MSI Trident X Plus sisteme 2. Windows 10 nasıl kurulur?

Profesyonel

Centipat
Değerli arkadaşlar hepinize merhaba.
Geçen sene MSI Trident X Plus markalı masaüstü bir bilgisayar aldım. Aşamalarla problemini anlatmak isterim.

1-Normalde PC'de bir SSD ve bir HDD var.
2-Windows 10 SSD'ye kurulu durumda.
3-Ben bana bir arkadaşımın verdiği 2 TB'lık bir HDD'yi de sisteme ekledim.
4-Her şey düzgün gidiyor şimdiye kadar, HDD'ler hem BIOS'ta hem de Windows'da gözüküyor.
-Şimdi probleme geçmek istiyorum.
5-Ben bu 2 TB'lik HDD'ye ikinci bir Windows kurmak istedim ama başaramadım.
6-Evet BIOS'taki sistemle ilgili bölümlerde HDD'ler gözüküyor ve çalışır durumda.
7-Ama Boot menüsündeki disk önceliklerinde(BIOS priority) ne yeni taktığım HDD ne de önceki ve halen mevcut olan HDD gözükmüyor. Gözüken sadece Windows'un kurulu olduğu SSD.
8-Hal böyle iken ben de BIOS menüsünü biraz kurcaladım. Az daha mevcut D sürücüsündeki verilerden de oluyordum RAID isimli bir bölümü kurcalarken.

-Yani benim istediğim şey son eklediğim SATA HDD'ye ayrı bir Windows 10 yüklemektir.

Not: Arkadaşlar malum pandemi dönemindeyiz ve uzaktan bir eğitim süreci başlıyor. Ve benim de okuyan çocuklarım var. Normalde bu bilgisayar tüm ailenin kullandığı ve çocuklarımın arada bir oyun oynadığı bir bilgisayar. Hal böyle iken oyun, internet vs. kullanımlarında oluşabilecek herhangi bir çökme, bozulma gibi olaylara karşı aynı bilgisayara 2. bir Windows 10 kurmak istiyorum ki çocuklarım bu eğitim sürecinde en ufak bir mağduriyet yaşamasın. Ama ben bunu yapamadım. Çözümü olan arkadaşlar "şunu yap, bunu yap" tarzında değil de açıklamalı olarak yardımcı olurlarsa sevinirim.
Saygılarımla değerli arkadaşlar...

Hocam, bu rehber size yardımcı olabilir. Bence bu kadar endişelenmenize gerek yok. Benim de okula giden iki çocuğum var. İyi bir virüs programı varsa sistem kolay kolay çökmez. Yapmak isterseniz bu rehberi inceleyebilirsiniz. Bu rehberde Windows 8.1 ile 10 kurulmuş fakat mantık aynı.

Hocam, bu rehber size yardımcı olabilir. Bence bu kadar endişelenmenize gerek yok. Benim de okula giden iki çocuğum var. İyi bir virüs programı varsa sistem kolay kolay çökmez. Yapmak isterseniz bu rehberi inceleyebilirsiniz. Bu rehberde Windows 8.1 ile 10 kurulmuş fakat mantık aynı.
Sağol kardeşim...
Riske girip deniyorum şu an.
Boot usb den 2. HDD ye kuruyorum.
Özel kurulumu seçtim.Diğer driverlara dokunmadım.
Bakalım neler olacak...

Tamam kolay gelsin. Bence başarabilirsiniz. Sorun olursa resimleyip buradan yardım isteyebilirsiniz.

Normal kurulum aşamalarında Yükseltme ve Özel'i seçtiğiniz yerde Özel'den giderek normal sistem kurma prosedürü yerine tek yapmanız gereken kurmak istediğiniz disk'i seçmek. Geriye kalan işlemlerin tamamı aynı.

Tamam kolay gelsin. Bence başarabilirsiniz. Sorun olursa resimleyip buradan yardım isteyebilirsiniz.
Kardeşim sonucu açıklıyorum.Tamam evet kurdu.Ama bağımsız bir HDD olarak değil.Sonuçta hangi taraftan sisteme girersem gireyim diğer sisteme ait sürücüleri görmek istemiyorum.Mesele bu aslında.Birisine giriyorum, diğer bölümün tüm sürücüleri falan gözüküyor.Bilgilerine ulaşılabiliyor, silinebiliyor.İki işletim sisteminin hiç bir şekilde birbiriyle alakası olmaması lazım.
Normal kurulum aşamalarında Yükseltme ve Özel'i seçtiğiniz yerde Özel'den giderek normal sistem kurma prosedürü yerine tek yapmanız gereken kurmak istediğiniz disk'i seçmek. Geriye kalan işlemlerin tamamı aynı.
Kardeşim sonucu açıklıyorum.Tamam evet kurdu.Ama bağımsız bir HDD olarak değil.Sonuçta hangi taraftan sisteme girersem gireyim diğer sisteme ait sürücüleri görmek istemiyorum.Mesele bu aslında.Birisine giriyorum, diğer bölümün tüm sürücüleri falan gözüküyor.Bilgilerine ulaşılabiliyor, silinebiliyor.İki işletim sisteminin hiç bir şekilde birbiriyle alakası olmaması lazım.

Hocam, dediğiniz şekilde nasıl olur bilmiyorum. Sonuç olarak işletim sistemi PC'ye bağlı olan birimleri görür.

Hocam, dediğiniz şekilde nasıl olur bilmiyorum. Sonuç olarak işletim sistemi PC'ye bağlı olan birimleri görür.
Belki benim aradığım extrem bir şeydi.Belki bir çözümü vardır.Sonuçta bu da bir seçenek olmalıydı.Ama yardımınız için teşekkürler.Şimdi bu yüklediğim Windowsu nasıl sileceğim?Ana hesabımda E sürücüsü olarak gözüküyor.Direkt biçimlendirsem olur mu?

Hocam bu video size yardımcı olabilir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı