MSI RTX 2080 Gaming X TRIO performans sorunu

ksn

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
MSI RTX 2080 oyun icinde performans ve GPU kullanimi aniden dusuyor. %97 iken aniden %50 lere dusuyor. Oyun icinde siddetli patlama sahnelerinde takiliyor ve GPU kullanimi %50 altina dustugu oluyor. Nvidia surucusu olan 430.64 surumu ile oyun ici cekilmez hal aliyor. Bende diger bir surum olan 419.67 DCH surumunu yukleyerek kullaniyorum. Bu surucude performans, ani GPU kullanim dususu, ortadan kalkiyor. Demem oki arkadaslar ekran kartimin garantisi var. Oyun ici yuk altinda GPU sicaklik degeri 65/70 derece. CPU sicaklik degeri yuk altinda 60/65 derece.

Ekran kartini garantiye gondermem gerekiyor mu?

Ekran kartinin arizali olup olmadigini anlamanin bir yolu ve yordami var mi?

Sistem bilgilerim:

• Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
  • MSI RTX 2080 Gaming X TRIO
  • Cooler Master 700W Bronze PSU
  • Ryzen 7 2700X CPU
  • G-SCILL TridendZ 2X8 16GB 3200MHz RAM
  • Samsung 970 EVO Nvme M.2 SSD
  • Corsair H110i 2800mm sivi sogutma
  • Acer 2K 144Hz oyuncu monitoru

Sürücü ile alakalı bir problem olduğunu kendiniz söylemişsiniz, yeni sürücüyü bekleyin. Aynı sorundan bende şikayetçiydim, şu şekilde çözdüm. Programa sağ tık, Özellikler, Uyumluluk sekmesinde Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak seçeneğini işaretleyip deneyin.

Sürücü ile alakalı bir problem olduğunu kendiniz söylemişsiniz, yeni sürücüyü bekleyin. Aynı sorundan bende şikayetçiydim, şu şekilde çözdüm. Programa sağ tık, Özellikler, Uyumluluk sekmesinde Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak seçeneğini işaretleyip deneyin.
Denemedigim ayar kalmadi hocam. 419.67 DCH bu surumde bile arada GPU dusmesi var. Ben ekran kartindan supheleniyorum acikcasi. Nvidianin cikarmis oldugu yeni surumlerin hic birini kullanamiyorum.
Hangi oyunda bu sorunu yaşıyorsun?
Battlefield V

Denemedigim ayar kalmadi hocam. 419.67 DCH bu surumde bile arada GPU dusmesi var. Ben ekran kartindan supheleniyorum acikcasi. Nvidianin cikarmis oldugu yeni surumlerin hic birini kullanamiyorum.

Battlefield V

BFV tam sorunlu bir oyun. Düzeltmediler gitti. Aynı kartı kullanıyorum, ani FPS düşmeleri çok fazla. Diğer oyunlarda bu sorun yok.

Bf5 kurulduktan sonra ekran kartı upgrade yaptıysan oyun kendini eski karta göre ayarladığından düşük GPU kullanımı olabiliyor. Bf5 kurulu iken RX 480 kartım vardı. Sonra DDU ile driverı kaldırıp RTX 2060'a geçince kullanım yüzdesi düşüktü.
Oyun dosyalarını biryere yedekle, sonra kaldır oyunu. Oyunu yeniden download ederken durdur, Origin'i kapat, yedeklenen dosyaları Origin Games'teki ilgili yere kopyala. İşlem bittikten sonra Origin'i aç download'a devam et. O da bittikten sonra Origin'den oyun dosyalarını doğrulayın.
Benim ve arkadaşlarımın sostemlerinde Windows update, Nvidia driver ve Bf5'e güncelleme geldi. Aynı harita, aynı server doluluğu ve ping'de rastgele FPS veriyor. Örneğin Rotterdam'da öğlen girdim 110-125 aralığında FPS alırken akşam aynı harita, aynı doluluk ve ping ile 90-115 FPS arası aldım.
Ayarları ultradan mediuma çekince 10 FPS oynuyor ortalama.
Sorun windows mu, nvidia driver mı, oyun mu bilmiyorum ama PC kafasına göre FPS veriyor.
Bu durum tüm arkadaşlarımda da geçerli.
Bir not yanlış hatırlamıyorsam Nvidia son driver notlarında telemetre programlarını ( MSI AFTERBURNER vs.) kapatın diyordu.
Ben de G-force experiance'da FPS sayacını kullanıyorum.

Bf5 kurulduktan sonra ekran kartı upgrade yaptıysan oyun kendini eski karta göre ayarladığından düşük GPU kullanımı olabiliyor. Bf5 kurulu iken RX 480 kartım vardı. Sonra DDU ile driverı kaldırıp RTX 2060'a geçince kullanım yüzdesi düşüktü.
Oyun dosyalarını biryere yedekle, sonra kaldır oyunu. Oyunu yeniden download ederken durdur, Origin'i kapat, yedeklenen dosyaları Origin Games'teki ilgili yere kopyala. İşlem bittikten sonra Origin'i aç download'a devam et. O da bittikten sonra Origin'den oyun dosyalarını doğrulayın.
Benim ve arkadaşlarımın sostemlerinde Windows update, Nvidia driver ve Bf5'e güncelleme geldi. Aynı harita, aynı server doluluğu ve ping'de rastgele FPS veriyor. Örneğin Rotterdam'da öğlen girdim 110-125 aralığında FPS alırken akşam aynı harita, aynı doluluk ve ping ile 90-115 FPS arası aldım.
Ayarları ultradan mediuma çekince 10 FPS oynuyor ortalama.
Sorun windows mu, nvidia driver mı, oyun mu bilmiyorum ama PC kafasına göre FPS veriyor.
Bu durum tüm arkadaşlarımda da geçerli.
Bir not yanlış hatırlamıyorsam Nvidia son driver notlarında telemetre programlarını ( MSI AFTERBURNER vs.) kapatın diyordu.
Ben de G-force experiance'da FPS sayacını kullanıyorum.
Hocam FPS sorunum oyun içinde aniden GPU kullanımı düşmesinden kaynaklanıyor. Parlamalarda şiddetli çatışma sahnelerinde GPU kullanımı düşüyor. Bana sıkıntı çıkartan GPU kullanımı düşmesi. Kafaya göre GPU kullanımı %97 den %20, 30, 50, gibi degerlere düşüyor.
BF v özürlü bir oyun. Hele o işlemci kullanımı nedir öyle. Roterdam haritasında 8700k bile %70 kullanım görüyor.
Bu oyun için CPU-SSL yapmak lazım😁

Bf5, RTX 2080 ve 2700x. Eğer 1080p oynuyorsan işlemci darboğazı olabilir.
Eğer 2k oynuyorsan Youtube'da Battlefield 5 rtx 2080 2k seklinde aratırsan oradaki değerleri izle. İzleyeceğin videolarda güçlü işlemci kullanmış olmalarına dikkat et.
Orada ekran kartı kullanımında düşüş yoksa işlemci darboğazı seçeneği güçlenir kanımca.

Geri
Yukarı