MSI Optix MAG274R incelemesi

Daha önce ViewSonic XG2401 24 ınch 144 Hz TN monitörü kullanmaktaydım. BF5, R6 Siege, Warzone gibi oyunlarda yüksek Hz ile oyun oynamak için almıştım. O zamanlar ghosting olmayan 1 ms (GtG veya MPRT) IPS monitörler çok pahalıydı. 8-9 ay önce derinliği 1 metre olan masa yaptırmıştım ve monitöre uzaklığım 1 metre oluyor haliyle. Oyunlarda yüksek FOV ayarıyla birlikte bu mesafedeki 24 ınch monitörde görüntü daha da küçülüyordu.

Hayalim 27 ınch boyutunda 2K çözünürlüğündeki Dell'in 1 ms tepki süreli 10 Bit (1 milyar renk) çıkış renk derinliği olan 144 Hz monitörü idi. BF5 ve Warzone gibi oyunlarda 2K'da yüksek ayarlarlarda yüksek FPS alabilmek için iyi bir ekran kartına ihtiyacım olduğunu bildiğimden bunu gözardı etmiştim.

Geçenlerde Vatan Bilgisayar'a kuzenime de aldığımız ViewSonic XG2401'i tamir için teslim ederken 1080p 27 ınch IPS monitörlere bakmıştık. Benim kullanım şartlarında 27 ınch'de 1080P'nin sorun teşkil etmediğini gözlemledim. Ayrıca IPS panelin renk canlılığı da hoşuma gitmişti. Kuzenin de aklına yatmışken internetten araştırdığımda 27 ınch 1080p ve yüksekliği ayarlanabilir standı olan monitörlere bakarken MSI Optix MAG274r 2400 TL civarı fiyatıyla dikkatimi çekti.

Diğer monitörlerde olan 1 ms (MPRT) tepki süresi, yüksekliği ayarlanabilir stand, titreşim engelleyici özellikli, 144 Hz tazeleme oranı, mavi ışık filtresi, yansıma önleyici anti glare kaplama gibi özelliklerin dışında aradığım özelliklere de sahipti. HDR desteği göstermelik olduğundan denemedim bile. Yabancı incelemelerde de bunu görmezden gelmemiz gerektiği vurgulanıyor.
Bunların en önemlisi 10 Bit (8 Bit+FRC ile) ile 1 milyar renk sağlarken sRGB renk gamutunun %132'sini, DCI-P3 renk gamutunun %95'ini verebiliyor. Bunu dışında rekabetçi oyunlar için gece görüşü (diğer firmalarda siyah dengeleme veya Black equlaizer gibi isimlerle de anılıyor) karanlık noktaları aydınlatırken oyun genelindeki parlaklığa olabildiğince az müdahale ediyor.

FreeSync Premium ile de birçok özelliği garanti ediyor:
Bu teknolojilerden lfc gibi düşük FPS'lerde akıcılığı sağlayan özellikler de mevcut. Lfc FPS'nin FreeSync aralığı altına indiği durumlarda o kareyi iki defa göstererek FPS'yi FreeSync aralığına sokuyor. Örneğin 25 FPS'i o anki kareyi 2 defa göstererek 50 FPS yapıyor ve böylece görüntü FreeSync aralığında kalıyor.
Bu teknolojiler anlat anlat bitmez. Gelelim monitörün dış görünüşüne:

Önden görünüş.jpg


Arkadan Görünüş.jpg


Ayarları joystick yardımıyla yapabilmek Mac veya konsol gibi diğer platformlar için kullananlara çok büyük kolaylık sağlar. Bu arada 120 Hz konsol modu teknik özellikler arasında.
Standın ortasındaki kablo kanalı geniş ve işlevsel. Giriş-çıkış portları:

giriş çıkışlar.jpg


1 tane Display Port 1.2a, 2 tane HDMI 2.0b ve 1 tane USB tip C girişi var. Kulaklık çıkışı da mevcut. Monitörün dahili hoparlörü olmadığı için kulaklık çıkışından ses alabilirsiniz (ben öyle yapıyorum). USB tip b ile bilgisayar bağlarsak 2 tane USB 2.0 bağlantı elde ediyoruz. Kaldı ki masaüstü uygulaması için bilgisayara USB ile bağlamak şart ve öneririm. Kutudan güç kablosu ve harici adaptörü, USB bağlantı için kablo, HDMI kablosu ve stand veya duvara askı için vida poşetleri çıkıyor. Standını sabitlemek için 2 vida yetiyor.
Kutudan Display Port kablo çıkmaması yüzünden internetten VESA sertifikalı şu kabloyu sipariş etmiştim:


G-Sync kullanmak için de bu kablo gerekli diye biliyorum. HDMI 2.1 ile G-Sync desteği geldi diye biliyorum ki bu monitörümüzün desteklemediği HDMI versiyonu.
Monitörün malzeme kalitesi çok iyi. 3 yanı ince çerçeveli ama ekran açıkken anlıyorsunuz ki içeriden siyah ince bir bant var. Bu ince çerçevelere rağmen ışk sızması çok çok az ve ışık dağılımı çok çok dengeli idi.
Fotoğraf ile gözümün gördüğünün alakası yok ama yine de paylaşayım:

Işık sızması ve ışık dengesi.jpg


Ölü piksel testi de sorunsuzdu.
Monitörü bilgisayar 8 Bit olarak görüyor. 10 Bit için NVIDIA denetim masasında şu değişiklikleri yapmanız yeterli:

10 BIT tanımlama.jpg


Ayrıca bilgisayarınıza bu monitörün driverını kurmak için resmi sitesinden driverı indirip:

Monitör Driver.jpg


Masaüstünde sağ tık/ görüntü ayarları/ gelişmiş görüntü ayarları/ ekran görüntü bağdaştırıcısı özellikleri/ monitör
/ Özellikler/ sürücü/ sürücüyü güncelleştir/ bilgisayarımdaki sürücülere göz at yolunu kullanarak indirmiş olduğumuz driverı kuruyoruz.
Aklıma gelmişken USB tip C bağlantısı ile sadece cihazları şarj etmiyoruz. Destekleyen kablo ve cihaz ile ekrana görüntü verip USB portlarına klavye ve fare takarak USB tip C ile bağlı olan cihazda bu klavye ve fareyi kullanabiliyormuşuz. Denemedim tabii ki.
Resmi sitesinden Gaming OSD 2.0 programını kurduğumuzda artık tüm ayarları ve fazlasını bu program ile yapabiliyoruz. Anakartın arka USB portlarından birisine takılı idi USB kablosu ile monitör ama yazılım görmedi. Çıkarıp başka porta takınca gördü.
Gaming OSD yazılımında standart kullanım, film izleme ve oyun oynamak için önereceğim ayarım şu şekilde:

Gaming OSD .jpg


Rekabetçi oyunlar için ise şunu öneririm:

Gaming OSD 2.jpg


Dikkat ettiyseniz sol tarafta yaptığınız profili devreye sokmak için uygulama/uygulamalar da seçebiliyorsunuz. Kullanmadım daha.
Uygulamanın diğer özellikleri:

Gaming OSD Araçlar.jpg


Gaming OSD Ayarlar 1.jpg


Gaming OSD Gezinme Tuşu.jpg


Gaming OSD Kısayol Tuşu Ayarları.jpg


Gaming OSD Makro tuşu.jpg


Gaming OSD Mystic Light.jpg


Gaming OSD Pencere Biçimlendirme.jpg


Tepki süresinin 1 ms MPRT olması R6 Siege'de hiç dezavantaj yaşatmadı. 1 ms MPRT ortalama 3-4 ms GtG'ye denk diye biliyorum. Oyunlarda 3-5 ms ile 1 ms (GtG) arasında gözle görünür bir fark olmadığını da deneyimlemiş oldum.

Monitör ayarlarından tepki süresini en hızlı görüntü iyileştirmeyi kapalı seçerseniz 1ms hissini keskin bir şekilde çok sağlam iyi bir görüntü ile elde edebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde ghosting vs. de olmuyor.

Bilgisayar açılışında görüntünün çabuk gelmesini istiyorsanız monitörün üzerinden veya yazılımıyla görüntü kaynağı algılamayı otomatikten manuele getirin. Aksi halde BIOS kısayollarının çıktığı ekran gibi yerleri kaçırırsınız.

Monitörün renk kalitesi çok iyi. IPS olmasının yanı sıra 1 milyar renk ile geniş renk gamutu sadece filmlerde değil oyunlarda da çok iyi. Önceki TN panelimde oyunlarda rakibi daha iyi seçebilmek için NVIDIA Denetim Masası'nda digital Vibrance'ı arttırırdım. Bu renkleri canlılaştırırken ciyaklaştırıyor ve bu rekabetçi oyunlarda işimi kolaylaştırırdı. Bu monitörde hiç ihtiyaç duymadım.

Şunu da ekleyeyim oyunlarda yüksek FOV'da görüntü küçülüyordu ve 24 ınch'de düşmanı seçmem zorlaşırken bunda bu sorunum ortadan kalktı.
Bu monitörü 10 Bit olmasından dolayı çok profesyönel işlerle uğraşmıyorsanız tasarım ve video editing gibi işlerle uğraşanlara da öneririm.
 
Son düzenleme:

Liutenant

Kilopat
Katılım
11 Nisan 2014
Mesajlar
2.431
Çözümler
9
Yer
Altay Dağları
BF'de en ideal FOV 90(Horizontal+106). Bence deneyin. Onun dışında elinizi sağlık, kapsamlı bir inceleme olmuş.
 

LauraWells

Hectopat
Katılım
21 Mart 2018
Mesajlar
723
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Monitörü bilgisayar 8 Bit olarak görüyor. 10 Bit için NVIDIA denetim masasında şu değişiklikleri yapmanız yeterli:
Bu kısım ne fark ediyor? Yeni bir monitör alacağım meraktan sordum.
 
KS
Teacher80

Teacher80

Hectopat
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
3.169
Makaleler
3
Çözümler
20
Monitörü bilgisayar 8 Bit olarak görüyor. 10 Bit için NVIDIA denetim masasında şu değişiklikleri yapmanız yeterli:
Bu kısım ne fark ediyor? Yeni bir monitör alacağım meraktan sordum.
8 BIT ile 16.7 milyon renk oluşturulurken 10 BIT ile 1 milyar renk elde edilir.
Monitör 10 BIT destekliyorsa bu seçenek ile aktif edebilirsin. Bazı 10 BIT monitörler 144 HZ iken 8 BIT çalışıyor, 60 HZ'e çekince 10 BIT olabiliyor. Buna dikkat edin. Bu durum incelemelerde veya kullanıcı yorumlarında bahsedilebiliyor sadece.
10 BIT ile 1 milyar civarı renk sağlanırken aynı oranda sRGB ve DCI-P3 renk gamutu da artar.
Bazı istisnalar da var. LG'nin 2K 144 HZ bir monitörü var. 10 BIT ve 1 milyar renk verirken teknik özelliklerde sRGB renk gamutu %99 olarak yazıyor:
Bu değer standart 8 BIT IPS monitörler ile aynı. Fiyatının benzer özelliktekilere göre neden uygun olduğu hakkında bir ipucu.
Bazı 8 BIT monitörler ise 16.7 milyon renk verirken çok yüksek renk gamutuna sahiptirler. Renk gamutunda 10 BIT panellerin ensesindedirler. Bunlar over saturation ile aşırı renk basarak renk gamutunu yapay şekilde arttırırlar. Ciyak renkler görünür çoğunlukla. Renk gamutu yüzdesi genişlemiştir ama renk doğruluğundan uzaklaşılmıştır.
İdeal olanı panel BIT değeri, renk kapasitesi ve renk gamutu arasında doğru ve dengeli değerlere sahip olmasıdır.
Bu arada incelediğim bu monitörde 1 milyar renk veriliyor diye izlediğiniz şeyde Samsung telefonlardaki gibi renk cümbüşü beklemeyin. Kaynak ne ise onu görürsünüz. Kaynak standart monitörlerin (8 BIT panelli 16.7 milyon renk veren) kapasitesinin dışında renk veriyorsa onu görürsünüz. Her rengin daha doygun görünmesi over saturation ile ilgilidir. Bu izleyene her rengi aşırı sıcak vererek kullanıcıyı tatmin etmeyi amaçlar. Over saturationlı monitörü özellikle Youtube videolarından anlarsınız. İnsan teni kırmızıya yakın olur. Herkes vahşi batıda güneşaltında kızarmış kovboy gibidir. Over saturationu Nvidia ayarlarında digital vibrance ayarını artırarak da elde edebilirsin. Soluk monitörlere can verir ve rekabetçi oyunlarda düşmanı seçmekte işini kolaylaştırabilir. Viewsonic XG2401'de kullandım. BF5 ve R6 Siege'de biraz faydalı iken COD'da (Warzone ve Hardcore Search&Destroy modları) çok işe yarıyordu.
Eksik ya da yanlış bilgim varsa düzeltirseniz sevinirim. Monitör almak için araştırırken inceleme ve kullanıcı yorumlarında dikkatimi çekenler ile az çok araştırmalarımdan anladığım şeyler.
 
Son düzenleme:

LauraWells

Hectopat
Katılım
21 Mart 2018
Mesajlar
723
Makaleler
2
Yer
İstanbul
8 BIT ile 16.7 milyon renk oluşturulurken 10 BIT ile 1 milyar renk elde edilir.
Monitör 10 BIT destekliyorsa bu seçenek ile aktif edebilirsin. Bazı 10 BIT monitörler 144 HZ iken 8 BIT çalışıyor, 60 HZ'e çekince 10 BIT olabiliyor. Buna dikkat edin. Bu durum incelemelerde veya kullanıcı yorumlarında bahsedilebiliyor sadece.
10 BIT ile 1 milyar civarı renk sağlanırken aynı oranda sRGB ve DCI-P3 renk gamutu da artar.
Bazı istisnalar da var. LG'nin 2K 144 HZ bir monitörü var. 10 BIT ve 1 milyar renk verirken teknik özelliklerde sRGB renk gamutu %99 olarak yazıyor:
Bu değer standart 8 BIT IPS monitörler ile aynı. Fiyatının benzer özelliktekilere göre neden uygun olduğu hakkında bir ipucu.
Bazı 8 BIT monitörler ise 16.7 milyon renk verirken çok yüksek renk gamutuna sahiptirler. Renk gamutunda 10 BIT panellerin ensesindedirler. Bunlar over saturation ile aşırı renk basarak renk gamutunu yapay şekilde arttırırlar. Ciyak renkler görünür çoğunlukla. Renk gamutu yüzdesi genişlemiştir ama renk doğruluğundan uzaklaşılmıştır.
İdeal olanı panel BIT değeri, renk kapasitesi ve renk gamutu arasında doğru ve dengeli değerlere sahip olmasıdır.
Bu arada incelediğim bu monitörde 1 milyar renk veriliyor diye izlediğiniz şeyde Samsung telefonlardaki gibi renk cümbüşü beklemeyin. Kaynak ne ise onu görürsünüz. Kaynak standart monitörlerin (8 BIT panelli 16.7 milyon renk veren) kapasitesinin dışında renk veriyorsa onu görürsünüz. Her rengin daha doygun görünmesi over saturation ile ilgilidir. Bu izleyene her rengi aşırı sıcak vererek kullanıcıyı tatmin etmeyi amaçlar. Over saturationlı monitörü özellikle Youtube videolarından anlarsınız. İnsan teni kırmızıya yakın olur. Herkes vahşi batıda güneşaltında kızarmış kovboy gibidir. Over saturationu Nvidia ayarlarında digital vibrance ayarını artırarak da elde edebilirsin. Soluk monitörlere can verir ve rekabetçi oyunlarda düşmanı seçmekte işini kolaylaştırabilir. Viewsonic XG2401'de kullandım. BF5 ve R6 Siege'de biraz faydalı iken COD'da (Warzone ve Hardcore Search&Destroy modları) çok işe yarıyordu.
Eksik ya da yanlış bilgim varsa düzeltirseniz sevinirim. Monitör almak için araştırırken inceleme ve kullanıcı yorumlarında dikkatimi çekenler ile az çok araştırmalarımdan anladığım şeyler.
Alacağım monitör Asus VG248QG test edicem böyle bir seçenek var mı diye detaylı bilgi için teşekkür ederim.
 
KS
Teacher80

Teacher80

Hectopat
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
3.169
Makaleler
3
Çözümler
20
Alacağım monitör Asus VG248QG test edicem böyle bir seçenek var mı diye detaylı bilgi için teşekkür ederim.
TN panelden IPS panele geçmiş biri olarak önerim IPS panele geçmeniz. 0.5 MS olmasnın farkını hissedemezsiniz. 1 MS MPRT değerindeki AOC 24G2U modelini öneririm onun yerine. Her monitörde olduğu gibi ölü piksel şans işi. O yüzden mağazadan alırken ölü piksel testi yaptırın veya internetten aldıysanız kutuyugüzelce açınız ki ölü piksel çıktığında baktınız belirli orana kadar ölü pikseli garanti kapsamına almıyorlar, o zaman cayma hakkınızı kullanırdınız.
Bu açıdan firmaların kaçarı yok. İlk önce ölü piksel çıktığında değişim için sorunu belirtin. Baktınız belirli adetteki ölü piksel sorun kabul ediliyor dediler, bunu yazı veya başka şekilde belgeli açıklama isteğin ( ya da garanti belgesi gibi evraklarda olup olmadığnı sorgulayın).
Baktınız haklılar o zaman cayma hakkınızı kullanın. Ürünü yolladığınızda sağlam mı diye test ederler. Testte o ölü pikseli zaten sorun olmadığı için cayma hakkı ile iadede size kusur bulamazlar.
Bu arada AOC 24G2U gibi monitörlerin son zamandaki partilerinde ölü piksel sorunu gayey az diye biliyorum.
 

qiOTin

Hectopat
Katılım
22 Nisan 2016
Mesajlar
315
Çözümler
1
Yer
Blazar
İnceleme için teşekkürler, gayet açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Ben AOC 24G2U kullanıyorum. Ekranda sanki klasör simgelerinin renginde bir sıkıntı var gibi. Normalde sarı renk olması gereken klasör simgesi turuncuya yakın bir renkte. Acaba Başlat penceresi açıkken klasör simgelerinin göründüğü bir ekran alıntısı paylaşabilir misiniz?
 
KS
Teacher80

Teacher80

Hectopat
Katılım
16 Ocak 2019
Mesajlar
3.169
Makaleler
3
Çözümler
20
Okuldayım şu an, eve geçince paylaşırım.
İnceleme için teşekkürler, gayet açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Ben AOC 24G2U kullanıyorum. Ekranda sanki klasör simgelerinin renginde bir sıkıntı var gibi. Normalde sarı renk olması gereken klasör simgesi turuncuya yakın bir renkte. Acaba Başlat penceresi açıkken klasör simgelerinin göründüğü bir ekran alıntısı paylaşabilir misiniz?
Bunun sebebi kablo olabilir. Farklı bir kablo ile test etmenizi öneririm. Kabloyu da eledikten sonra monitör renk ayarlarında manuel kırmızı, yeşil ve mavi ayarı olur genelde. Oradan da deneyerek dengeli bir renk elde edebilirsiniz. Ek olarak MSI Dragon Center da renklere müdahele ediyor. Eğer MSI Dragon Center veya diğer markaların da benzer programların ayarlarını kontrol edin. Renk profilini değiştiren ayarlar olabilir. Ekran kartı yazılımı ve Windows görüntü ayarlarını da kurcalayınız. Bir şekilde kırmızı, mavi veya yeşil ayarına bakınız. Değişmiş olabilir.
Şu makale 10 BIT ile 8 BIT'in farkını anlatıyor:
Görselde karşılaştırma:
IMG_20210414_125829.jpg

İnceleme için teşekkürler, gayet açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Ben AOC 24G2U kullanıyorum. Ekranda sanki klasör simgelerinin renginde bir sıkıntı var gibi. Normalde sarı renk olması gereken klasör simgesi turuncuya yakın bir renkte. Acaba Başlat penceresi açıkken klasör simgelerinin göründüğü bir ekran alıntısı paylaşabilir misiniz?
1618410280665.jpg
 
Son düzenleme:

LauraWells

Hectopat
Katılım
21 Mart 2018
Mesajlar
723
Makaleler
2
Yer
İstanbul
TN panelden IPS panele geçmiş biri olarak önerim IPS panele geçmeniz. 0.5 MS olmasnın farkını hissedemezsiniz. 1 MS MPRT değerindeki AOC 24G2U modelini öneririm onun yerine. Her monitörde olduğu gibi ölü piksel şans işi. O yüzden mağazadan alırken ölü piksel testi yaptırın veya internetten aldıysanız kutuyugüzelce açınız ki ölü piksel çıktığında baktınız belirli orana kadar ölü pikseli garanti kapsamına almıyorlar, o zaman cayma hakkınızı kullanırdınız.
Bu açıdan firmaların kaçarı yok. İlk önce ölü piksel çıktığında değişim için sorunu belirtin. Baktınız belirli adetteki ölü piksel sorun kabul ediliyor dediler, bunu yazı veya başka şekilde belgeli açıklama isteğin ( ya da garanti belgesi gibi evraklarda olup olmadığnı sorgulayın).
Baktınız haklılar o zaman cayma hakkınızı kullanın. Ürünü yolladığınızda sağlam mı diye test ederler. Testte o ölü pikseli zaten sorun olmadığı için cayma hakkı ile iadede size kusur bulamazlar.
Bu arada AOC 24G2U gibi monitörlerin son zamandaki partilerinde ölü piksel sorunu gayey az diye biliyorum.
Bahsettiğim modelde arkadaş 6 kutu açtırdı 7’ncide ölü pixel yoktu. Vatan Bilgisayarı sevmesemde ürünü oradan deneyerek alacağım. Zaten evime 15dk mesafe, FPS oynadığım için TN’den yanayım. IPS sıcak bakmıyorum teşekkür ederim :)
 

songokutr

Picopat
Katılım
26 Mayıs 2020
Mesajlar
431
Bu monitörü çok begenerek aldıktan sonra iade etmek zorunda kaldım. Monitörde FreeSync açınca ekranda Flickering/titremeler oluyordu. Çok can sıkıcı bir durumdu. Monitörün tek iyi yanı sanırım renklerinin güzel olması. Parlaklıgı da çok iyi. Eksi yönleri ise FreeSync açınca Flickering, Ghosting sorununun olması. Alacak kişiler buna göre alsınlar.
 
Son düzenleme:
Yukarı