aşağıdaki arkadaş yazmış.

Anakart olarak B550 Tomahawk daha iyi olur. Aynı paraya geliyor nerrdeyse.

B550 anakartların her slotu PCI-e 4.0 destekli değil. Sadece ilk yuva destekli. Tabii onun için de 3. nesil veya üzeri işlemci gerekli.

SSS olarak 980 Pro gayet sağlamdır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Üzerinden şuan B550 Tomahawk bakıyorum. Gayet şık ve kullanışlı ve videodan anladığım kadarıyla. PCi 4.0 'da var rahat kullanıma sahip. Ryzen 7 5800x kullanım konusunda da sorun yaşayacağımı düşünmüyorum ama sence yaşar mıyım? Bir tık uygun fiyata da MediaMarkt'ta buldum.

Sıkıntısız kullanırsın.

Ayrıca yanılmıyorsam 5000 serisi için BIOS güncellemesi yapmak lazımdı. Ki neredeyse her B550 anakartda Flashback özelliği var.

O anakart 2900 TL etmez. Anakartta olmazsa olmaz dediğiniz bir kriter var mı? Ona göre daha ucuz bir öneri yapacağım.
Yahu orası tamam da, ona bakılırsa çoğu parça şuanki değerini etmiyor. Piyasada panik hali var dolardan dolayı. Haziran ortasında daha da artacağı yönünde fikir belirtiyor görüştüğüm tüm bankacılar.

Olmazsa olmaz diyebileceğimden ziyade SSD'yi ileride değişebilir ya da fazladan 1TB daha ekleyebilirim ki öyle olacak muhtemelen. Ram minumum 64'e kadar desteklemesi bana yeterli. 3080 Tİ ile çalışırken de sorun çıkartmayacak bir şeyler olabilir. MHZ 4000 üzerine çok gerek yok, yeni nesil ram'ler geldiğinde anakartı değiştiririm muhtemelen zira 8000mhz'e kadar gelmesi söz konusu yeni nesil ram'lerin. Sizin önereceğinizi de incelemek isterim

Geri
Yukarı