MSI Ventus 3070 Ti ve ASUS ROG STRIX 3070 Ti aynı soğutma ve aynı ortamda aynı performansı verir mi?

ayrodinamik

Hectopat
Daha fazla  
RAM
32GB CL18 3600MHz Corsair Vengeance RS
Ekran kartı
MSI Ventus 3070Ti
Anakart
Asus ROG Strix B550-F Gaming
İşlemci
Ryzen 5 5600X
MSI Ventus 3070 Ti ve ASUS ROG STRIX 3070 Ti'ye aynı Custom sıvı soğutma ya da kapalı devre(hazır) bağlansa, tamamen aynı şartlarda çalıştırılırsa, ortam sıcaklığı, kasa dizaynı, diğer donanımlar vs. gerekli yazılımsal ayarlamalar yapılırsa aynı performansı verir mi?

Çip kalitesine bağlı. O da model fark etmezsizin hepsinde rastgele.
Aslında bütün markaların çiplerinin üreticisi aynı diye biliyorum. Sadece çipin soğutucu bloğu, fanları, armoru falan markaya göre değişiklik gösteriyor. Bildiğim kadarıyla malzeme kalitesi, tasarımı soğutma performansını etkiliyor. Bütün markalarda soğutucu bloğu, armoru söksek çıplak çip aynı çip diyebilirmiyiz, üretim hatalarından kaynaklanan ufak tefek performans farklılıklarından bağımsız olarak.

Aslında bütün markaların çiplerinin üreticisi aynı diye biliyorum. Sadece çipin soğutucu bloğu, fanları, Armor'u falan markaya göre değişiklik gösteriyor. Bildiğim kadarıyla malzeme kalitesi, tasarımı soğutma performansını etkiliyor. Bütün markalarda soğutucu bloğu, Armor'u söksek çıplak çip aynı çip diyebilir miyiz, üretim hatalarından kaynaklanan ufak tefek performans farklılıklarından bağımsız olarak.

Çip aynı ama işin içine şans giriyor örneğin en dandik RTX 2080 Ti modeli Matrix'ten daha fazla OC oluyor vs. gibi.

Modeller arasındaki tek fark STRIX'te daha fazla VRM ve SMD kapasitörler var. SMD kapasitörler kartı illaki birazcık etkiliyordur ama Pascal'dan sonraki hiçbir NVIDIA ekran kartı voltaj ile daha fazla OC olmadığı için (20 derecenin altına inmediğin sürece) ekstra kapasitörler hiçbir işe yaramıyor.

Geri
Yukarı