MSI Rx470 4GB ve i3 7100 Sistem

My Man!

Kilopat
Makaleler
11
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Herkese merhaba!
Dün yeni bilgisayar parçalarımı monte ettim ve dünden beri oyun oynuyorum, test ediyorum sistemimi.

Sistem parçalarım:
Ekran kartıAMD MSI Rx470 4GB
CPUIntel i3 7100
AnakartMSI B250m Bazooka
RAMCorsair Vengeance 2400Mhz CL14 1X8GB DDR4
KASACorsair Carbide Series Spec-02
PSUAerocool KCAS 600w 80+ Bronze
HDDSeagate Barracuda 7200RPM 500GB (elimde vardı)
[TBODY] [/TBODY]
Dünden beri bazı online ücretsiz oyunları ve The Witcher3 ile Skyrim'i test etme şansım oldu. Online oyun olarak:
Paladin: Ultra ayar 120FPS(min) 230FPS(max)
Neverwinter: Ultra ayar 30FPS(min) 60FPS(max) oyunda bir sorun vardı galiba çünkü AAA oyunları 60 üzeri çok rahat çalıştırdı.
DC Universe Online: Bu oyunda da sıkıntı yaşadım, ayarları normalden ne yukarı ne de aşağı çekebildim bir hatadan dolayı ve 30FPS civarlarında dolaştı.

Ücretsiz oyunlar dışında şimdiye kadar Skyrim, The Witcher3 ve bir de meraktan Life is Strange oynadım ve hepsi ultra ayarlarda sırasıyla:

130 ortalama (Skyrim)
50-60 (The Witcher3)
600(Life is Strange)(gariptir, oyunda 600FPS'leri çok gördüm ama yükleme ekranında 230'larda dolaştı genelde)

Bu oyunların arasından en çok The Witcher 3 oynadım ve bilgisayar neredeyse kapanmadı (ilk 6 saatten sonra uyudum biraz sonra devam :) ) ve bütün süreç boyunca ekran kartının sıcaklığını 51'den yukarıda görmedim, işlemci de 63'ler de seyir etti. RAM sıkıntısı yaşamadım ama 2k'ya çıkartmaya da cesaret edemedim orada RAM'in yetmeyeceğini hissettim.

İşlemci kullanımı işlemciye yoğunlanan oyunları oynamamış olduğumu dikkate alarak genelde %50 civarındaydı arada %60'ı da gördüm. Sıkıntı yaşamadım ama işlemci isteyen bir oyunda ekran kartını dizginleyecek gibi hissettirmedi değil.

Kasanın montajı genel olarak kolaydı, heyecanlı olduğumdan kablolamaya önem fazla göstermedim. Tek sıkıntım yer bırakılmasına rağmen işlemcinin güç kablosu yukarıdan geçiremedim, kablonun sıkıştığını ve ileride bana sorun yaratacağını hissettim. İnternette fanları kalitesiz, sesli çalışıyor diye okumuştum ama ayarlarına dokunmamış olmama rağmen seslerini hiç duymadım. En kaliteli fanları olmayabilir ama dandik veya kalitesiz de değil kesinlikle. Kasanın içi ve dışı gayet güzel boyanmış ve kenarları elimi veya her hangi bir kabloyu kesmesin diye yuvarlatılmış (anakart plaketi her türlü elimi kesti o ayrı :) ) Alt ve üst tarafında gelen toz filtreleri gerçi beni pek inandırmadı, daha bez gibi olanlar akla daha fazla yatıyor ama hiç yoktan iyidir. Ön tarafında her hangi bir toz filtresi yok ancak, o biraz sıkıntı çıkarabilir. Ön tarafının şekli fana hava aldırmıyor soğutması kötü diyen bir kaç kişiyi gördüm, CoolerMaster yanlara ufacık bir alan bırakıyor fanlar can çekişiyor, ona kıyasla bu kasanın ön tarafı oldukça yeterli. Hava alamayan fan yerleri görmek istiyorsanız Zalman R1'e bakın ben üst ve ön fanlar nereden hava alıyor çözemedim pek çünkü :)

Aynı zamanda güç kaynağı da gayet güzel siyah boyanmış kasayla uyumlu oldu. Kabloların etrafı sarılı, bu kabloları güvende tutarken bana da güven hissi verdi. Dandik hissettirmedi kesinlikle. 80+ Bronze olduğu içinde faturayı kabartmayacak (ay sonunda göreceğiz.)

"Anakartı H110m alıp bazı parçalara yatırım yapabilirdin" diyeceklerin yorumlarını okuyor gibiyim. Dolar 3.77 idi ben alırken en ucuz H210m ile benim kartımın arasında 130lira falan vardı, 130 liraya ben metal kaplama PCIe slotu, 2 tane daha RAM slotu, kalın ve güzel gözüken PCB, pek gözükmese de züğürt tesellisi olan beyaz LED ve benzeri özellikleri aldım ve en azından içime sindi. Boyutu da kafamdaki kadar küçük değil, FullTower bir kasanın içine taksaydım kahkaha atardım ama benim kasamda kötü durmadı :)

Msi Rx470 almak için Asus'un üzerine rahat bir 70lira falan vermişimidir ama bence verdiğim fazla paraya değdi çünkü ben toplarken sadece soğutma performansı olarak değil görsellik olarak da düşündüm ve Msi'ın kırmızı ile kasanın fanının ve kendi ledi çok güzel oldular, RAM'i de bilerek kırmızı seçtim ve göze hitap eden bir hal aldı. Ama alacaklar Asus'da alabilir tabii soğutması aşağı yukarı aynı zaten.
Rx470 için ama sakın 8GB almayın ben 4GB'ın sınırına gelmedim, siz de gelmeyeceksiniz büyük ihtimal.

Evet arkadaşlar, parçalar hep bilindik parçalar olduğu için fazla teknik bilgiye girmedim ben de toplarken kafamda olan özellikere sahip olan ve içime sinen, güvendiğim, güzel gözüken parçaları seçtim. Bu sistemin verdiği performansı bu sistemden ucuza da mal edebilirdim ama etmedim çünkü dengeli bir sistem toplamaya çalıştım. İşlemci biraz düşük kaldı farkındayım ama neyden kısarsam kısayım 7400'e bütçe ayıramadım dediğim gibi çoğu insan için H110m'den fazlası abartı, en ucuzuyla arasında 130 lira falan vardı. Bütçeniz varsa kesinlikle aldığım sistemi öneririm. Kötü yanı olmasın diye çok araştırdım, kötü bir şeyler yazmamamın sebebi de biraz o kendime ve bütçeme göre en iyisini toplamaya çalıştım. Her hangi bir sorunuz olursa sistemle ilgili bana sorabilirsiniz, etiketleyebilirsiniz. Seve seve yardım ederim :)

Yorumlarınızı eksik etmeyin, iyi forumlar!

Teşekkür ederim @GCN @Silinen üye @Türkün Gücü

Dosya Ekleri

• 6ca620af-b0ff-4b1b-a910-f1b704df50d0.jpg
    6ca620af-b0ff-4b1b-a910-f1b704df50d0.jpg
    139,7 KB · Görüntüleme: 450
  • cf4fe96d-fbb2-4135-a293-b9df725b439b.jpg
    cf4fe96d-fbb2-4135-a293-b9df725b439b.jpg
    125 KB · Görüntüleme: 364
Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz yapmıyor mu?
Yok şimdiye kadar dediğim gibi darboğaz yaşamadım ama CPU sömüren bir oyun oynarsam sıkıntı çıkaracak gibi.

Hayırlı olsun çok güzel sistem. (y)
Teşekkür ederim hocam. Siparişin ertesi günü kargo şirketine gönderildi parçalar kasa dışında hepsi 2 güne elime geçti kasayı Horoz Nakliyat ile göndermişler 1 hafta onu bekledim. Horoz Nakliyat'dan uzak durun aman :)

UPDATE: GTA V aldım ve işlemci ekran kartımı çok fazla kısıtlıyor. Sürekli FPS dropları yaşıyorum ve ekran kartımı 100%'de kullanamıyorum. 2k'ya aldım çözünürlüğü VSR ile ve işlemci ayarlarını kısabileceğim kadar kıstım ona rağmen hala daha işlemci kullanımı %80'i geçiyor. Bilgisayarda virüs yok bu arada.

@Silinen üye hocam sizin ayarlanız ne GTAV'de oynuyorsanız eğer tabi :)

Overwatch gibi oyunlarda 4k'ya alıyorum en yüksek ayarlarda 60FPS sabitliyorum ne RAM ne Ekrankartı sıkıntı çıkarmıyor gayette rahat oynuyorum hatta Ekran kartının fanı GTA'da döndüğü kadar dönmüyor 4k Overwatch'da.

@My Man! Hocam sisteminiz hayırlı olsun güzel olmuş ama BF1 gibi oyunlarda darboğaz yapabilir o yüzden hazırlıklı olun.
Teşekkür ederim hocam. BF1 daha satın alamadım mağlesef GTA V'de yapıyor ama onu biliyorum :D Benim amacım oyun performansı iyi olan dengeli bir sistemdi bundan iyisini de toplayamazdım galiba. :)

GTA 5 oyununda 1080p çözünürlükte high-ultra ayarlarda kaç fps aldığınızı söylermisiniz, bende buna benzer bir sistem toplamayı düşünüyorumda, tavsiye edermisiniz yani ?

GTA 5 oyununda 1080p çözünürlükte high-ultra ayarlarda kaç fps aldığınızı söylermisiniz, bende buna benzer bir sistem toplamayı düşünüyorumda, tavsiye edermisiniz yani ?
Ben 1080p'de açamadım oyunu. DVI kullanıyorum şu anda kablo olarak ve ne zaman 1080p'ye almaya çalışsam desteklenmiyor diyor. 2k'da işlemciye yüklenen ayarları kıstığımda en yüksek ayarlarda (nerdeyse) 60FPS sabitleyebiliyorum. FPS drop yaşıyorum ama yine de işlemci darboğazından.

60FPS sabitleyebiliyorum derken de 50-60 arası dolaşıyor.

En iyisi MSI Afterburner'i bilgisayarınızdan silin oyununuzu oynayın. Bırakın darboğazı insan kafayı yiyecek. Takılmadan oynuyorsan sıkıntı yok, keyfini çıkar. :D Bende manyağa bağladım zaten. :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı