MSI Stealth GS66 12ugs fiyatını hak ediyor mu?

jaimelannisterr

Hectopat
MSI Stealth GS66 12ugs model laptop uzun süreli kullanabileceğim bir cihaz ararken karşıma çıktı, RAM tipinin DDR5 olması ve 2K 240Hz IPS ekrana sahip olması aklımı çeldi, çünkü yakın zamanda yavaş yavaş DDR5 yaygınlaşmaya başlayacak ve eğer DDR4 bellekli bir cihaz alırsam güncelliğini 1-2 sene içerisinde yitireceğini düşünüyorum. Aslında piyasada şu an RTX3080 ekran kartlı 11. nesil i7 işlemcili laptoplar 40.000 TL civarında bulunabiliyor ama dediğim gibi ne kadar ekran kartı 3070 Ti yerine 3080 olsa da DDR5 bellekler ve 240Hz 2K ekran için bu bilgisayarın fiyatı şu an değer mi merak ediyorum.

Ürün linki: MSI STEALTH GS66 12UGS-016TR Dizüstü Bilgisayar, 15.6 QHD 240Hz, Core I7-12700H, 32GB RAM, RTX3070TI 8GB, 1TB SSD, Windows 11 : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Ayrıca merak ettiğim bir diğer konu, cihaz şu anda 52.000 TL civarında ve yurt dışı Amazon sitelerinde baktığımda fiyatı 3100 euro civarında. Yani Türkiye fiyatı aslında birazcık daha ucuz global fiyatına göre. Benim merak ettiğim, bu cihazın fiyatı 2-3 ay içerisinde düşüş gösterir mi yoksa aksine bu fiyattan bulmuşken alınır mı? Yoksa bir daha bu fiyata bulamaz mıyım? Bunu sormamın sebebi, yakın zamanda RTX 4000 serisi ekran kartlarının çıkacağını duydum, bu kartların çıkışıyla acaba 3000 serisi ekran kartı barındıran cihazların fiyatında düşüş olur mu diye düşünmem. Ama şöyle bir şey daha var, Amazon.com.tr'de ürün 3 adet stok kaldı diye gösteriyor ve Amazon harici tüm sitelerde fiyat 60.000 TL civarında seyrediyor. Acaba bu kampanyalı fiyat mı ve bu stok bittiğinde fiyat da yükselir mi?

50.000 TL bir bilgisayara vermek için çok yüksek bir meblağ olduğundan bu kadar detaylı sordum, ama aynı zamanda tüm işlerimi de bu bilgisayar üzerinde halledeceğimden dolayı mümkün olduğunca iyi özellikli bir cihaza yatırım yapmak istedim her açıdan bana iyi bir deneyim sunsun diye. O yüzden alırken her açıdan emin olmak istiyorum. O sebeple fikir verirseniz sevinirim.

Ayrıca benzer fiyatlara daha iyi dediğiniz bir dizüstü bilgisayar öneriniz varsa onu da gönderebilirsiniz, sade bir tasarımı olması benim için önemli çünkü bu bilgisayarı sadece evde değil her yerde her türlü amaç için kullanmayı planlıyorum ve sade ve olabildiğince hafif bir cihaz olması benim için önemli.

MSI Stealth GS66 12ugs model laptop uzun süreli kullanabileceğim bir cihaz ararken karşıma çıktı, RAM tipinin DDR5 olması ve 2K 240Hz IPS ekrana sahip olması aklımı çeldi, çünkü yakın zamanda yavaş yavaş DDR5 yaygınlaşmaya başlayacak ve eğer DDR4 bellekli bir cihaz alırsam güncelliğini 1-2 sene içerisinde yitireceğini düşünüyorum. Aslında piyasada şu an RTX3080 ekran kartlı 11. nesil i7 işlemcili laptoplar 40.000 TL civarında bulunabiliyor ama dediğim gibi ne kadar ekran kartı 3070 Ti yerine 3080 olsa da DDR5 bellekler ve 240Hz 2K ekran için bu bilgisayarın fiyatı şu an değer mi merak ediyorum.

Ürün linki: MSI STEALTH GS66 12UGS-016TR Dizüstü Bilgisayar, 15.6 QHD 240Hz, Core I7-12700H, 32GB RAM, RTX3070TI 8GB, 1TB SSD, Windows 11 : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Ayrıca merak ettiğim bir diğer konu, cihaz şu anda 52.000 TL civarında ve yurt dışı Amazon sitelerinde baktığımda fiyatı 3100 euro civarında. Yani Türkiye fiyatı aslında birazcık daha ucuz global fiyatına göre. Benim merak ettiğim, bu cihazın fiyatı 2-3 ay içerisinde düşüş gösterir mi yoksa aksine bu fiyattan bulmuşken alınır mı? Yoksa bir daha bu fiyata bulamaz mıyım? Bunu sormamın sebebi, yakın zamanda RTX 4000 serisi ekran kartlarının çıkacağını duydum, bu kartların çıkışıyla acaba 3000 serisi ekran kartı barındıran cihazların fiyatında düşüş olur mu diye düşünmem. Ama şöyle bir şey daha var, Amazon.com.tr'de ürün 3 adet stok kaldı diye gösteriyor ve Amazon harici tüm sitelerde fiyat 60.000 TL civarında seyrediyor. Acaba bu kampanyalı fiyat mı ve bu stok bittiğinde fiyat da yükselir mi?

50.000 TL bir bilgisayara vermek için çok yüksek bir meblağ olduğundan bu kadar detaylı sordum, ama aynı zamanda tüm işlerimi de bu bilgisayar üzerinde halledeceğimden dolayı mümkün olduğunca iyi özellikli bir cihaza yatırım yapmak istedim her açıdan bana iyi bir deneyim sunsun diye. O yüzden alırken her açıdan emin olmak istiyorum. O sebeple fikir verirseniz sevinirim.

Ayrıca benzer fiyatlara daha iyi dediğiniz bir dizüstü bilgisayar öneriniz varsa onu da gönderebilirsiniz, sade bir tasarımı olması benim için önemli çünkü bu bilgisayarı sadece evde değil her yerde her türlü amaç için kullanmayı planlıyorum ve sade ve olabildiğince hafif bir cihaz olması benim için önemli.

Hocam 105W 3070 Ti'ya sahip olması kötü geldi bana, bence bu modelide düşünebilirsiniz ayni ozelliklere sahip ve Max-P 3070 Ti bulunduruyor https://www.epey.com/laptop/msi-ge66-raider-12ugs-033tr.html

Hocam 105W 3070 Ti'ya sahip olması kötü geldi bana, bence bu modelide düşünebilirsiniz ayni ozelliklere sahip ve Max-P 3070 Ti bulunduruyor https://www.epey.com/laptop/msi-ge66-raider-12ugs-033tr.html

Teşekkür ederim bu detay hiç gözüme takılmamıştı benim ben ikisi de aynı Max-P versiyonu sanıyordum. Fakat bu diğer cihazın da ekranının 1080p olması gibi birkaç detay da kafamı daha çok karıştırdı şimdi...
@messinicocugu sizi gaming laptop kategorisinde çok görüyorum, anladığım kadarıyla bu bütçedeki cihazlar hakkında bilginiz var sizin öneriniz ne olurdu bu bütçe aralığında?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim bu detay hiç gözüme takılmamıştı benim ben ikisi de aynı Max-P versiyonu sanıyordum. Fakat bu diğer cihazın da ekranının 1080p olması gibi birkaç detay da kafamı daha çok karıştırdı şimdi...
@messinicocugu sizi Gaming laptop kategorisinde çok görüyorum, anladığım kadarıyla bu bütçedeki cihazlar hakkında bilginiz var sizin öneriniz ne olurdu bu bütçe aralığında?

GE66 ve GS66'dan beğendinizi alabilirsiniz ikisi de güzel modellerdir.

GE66 ve GS66 12.nesil Intel işlemcili modeller gözü kapalı tercih edilebilir performans bakımından işlemci olarak sorunsuz ve gayet performanslı Intel Core i7-12700H modelleri 3060 ve 3070 modelleri ile çok iyi performans veriyor.

Teşekkür ederim herkese fikirleri için, gerek fiyatının daha ucuz olması, gerek ekranının 2K 240Hz olması ve ayrıca çok daha hafif, sade bir tasarıma sahip olması sebebiyle GS66 tercih ettim. GE66 ile aralarında performans olarak tek fark ekran kartının GS66 da daha az performans vermesi ama GS66 gibi ince, taşınabilirliğe daha çok önem veren bir tasarımda bu performans kaybını düşününce normal karşıladım. İlerleyen yıllarda da olur da ekran kartı yetersiz gelirse Thunderbolt portu sayesinde harici ekran kartı takabiliyorum sanırım okuduğuma göre, o da içimi rahatlattı 12.nesil işlemcisi ve DDR5 belleği ile beni uzun süre götürecektir bu cihaz.

Verdiğiniz fikirler için tekrardan teşekkür ederim.

Güncelleme: Stealth GS66 çok güzel bir cihaz, tasarımı da çok kaliteli. Fakat bence kullanımınızın %90'ını evde yapacaksanız almaya değer bir cihaz değil. Ayrıca benim aldığım cihazın sağ alt CTRL tuşu sorunluydu, bu sebeple iade ettim 1 gün kullandıktan sonra. Ekran kartı performansı TDP değerleri Max-P versiyon aynı model ekran kartına göre daha düşük olduğundan (çünkü kasa ince, kasayı inceltmek için performanstan bolca feda etmişler) %30 civarı daha az. Ayrıca işlemci tam anlamıyla yanıyor. Tasarımının amacına uygun olması için bence en azından pildeyken daha serin çalışan bir cihaz olmalıydı ama bir sürü ayar denememe rağmen pilde dediğim şekilde çalışmasını sağlayamadım. Bu sorunun da tüm sebebi aslında i7-12700H ve 12.nesilde işlemciye undervolt yapmanıza izin vermemeleri. Önceki nesillerde undervolt yapmak için kilidi açabiliyordunuz, bu nesilde tamamen o opsiyon kalkmış.

Ben Türkiye fiyatlarının yurt dışına göre çok çok daha pahalı olduğunu fark ettim, ikinci el sitesi aracılığıyla GE66 Raider modelinin QHD 240Hz ekranlı, Max-P ekran kartlı modelini 37.000 TL civarına satın alabildim.

Bu iki model arasında kalan başka birisi varsa kesinlikle dediğim gibi yapmaya çalışmasını tavsiye ederim çünkü GS66 Stealth bence içindeki işlemci yüzünden tasarımının taşıdığı amaçla çok çelişiyor. Fiyatlarının da benzer olduğunu göz önünde bulundurursak, Eğer QHD ekranlı modelini bulursanız arada özellik olarak fark kalmıyor ve aslında GE66 ekran kartı olarak çok daha önde bir performans sunuyor. Ek olarak GE66'nın kasasının daha dayanıklı olması da ayrı bir mevzu tabii ki. GS66 Stealth çantaya koysam en ufak darbede dağılacakmış gibi bir izlenim veriyordu.

Tabii ki ben tasarım olarak GS66 modelini çok daha fazla beğeniyordum gerek renk olsun gerek sadeliği olsun, ama bu cihaza verdiğim parayı düşününce tasarımsal zevklerimden taviz vererek daha sağlam ve daha serin çalışacak (çünkü GE66 kasası bence soğutma olarak çok daha başarılı bir tasarıma sahip) bir cihaz satın aldım.

İşlemci konusuna gelirsek, GE66'da da durum aynı. Sanırım bu sorun fabrikasyon termal macun uygulamasından ve kullandıkları kalitesiz termal padlerden kaynaklanıyor. Cihazın RAM yükseltmesini yaptığım zaman aynı zamanda tüm termal padleri daha kaliteli bir ürün ile yenileyip termal macun uygulamasını da baştan yapacağım. Sıcaklık değişimlerini bir de öyle gözlemlemek lazım.

Unutmadan, undervolt yapamıyorsunuz ama sıcaklıkları işlemci gücüne pek gereksinim duymadığınızda idare edecek seviyelere düşürmek için Turbo modunu kapatabilirsiniz. Ben bu şekilde tatmin edici bir düşüş elde ettim, en azından artık günlük işler sırasında cihaz yanmıyor. Tabii ki bu işlem cihazın performansından çok ciddi bir kesinti yapıyor ama termal macun uygulaması yapana kadar bu şekilde kullanmak en sağlıklısı olacaktır.

12. nesil işlemcileri undervolt konusunda daha çok bilgisi olan ve bu sorunu nasıl aşacağımı bilen birisi varsa o da bilgilendirirse çok sevinirim.

Son düzenleme:
12.nesil işlemciler çok güç çekiyor hocam, çoğu 12.nesil cihazda var bu yanilmiyorsam termal macunla gecicegini pek sanmiyorum ama yaptiktan sonra gene detayli yazarsaniz sevinirim msin cihazlari bile başa çıkamamış demek ki o islemciyle onun dışında güzel değerlendirme olmuş.

Geri
Yukarı