MSI RX 5700 XT ısınma sorunu çözümü

Trip_on

Hectopat
Evet arkadaşlar başlıktan anlayacağınız üzere ısınma sorununu çözdüm. Sistemim daha yeni sayılır. Kartı kullanmaya başladığımda oyunlarda GPU ısısı 80-83 dereceleri görüyordu tabii haliyle ufak bir araştırma sonucu herkesin dilinde aynı söylem "AMD için bu ısı normal" fakat durum pek de böyle değilmiş. Aylarca bu şekilde kullandım bilgisayarı normal diye fakat başka bir hobimden tecrübelerim var ısı-ısı iletimi ile alakalı. Benim resif akvaryumum var. Mercanlar için de yüksek bir aydınlatma gerekli. Akvaryumun aydınlatmasını cree 3535 High Power LED'ler ile sağlıyorum. Bu LED'ler çok ufak olmasına rağmen güçlü ledlerdir ve bir tanesinin ulaşabildiği sıcaklık değeri 80 dereceyi bulabilir. Ben bu LED'leri 10x10x0, 5cm (h) boyutundaki bir alüminyum bloğa 18 tanesini dizip üstüne bir fanla çalıştırdığımda sıcaklık değeri maksimum 54 derece oluyor.

Hal böyle olunca, karta bakıyorum devasa-ağır bir soğutucu blok-ısı boruları, devasa fanlar! Dolayısıyla kartın ulaştığı bu sıcaklık bana hiç normal gelmiyordu. Ben de gözü karattım, garantiyi yaktım açtım kartın içini. İlk şoku termal macunu değiştirince fark ettim maalesef. Çekirdeğin tam üstüne gelen nikel kaplı bakır soğutucu bloğun üstünde derince bir çizik! MSI böyle bir hatayı nasıl yapmış anlam veremedim. Termal macunu metallerin üzerindeki mikro çatlakları ve çukurları doldursun ısı iletimi maksimum olsun diye kullanırız ama bu gözden kaçacak bir hata değil! Bayağı bayağı derin bir çizik hem de dediğim gibi işlemcinin tam üstüne geliyor bu çizik!

Her neyse fabrika macununu güzelce temizledim. Yerine MasterGel Pro uyguladım(bolca) kartı kapatıp test ettim. Isı, 6-7 derece kadar düştü. Bu durum tatmin etmedi tabii. Tekrar kartı açtım. Fabrikasyon VRAM termal pedlerinin hepsini söktüm. Bu pedler de VRAM'lerin üstüne şerit halinde çekilmiş, bazılarını tam kaplamamış. Ben bunların hepsinin üzerine birer tane olacak şekilde Arctic marka pedler ile değiştirdim. Kartan çıkan pedler 1mm, benim kullandıklarım 1.5mm bu arada bunu da belirtiyim. Kartı kapadım bilgisayara monte ettim. İşler de bu noktada değişiyor. En yüksek ayarlarda 83-84 derecede çalışan kart 60-65 dereceye düştü! Yani işin özeti bana göre suçlu AMD değil MSI. Hem soğutucudaki çizik hem termallerin kalitesizliği bu kartı bu noktalara getiren etken gibi görünüyor en azından benim için. Termalleri de geçtim de o çizik montaj sırasında nasıl gözden kaçar bilemiyorum. Isı değeri dışında başka bir sorun çıkarmadı kart bunu da belirtiyim ama bir daha MSI mı? Tövbe:)

Öncelikle güzel bir çalışma yapmışsınız, çoğu kişinin bu kadar bilgisi ve cesareti yok bile.
Belli ki MECH veya EVOKE kullanıyorsunuz. Evet onlar biraz sıkıntılı. Ama sadece MSI modelleri mi? Hayır...

Sorun maalesef arkadaşın da dediği gibi MSI değil. Evet siz MSI'ın yaptığı hataları söylemişsiniz ama Asus'un ROG STRIX gibi bir tepe seviye soğutması RX 5700 XT'ye çıktığında ne durumdaydı biliyor musunuz? Veya Asus TUF serisi. Rezalettiler. Sonra yenileyip "EVO Edition" yaptılar onları. MSI da "GP Edition" olarak çıkardı. Belki diğer markaların modellerinde bile vardı bu sorunlar. Ama niye yaptılar? Bu ekran kartları testlerden geçmiyor mu? ROG STRIX gibi bir soğutma nasıl oluyor da AMD'de afallıyor?

Bir arkadaş, bu hataların AMD'yi kötülemek için kasten yapıldığını söylüyordu. Evet her şey iyi güzel mantıklı ama, ben Asus, MSI veya herhangi bir ekran kartı satıcısı olsam kendi markamın kötülenmemesi için elimden geleni yaparım. Bu teori saçma geliyor o sebeple. AMD için iyi olan Sapphire gibi gözüküyor şu sıralar. Ha bir de Gigabyte olabilir. MSI Gaming X de fena değil.

Evet sorunun kendisi elimdeki kart. ''Hem soğutucudaki çizik hem termallerin kalitesizliği bu kartı bu noktalara getiren etken gibi görünüyor en azından benim için.''
Peki şöyle sorayım o zaman cevabınızı merak ediyorum. Macun ve pedler değişince neden ısı bu kadar düştü? ve ısı normale döndü? bu işin bir standardı olamamalı mı? Suç kimde gibi görünüyor sizce?

İşte sıkıntı da orada. Aynı hatayı hem MSI, hem de Asus yaptı. Diğer markaları söylemiyorum bile. Test etmeden, standartlara uydurmadan nasıl çıkardılar bu kartları? Rekabet mi? AMD'yi kötülemek mi? Veya başka bir şey mi? Rog Strix gibi bir soğutma çözümünün bu kadar kötü olması kafa karıştırıcı. MSI zaten giriş seviyesi, ama bu hataları yapmayabilirdi. Kasıtlı mı değil mi, asıl soru da o zaten.

İşin aslı ben bu bilgisayar dünyasında çok yeniyim ve bu benim ikinci masaüstü bilgisayarım daha önceki masaüstü bilgisayarım lise zamanımdan kalma disket sürücülüydü:) durumumu anlayın yani:)

Doğrudur söyledikleriniz mutlaka. Ben sadece edindiğim pratik bilgiyi paylaşmak istedim. MSI-NVIDIA-ASUS vs vs. hiç biri babamın oğlu değil. Ben bana sağladığı fayda ile ilgilenirim o kadar. Benim kişisel görüşüm bu kadar bilgisayar dünyasından uzak olmam ve sorunu çözebildiğime göre kasıtlı hareketler gibi duruyor.
Eğer kartınız evoke modeliyse onlar zaten ısınma sorunlu.

MSI RX 5700 XT GAMING X modeli kullandığım kart.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı