MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X yüksek sıcaklık

HsnTmz

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar ilk önce şunu belirtmek isterim ki Gaming sistemler hakkında çok az bir bilgim var. Temel seviyede.
Bir hafta kadar önce toplamış olduğum sistem:
- Ryzen 9 3900X.
- MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X.
- ASUS ROG STRIX X570-E.
- G.Skill Trident Z Neo ( 32 GB )
- Xigmatek Cockpıt mesh panel.

İlk defa eve gelip PC'yi açtığımda ekran kartı fanlarının çalışmadığını gördüm ve CPU sıcaklığı 70 dereceleri görüyordu (Boşta). Dragon Center programını indirdikten sonra ise ekran kartı boşta dahi olsa fanlar sürekli açık durumda (%30) ve sıcaklık 40-45 derecelerde. Ben Radeon Software programından ekran kartı fanlarını manuel olarak ayarladığım zaman ekran kartı 55-65 ve bağlantı yeri sıcaklığı 60-70, yükte, derecelerde. Manuel olarak ayarlamayıp.

Ve oyuna girdiğimde ise PC kapandı (1 kere). Şimdi sormak istediğim şey bu sıcaklıkların sistemi kapatacak kadar yüksek olmasının nedeni ekran kartımın arızalı olması mı yoksa yeterince soğutulamadığı için mi? Ben sistemi alırken sıvı soğutma almadım OC yapmayacağım için. Kasada 3 giriş 1 çıkış fanı var. Dragon Center programındaki Zero Frozr özelliğini açık tutmalı mıyım? Eğer Zero Frozr'u açarsam bu seferde Radeon Software manuel ayarları kaybolup otoya geçiyor. Dragon Center, Armoury Crate ve Radeon Software sistemin ihtiyacı olan Driver'ı yükler mi? Çok fazla soru sordum kusura bakmayın. Bu ekran kartına sahip olanlar aynı sorunları yaşadı mı? Yoksa ekran kartında bir sorun mu var anlayamadım. Bu arada oyunda almış olduğum değerler sıcaklık haricinde çok iyi ama 1 saat kadar deneme fırsatım oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı