MSI RX570+Ryzen 3 1200 AF sistem ekran kararıyor ve fanlar son hız çalışıyor

Tayfun333

Hectopat
Daha fazla  
Sistem;
İşlemci: Ryzen 3 1200 AF (overclocklu 4.0 GHz)
Ekran kartı: MSI RX570 4 GB Armor.
RAM: T-Force vulcanz 3200 MHz 8 GB.
Anakart: Gigabyte B450M H
PSU: Rampage RMP-500-80P
SSD: Crucial BX500 240 GB.

Herkese iyi günler dilerim. Sorunumu forumda ve diğer sayfalarda araştırdım ama sorunumu çözüme ulaştıracak bir yanıt bulamadım. Sistemimde durduk yere ara ara ekran kararıyor ve fanlar son devir çalışıyor, reset tuşuna basmadan da düzelmiyor. PC'yi açıyorum Chrome'a giriyorum pat gidiyor ekran, ya da oyundayım bazen hiç ekran gitmiyor bazen ardarda sürekli oluyor. İşlemciyi stock kullandığım halde böyle oluyordu. Bende overclock yaptım şu an 4.0 GHz ve 1.30v ile çalışıyor Prime95 testinde 30 dk beklettim ve Cinebench testi yaptım sıcaklık 65-68 arasıydı. Boşta 40 derece. Sanki biraz azaldı 2 gündür olmuyor ekranın gitmesi ama olacak çünkü bazen böyle ekran gitmediği oluyor birkaç gün sonra yine oluyor. İşlemciyi overclock işlemini uygularken de örnek veriyorum Prime 95 testinde ekran aynı şekilde kararıp fanlar son devir çalıştığı oluyordu bende voltajı arttırıp PC kapanmayana kadar arttırıp test ettim. Sorunun işlemciyle mi alakalı, PSU ile mi yoksa anakartla mı alakalı bilemedim. Bu arada sistemimde ani kasmalarda gerçekleşiyor, sadece oyunda değil film izlerken, internette dolaşırken vs. sistem donuyor sanki. Overclocktan sonra sanki biraz azaldı önce de 2 saniye donuyordu şimdi 1 saniye belki daha az. Formatta attım ama düzelen bir şey yok. İnternette bulduğum çözümlerde bir işe yaramadı. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

Aynı sorun bende de var. Benim monitör otomatik olarak kapandığında ekran kartı fanları anlık olarak tam devirde 2-3 saniye çalışıp kapanıyor. Bu yaklaşık 2 dakikada bir tekrarlanıyor. Fareye dokunup ekranı tekrar uyandırdığım zaman düzeliyor. Çok araştırdım ama bir çözüm bulamadım. Sanırım AMD ekran kartlarıyla alakalı bir sorun.

Aynı sorunu ben de yaşadım ancak dönem dönem başıma geliyordu. İki gün peş peşe rastgele ekran gidiyor fanlar son hız çalışıyor, resetlemek zorunda kalıyordum. Sonra 5-6 ay sıkıntısız çalışıyordu. Muhtemelen driver ile ilgilidir.

Aynı sorunu ben de yaşadım ancak dönem dönem başıma geliyordu. İki gün peş peşe rastgele ekran gidiyor fanlar son hız çalışıyor, resetlemek zorunda kalıyordum. Sonra 5-6 ay sıkıntısız çalışıyordu. Muhtemelen driver ile ilgilidir.
bütün driverlar güncel her şeyi tam yaptığıma eminim çok can sıkıcı oluyor. bazen hiç yapmyor bazen ardarda oluyor

bütün driverlar güncel her şeyi tam yaptığıma eminim çok can sıkıcı oluyor. bazen hiç yapmyor bazen ardarda oluyor

Canını sıkma, sorunlu bir driver yayınlamış olabilirler ve eğer öyleyse gelecek versiyonlarda bu sorunu çözeceklerini varsayıyorum.

Hocam güç kaynağına bakın derim, benim eski sistemde aynısı vardı güç kaynağını değişince düzeldi.

Katılıyorum. Aynı problemi benim de yaşadığımı ve everest psu kullandığımı göz önünde bulundurarak.

Canını sıkma, sorunlu bir driver yayınlamış olabilirler ve eğer öyleyse gelecek versiyonlarda bu sorunu çözeceklerini varsayıyorum.

Katılıyorum. Aynı problemi benim de yaşadığımı ve Everest PSU kullandığımı göz önünde bulundurarak.

Ekran kartımla alakalı olduğunu düşünmüyorum. BIOS driverlarını eski ve yeni sürümleride denedim düzelmedi. Eski sistemimde de bu ekran kartı ve PSU'yu kullanıyordum. Daha sonra anakart ve işlemciyi değiştirdim ve o günden beri bu sorunla karşı karşıyayım. Overclock yapıp test ederken de bu ekranın kararması ve fanların son devir çalışması oldu. İşlemci veya anakartta bir problem olduğu kanısındayim. Ayrıca overclock sonrasında bu sorun seyrekleşti ne alaka çözemedim. Pek teknik bilgimde yok.

psu değiştirdim THERMALTAKE TR2 S 550W 80+ psuyu aldım sorun hala aynı. ekran kartına undervolt yaptım aynı. overclock yaptım aynı. bugün masaüstüne gelcem şifre yazıcam yine ekran gitti, ekran kartı fanları hızlandı. masaüstüne gelince wattman uyarısı geliyor o yüzden undervolt yaptım ekran kartı oyunda 60-65 derece frekans 1200 mhz voltaj 960 fan hız ayarlarını yaptım stabilite testlerini yaptım sorun yok. olay rastgele zamanlarda gelişiyor hdmi kablosunu değiştirdim, priz değiştirdim ama yok bana mısın demiyor. işlemci deffault ayarlarda yine aynı sorun overclockluda da aynı, stress testinde 70 dereceyi geçmedi ısı problemi olamaz.

Geri
Yukarı