MSI Optix MAG274QRF vs Samsung LS27A600

Bütçe
4000-5000 civarı
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. 2 haftadır MSI Optix MAG274QRF modelini araştırıyordum. Dün itibarıyla Samsung LS27A600NWMXUF 27" QHD modeline denk geldim. MSI hakkında inceleme videolarını izledim ama Samsung monitör hakkında pek bir kaynak yok.

Benim aradığım temel kriterler 27" 2K bir monitör olması. Çoğunlukla yazılım ile dizi/film ve bazen de oyun amaçlı kullanacağım. Samsung model diğerinden farklı olarak 75 Hz. 5 ms. Ama HDR10 desteği var. Ayrıca Samsung HDMI 1.4 girişiyle geliyor. (HDMI ile kullanacağım.)

Bu şartlar altında sizce MSI için o fark verilir mi? Günlük kullanımda 165 Hz eksikliğini hisseder miyim? Hangi monitörü tavsiye edersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Film dizi izlerken bir fark hissetmezsiniz ama internette sörf yaparken veya masaüstünde imleci hareket ettirince bile farkı hissedersiniz, keza oyunlarda da aldığınız FPS monitörün Hertz'ini besleyebiliyorsa akıcılık farkı olacaktır. Bir süre 165Hz kullandıktan ve 165Hz'e alıştıktan sonra 75Hz'e düşünce sanki kasıyormuş gibi hissedersiniz.

Daha uygun fiyatlı bu model var.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba. 2 haftadır MSI Optix MAG274QRF modelini araştırıyordum. Dün itibarıyla Samsung LS27A600NWMXUF 27" QHD modeline denk geldim. MSI hakkında inceleme videolarını izledim ama Samsung monitör hakkında pek bir kaynak yok.

Benim aradığım temel kriterler 27" 2K bir monitör olması. Çoğunlukla yazılım ile dizi/film ve bazen de oyun amaçlı kullanacağım. Samsung model diğerinden farklı olarak 75 Hz. 5 ms. Ama HDR10 desteği var. Ayrıca Samsung HDMI 1.4 girişiyle geliyor. (HDMI ile kullanacağım.)

Bu şartlar altında sizce MSI için o fark verilir mi? Günlük kullanımda 165 Hz eksikliğini hisseder miyim? Hangi monitörü tavsiye edersiniz?

Hdr 10 özelliklere hdr yazabilmek için koyulan hdr'dan başka bir şey değil gözünüzde büyütmeyin. Paranızı çöpe atmak için 165 varken 75 almaktan daha iyi bir yöntem düşünemiyorum. Oyun oynamasanız bile 75hz ekran almanız geleceğe yönelik olmaz, elbet bir yerde o yüksek yenileme hızının farkımı hissedeceksiniz.

Ne sıklıkla oyun oynayacaksınız? Sisteminiz nedir? Bu arada 2K monitör sahiplerinden 1080p videolarda bulanıklık şikayetleri geliyor. Bilginize.
1080P izlerken bulanık olmuyor oyunu 1080'e çekince veya bilgisayarın çözünürlüğünü 1080'e düşürünce görüntü kötüleşiyor. Bu dediğiniz 1080p monitörde youtubede 720p izlemekten farksız.

Çok sık oyun oynamayacağım. En sık haliyle bile haftasonundan haftasonuna olur. LOL tarzında oyunlarla vakit öldürürüm genelde. Bazen de FPS oyunlara takıldığım olur. Oyun laptopumla beraber kullanacağım ve LOL'de dahi 120 fps üzerini zor görüyorum.

Ama günlük kullanımda fark yaratacaksa 165 Hz tercih edebilirim. HDR konusunda Quistin'e katılıyorum aslında. Geleceğe yatırım adına (belki yeni kasa toplarım) 165 Hz alınabilir aslında.

Çok sık oyun oynamayacağım. En sık haliyle bile haftasonundan haftasonuna olur. LOL tarzında oyunlarla vakit öldürürüm genelde. Bazen de FPS oyunlara takıldığım olur. Oyun laptopumla beraber kullanacağım ve LOL'de dahi 120 fps üzerini zor görüyorum.

Ama günlük kullanımda fark yaratacaksa 165 Hz tercih edebilirim. HDR konusunda Quistin'e katılıyorum aslında. Geleceğe yatırım adına (belki yeni kasa toplarım) 165 Hz alınabilir aslında.
Yani bazı parçalarda madraftan kısmamak lazım.
Monitor, mouse, klavye, işlemci soğutucusu, kasa. Sonuçta bunları güzel alırsanız isterseniz 10 sene geçsin gene kullanırsınız. 165hz bir monitör alırsanız isterse rtx 6000 serisi çıksın monitör gene işinizi görecektir ama ileride gidip en düşük rtx serisi bir ekran kartı aldınız diyelimki 4050 olsun 75hz monitör yetmeyecektir. Rtx 3050, gtx 1660 super, 2060 için bile 75hz yetersiz zaten.

Daha uygun fiyatlı bu model var.
Evet bu model de gayet başarılı; farkları renk gamının 1 milyar yerine 16 milyon olması (ki ne kadar fark eder bilemiyorum), pivot özelliğinin olmaması ve type-C desteğinin olmaması (Macbook ile kullanacağım için faydası olabilir)

Size tavsiyem bu monitörü almanız. Native bir şekilde 165hz ve 2ms. 1080p ve ıps. Bütçenizi mahvetmez, renkleri güzeldir ileriye dönük olur hem.

Yeni konular

Geri
Yukarı