Çözüldü MSI RTX 2060 Gaming Z çok ses çıkarıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Player_7659

Hectopat
MSI RTX 2060 Gaming Z modelini kullanıyorum ve bir süredir ekran kartımın yük altındayken fanlarının çok ses çıkarmasından rahatsızım (bu bahsettiğim ses bobin kaynaklı bir ses değil, sadece ekran kartı çok hızlı döndüğü zaman çıkan ses). MSI Afterburner üzerinden fan hızlarını kontrol ettim fakat fanlar otomatik modda yük altındayken %50 - %60 aralığında çalışıyordu ve ekran kartımın sıcaklığı 70 dereceydi.

%50 - %60 aralığında bu kadar ses çıkarabileceğine inanmadım ve gidip MSI Afterburner üzerinden fanlar üzerinde bir test yaptım. Sırayla fanların çalışma yüzdesini %50 ve %60'a aldım fakat kart beni rahatsız edecek kadar ses çıkartmadı. Fanları %100'e aldım ve tam olarak çıkardığı ses beni rahatsız eden ses ile aynıydı. Bu testten oyun esnasında aslında fanların 0 dereceye geldiğinde %100'e yakın bir şekilde çalıştığını fakat Afterburner'ın bana yanlış değerler gösterdiğini fark ettim. Sizce bu ses sorunun çözümü nedir? Aşağıdaki videoda benimle aynı sorunu yaşayan bir kişinin çözüm önerisini okudum ve çözümün ekran kartının sarkmasını önlemek olduğunu öğrendim, sizce ekran kartı desteği alsam sorun çözülebilir mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
Grafik sürücüsü güncellemelerimi hep temiz kurulum ile yapıyorum. Aynı modelde aynı sorunu yaşayan birçok kişi olmuş, sizce bunun sebebi nedir?

Yazılımsal bir hata olmuş olabilir bir de şöyle deneyin Power limiti %10 kısın 15 de olabilir FPS düşmesi taş çatlasa 5FPS olur ama sıcaklıklarınız düşer öyle deneyin bir 4-5 derece düşer sıcaklıklar. Sıcaklık yükselince kendi içinde fanları çıkartıyor olabiliyor benim dediğimi deneyip sonucunu yazın.
Dediğinizi yaptım. Fakat fan hızları düşmedi nedense hala %100 de çalışmaya devam etti ve hala o yüksek sesi çıkarttı.

Afterburner oyun içi kullanımını açtığınız zaman kendi elinizle %60'a ayarlıyorsanız ve %100 oluyorsa donanımsal bir sorun olmuştur diye inanıyorum DDU ile driver kaldırıp yükleyin bir önceki sürüme geçin.

Afterburner oyun içi kullanımını açtığınız zaman kendi elinizle %60'a ayarlıyorsanız ve %100 oluyorsa donanımsal bir sorun olmuştur diye inanıyorum DDU ile driver kaldırıp yükleyin bir önceki sürüme geçin.
Grafik sürücüsü güncellemelerimi hep temiz kurulum ile yapıyorum. Aynı modelde aynı sorunu yaşayan birçok kişi olmuş, sizce bunun sebebi nedir?

Yazılımsal bir hata olmuş olabilir bir de şöyle deneyin Power limiti %10 kısın 15 de olabilir FPS düşmesi taş çatlasa 5FPS olur ama sıcaklıklarınız düşer öyle deneyin bir 4-5 derece düşer sıcaklıklar. Sıcaklık yükselince kendi içinde fanları çıkartıyor olabiliyor benim dediğimi deneyip sonucunu yazın.

Son düzenleme:
Çözüm
Değişik bir şekilde dediğiniz şeyi yaptım ve ekran kartının sıcaklığı 5 derece düştü ve fanların sesi de azaldı:) Fakat çok garip bir şekilde 20 fps kadar daha fazla fps alıyorum şu anda. Power Limit tam olarak nedir?

Değişik bir şekilde dediğiniz şeyi yaptım ve ekran kartının sıcaklığı 5 derece düştü ve fanların sesi de azaldı:) fakat çok garip bir şekilde 20 FPS kadar daha fazla FPS alıyorum şu anda. Power limit tam olarak nedir?

Hocam Power limit ekran kartına gelen gücü kısar ne mutlu size oynayın oyununuzu yardımcı olabildiysem ne mutlu bana benim de coil whine problemimi çözmüştü. Çözüm olarak işaretlerseniz sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı