MSI RX 570 Armor 4 GB OC parlaklık sorunu

habuforzenttir

Hectopat
Merhaba dostlar, geçenlerde bir APU sistem topladım sistemimi aşağıda görebilirsiniz. Topladığım sistem monitörüme uyumlu olmadığı için anakartta sadece VGA girişi olduğu için bir de RX570 4 GB aldım, taktım açtım güncelledim. Fakat takmadan önce 1366x768 çözünürlükte LOL'u en düşük ayarlarda VGA to HDMI kablo ile 90-110FPS arası oynuyordum. Ekran kartını taktığımda 1920x1080 oynuyorum yine en düşük ayarlar fakat yine 90-110FPS arası oynuyorum, ekran kartının en yüksek performansı bu mudur? Ayrıca ekran kartını taktığımdan beri monitörümün sol kısmında parlaklık anında artıp azalıyor gibi bir şey oluyor (1 saliselik tık tık oluyor) bu sorun neden olabilir? Kullanım değerlerini aşağıdaki SSD'e gösterdim. Ssdeki ayarlar LOL'de en yüksek ayarlarda antrenman modunda bu değerleri veriyor en düşük ayarda ise GPU kullanımı %5-20 arasında geziyor. FPS ise 250'ye kadar çıkıyor fakat normal bir oyuna girdiğimde 100-110 arası FPS veriyor. Size olan sorum ekranımın sol tarafındaki parlaklığın açılıp kısılma olayı neden oluyor olabilir? Ve FPS değerim bu kadar güçlü bir ekran kartı ile neden 144'e sabitlenemiyor. Olabilir?

Sistemim:
  • İşlemci: Ryzen 3 2200G
  • RAM: Team T-Force vulcan 8 GB DDR4 3200MHz
  • SSD: James Donkey 240GB LE
  • Anakart: ASUS Prime A320M-F
  • Ekran kartı: MSI RX570 Armor 4 GB OC
  • PSU: Gamepower 500W 80+ PSU
  • Monitör: MSI Optix MAG241C 144Hz 1ms
sssss.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, hepsi güncel durumda.

Anladım, anakart ve işlemciniz de yani tüm bileşenlerinizin driverları güncel olduğundan emin olun.

APU işlemcilerde grafik gücünün tamamen ekran kartından alınması için ayar var mı yoksa sistem otomatik ayarlıyor mu bu tarz bilgilere maalesef sahip değilim.

Ama ışığın kısılıp açılıyor olması ilginç. Monitörünüz de ya da ekran kartınızda fiziksel bir problem olabilir, ekrana bağladığınız HDMIkablosunun kalitesinden ve düzgün çalıştığından emin misiniz? Başka bir HDMI kablo ile denediniz mi?

Birde, yanlış hatırlamıyorsam Recep Baltaşın bir konusunda DVI portlarının daha verimli çalıştığını okumuştum, FPS'e etki eder mi bilmiyorum ama denemekte fayda var. Kartımıza uygun DVI Porttan görüntü alabilirsiniz.

Anladım, anakart ve işlemciniz de yani tüm bileşenlerinizin driverları güncel olduğundan emin olun.

APU işlemcilerde grafik gücünün tamamen ekran kartından alınması için ayar var mı yoksa sistem otomatik ayarlıyor mu bu tarz bilgilere maalesef sahip değilim.

Ama ışığın kısılıp açılıyor olması ilginç. Monitörünüz de ya da ekran kartınızda fiziksel bir problem olabilir, ekrana bağladığınız HDMIkablosunun kalitesinden ve düzgün çalıştığından emin misiniz? Başka bir HDMI kablo ile denediniz mi?

Birde, yanlış hatırlamıyorsam Recep Baltaşın bir konusunda DVI portlarının daha verimli çalıştığını okumuştum, FPS'e etki eder mi bilmiyorum ama denemekte fayda var. Kartımıza uygun DVI Porttan görüntü alabilirsiniz.
Bütün sürücülerim güncel durumda, ayrıca elimde hem hdmi 2.0 hem de displayport 1.2 var ikisi ilede denedim sonuç aynı. Şu anda display port kullanıyorum.

bütün sürücüleri DDU ile temizleyip tekrar kurulum yapsam veya bilgisayara format atıp tekrar sürücüleri kursam bir şey değişir mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı