MSI RX 5500 XT 8 GB Gaming X vs MSI RX 5500 XT 8 GB Mech

Katılım
27 Şubat 2020
Mesajlar
29
Bu iki kartın ortalama fiyatları aynı aralarında 200 TL'ye yakın fark oynuyor.
Bu iki kartın farkı tam olarak nedir, fiyat farkları neden kaynaklanır?
 

cleancoder

Hectopat
Katılım
11 Ocak 2014
Mesajlar
625
Gaming X modeli MSI'ın üst düzey soğutma teknolojisinin olduğu seridir. Asus'un Rog Strix, Gigabyte'ın Aorus serileri gibi. Soğutma blokları, soğutma performansı daha iyidir ve fabrika çıkışlı OC'li olurlar genelde. İkisinin de fiyatlarını yazsan daha sağlıklı fikir verebilirdik belki, ya da aynı fiyata başka marka model önerisi yapabilirdik.

Mech ise Asus'un Tuf serisi gibi daha giriş-orta seviyede yer alan modeller diye biliyorum. Evet ikisi de aynı çipi kullanıyor ama özellikle soğutma konusunda kronik/donanımsal bir sorun olup olmadığını iyi araştırmak gerekir. Örneğin Asus'un RX5700 modelinde yaptığı gibi hatalar olabiliyor. Aradaki farka değip değmeyeceği fiyata bakarak söylenir ama ben Gaming X tercih ederdim.
 

N3m3s1sDr4g0n

Femtopat
Katılım
20 Haziran 2020
Mesajlar
34
arasında 500 tl fark var bütçem sınırlı rx 5500 xt bende alacağım sorun çıkartırmı mech serisi bilen varmı
 

cleancoder

Hectopat
Katılım
11 Ocak 2014
Mesajlar
625
arasında 500 tl fark var bütçem sınırlı rx 5500 xt bende alacağım sorun çıkartırmı mech serisi bilen varmı

Mech serilerinde problem vardı, Mech GP ismiyle yenileyip düzelttiler diye biliyorum. Aynı şekilde Asus'un Tuf serisi de sorunluydu o da yenileyip Tuf Evo ismiyle tekrar satışa sundu. Asus tavsiye etmiyorum Rog Strix serisi bile üretim hatalıydı, yeni düzeltildi maalesef.

Sapphire Pulse ve Nitro da tercih edebilirsin. Emin ol söz konusu AMD ise, Sapphire AMD'nin resmi çözüm ortağı olarak çok iyi işler çıkarıyor. Mech ve Tuf'ların fabrikasyon hatalarıyla uğraşacağına Sapphire tercih edebilirsin. XFX ve PowerColor markalarının da bazı modelleri çok başarılı(örneğin en başarılı 5700XT modellerinden biri PowerColor RX5700 XT Red Devil'dir). AMD tarafında bu markalar tercih ediliyor zaten, aynen Nvidia tarafındaki Zotac, Evga markaları gibi.
 
Son düzenleme:
Yukarı