MSI RX 580 GAMING 4G Orijinal BIOS

Yunus YENER

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Satın aldığım MSI RX 580 GAMING 4G model ekran kartının orijinal BIOS dosyasını bulmak ve şu an ekran kartında bulunan BIOS değerleri ile karşılaştırmak istiyorum. Kısacası şu an kullandığım RX 580 BIOS modlamaya maruz kaldı mı kalmadı mı öğreneceğim. İşin açığı benim mining ile uzaktan yakından alakam yok ancak bahsi geçen kartların kirli mining geçmişlerinden kullanıcı olarak haberdar olduğum için üzerilerinde gerçekleştirilen mining odaklı işlemleri bilhassa yabancı kaynaklarda araştırdığımda bellek zamanlamalarına (memory timings) müdahele edildiğini ve 1750MHz ile 2000MHz değerlerinin birbiriyle aynı yapıldığını gördüm. Aşağıda paylaştığım ekran görüntülerinde de durum benim kartım için aynı.

TechPowerUp bağlantılarını incelediğimde MSI RX 580 GAMING 4G için orijinal BIOS paylaşımı bulamadım, mevcut paylaşım en yakın Gaming X modeli için bulunmakta. Acaba Gaming X 4G modeli için olan BIOS normal Gaming 4G için yüklendiğinde herhangi bir problem yaratır mı sizce?

GPU-Z Ekran Görüntüsü
Graphics Card.gif
Sensors.gif
Advanced (General).gif
Advanced (AMD BIOS).gif
Advanced (Memory Timings Elpida).gif
Advanced (Memory Timings Hynix).gif

Son düzenleme:
BIOS modlamayı pek bilmiyorum. Ancak geçenlerde bu forumda okuduğum bir mesajda mining geçmişi olan bir kullanıcımız, orijinal BIOS'u geri yüklediğinde son kullanıcının bir şey fark edemeyeceğini söylüyordu.

BİOS ayarlarını bulamıyorsanız bile MSI Afterburner ile Clock değerlerini yükteyken kontrol edebilirsiniz, eğer şu sıralar aldıysanız kartı daha doğrusu aldığınız kişi şu sıralar aldıysa Bitcoinin değeri düştüğü için mining işlemi yapılmadan satmış olabilir. Eğer Türkiye üzerinden aldıysa ve garantisi varsa bu sorunu düşünmenize bile gerek yok kart stok frekanslarında çalışıyorsa (boost frekansı dahil tabii ki) fazladan 100-200Mhz görebilir ama ısındıktan sonra değer düşecektir. MSI kartları 3 yıl garantili oldukları için o kadar ince detaylara girmenize pek gerek yok çalışmasında problem görürseniz garanti zaten ek müdahale olmayan ürünlerde genellikle olumlu yanıt alırsınız.

Cevabınız için teşekkürler. Gaming 4G orijinal BIOS bulamadım. Yabancı kaynaklarda bir takım araştırmalar yaptıktan sonra Gaming X model kartların BIOS'unu yüklemenin herhangi bir sakıncası olmayacağını öğrendim ve Gaming X BIOS'u yükledim. Kart şu an sorunsuz ve gayet stabil çalışıyor. MSI Afterburner ile daha önce kontrol etmiştim ve O.C-Silent modlarında yine Gaming X saat hızlarına tekabül eden değerlerde çalıştığı için zaten kartın fabrikasyon Gaming X modeli olma olasılığı yüksek. Kart halihazırda stabil çalışıyordu ancak sadece stok bellek hızlarında kullanmak istediğimden biraz uğraşmak istedim. Zaten voltaj ve diğer kritik değerler stok, sadece bellek frekansları değişmişti.

Kart şu an gayet performanslı ve yükte oldukça stabil çalışıyor. Fatura tarihi ve garanti süresini kontrol ettiğim için aklımda ciddi bir soru işareti yok. Yine kendi söküğümüzü kendimiz diktik diyebiliriz. :rolleyes:

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı