MSI X570 GAMING Plus ve R9 5900X sistemde ısınma sorunu

Boel

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim;
  • AMD Ryzen 9 5900X işlemci.
  • MSI MPG X570 GAMING Plus 4400MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI PCI-e 4.0 ATX anakart.
  • Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance Pro RGB siyah 3600MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM.
  • XPG 500GB Spectrix S20G RGB PCI-e GEN3x4 M.2 SSD (2500 MB okuma / 1800 MB yazma)
  • Power Boost VK-G3904s RGB USB 3.0 mid Tower kasa.
  • Cooler Master MWE 750W 80+ Gold V2 2xeps Full modüler 120mm fanlı PSU.
  • ASUS GeForce ROG STRIX RTX 2060 6 GB.

Arkadaşlar merhaba, yardımlarınız ilginiz ve zamanınız için şimdiden teşekkür ederim.

Aşağıdaki görsellerden göreceğiniz üzerine pch diyot ve chipset sıcaklık değerlerim(68-61 derece) normal şartlara göre yüksek ve bu değerlerin hepsi bilgisayar yüksüz halde iken cekilmiş vaziyette, bilgisayarı yüke bindirince olayın rengi daha farklı noktalara gidiyor işlemci sıcaklığıyla bu sebeplerden ötürü başa cıkamıyorum bile kendimce şöyle bir test yaptım, kasanın yan kapağını açtım bildiğiniz ev tipi vantilatörü yaklaştırdım ve calıştırdım yaklaşık pch diyot ve chipset.

Sıcaklıkları tam olarak 20 derece düştü. Diğer parcalarda tabii ki de bazı orantıda sıcaklık değerleri düştü.

Bu değerleri kontrol altına almak zor mu? Ne yapmam gerekiyor? Kasa değişimi sizce işe yarar mı? Yoksa bu sistem için bu değerler normal mi yaklaşık 1 haftadır bunları düşünüyorum. Sıcaklık değerleri yüksek olduğundan dolayı sanki performans kaybı yaşıyormuş gibi hissediyorum. Ya da sizce herhangi bir Update bir bileşen ekleme bunları cözebilir mi? Teknik bir problem yaşıyor olabilir miyim? Corsair 5000D airflow buna bir çare gibi gözüküyor yanılıyor da olabilirim.

Kusura bakmayın uzun bir yazı oldu teşekkürler şimdiden. Biraz dertlendim bu kadar yatırımdan sonra :)

Dosya Ekleri

• vantilatörlü.png
    vantilatörlü.png
    160,7 KB · Görüntüleme: 129
  • Vantilatörsüz.png
    Vantilatörsüz.png
    145,6 KB · Görüntüleme: 125
  • kasa.jpeg
    kasa.jpeg
    266,8 KB · Görüntüleme: 139
Son düzenleyen: Moderatör:
Hwinfo64 uygulamasıyla ölçer misiniz bir de sıcaklıkları.
O kasanın hava sirkülasyonu da iyi dğeil sanırım.
Aslında normal görünüyor sıcaklıklar.
Bios ve chipset driverlarınız güncel mi ?

HWiNFO64 uygulamasıyla ölçer misiniz bir de sıcaklıkları.
O kasanın hava sirkülasyonu da iyi dğeil sanırım.
Aslında normal görünüyor sıcaklıklar.
BIOS ve chipset driverlarınız güncel mi?

Evet BIOS ve chipset güncel sistemi kuralı 1.5 hafta oluyor sen versiyonlarını indirip kurdum. HWiNFO sonuclarını ekledım
Kasanin firindan farki yok o yuzden olabilir mi dostum? Kasayi degistirirsen sorunun cozulur yuksek ihtimalle. Ayrica macunu uzun suredir yenilemediysen yenile.
1.5 hafta oldu sistemi kuralı macun yeni..kasa araştırması yapıyorum 5000d var aklımda ama 1.200-1300 bandında kasa önerisine açığım

Dosya Ekleri

• hw.png
    hw.png
    136,2 KB · Görüntüleme: 47
Statik elektrikten olabilir ya da bir yerlerde kısa devre olabilir diyorlar böyle bir sorun için anladığım kadarıyla. Bilgisayarı prizden çıakrtıp bios pilini sökerek güç tuşuna 20 saniye kadar basılı tutun ve bios pilini geri takıp deneyin. Bunu yaparken kasanın ön panel bağlantılarını söküp de deneyebilirsiniz. Bu işlemin biosunuzu sıfırlayacağını unutmayın. Xmp sonradan tekrar devreye sokun. Bir de chipset üzerindeki fan dönüyor değil mi ?
Corsair 5000D güzel ama airflow modeline bakın derim.

Statik elektrikten olabilir ya da bir yerlerde kısa devre olabilir diyorlar böyle bir sorun için anladığım kadarıyla. Bilgisayarı prizden çıakrtıp bios pilini sökerek güç tuşuna 20 saniye kadar basılı tutun ve bios pilini geri takıp deneyin. Bunu yaparken kasanın ön panel bağlantılarını söküp de deneyebilirsiniz. Bu işlemin biosunuzu sıfırlayacağını unutmayın. Xmp sonradan tekrar devreye sokun. Bir de chipset üzerindeki fan dönüyor değil mi ?
Corsair 5000D güzel ama airflow modeline bakın
dediklerini yaptım aynı şekilde devam ediyor..evet chipset üzerindeki fan dönüyor

Sistemim;
  • AMD Ryzen 9 5900X işlemci.
  • MSI MPG X570 Gaming Plus 4400MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI PCI-e 4.0 ATX anakart.
  • Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance Pro RGB siyah 3600MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM.
  • XPG 500GB Spectrix S20G RGB PCI-e GEN3x4 M.2 SSD (2500 MB okuma / 1800 MB yazma)
  • Power Boost VK-G3904s RGB USB 3.0 mid Tower kasa.
  • Cooler Master MWE 750W 80+ Gold V2 2xeps Full modüler 120mm fanlı PSU.
  • ASUS GeForce ROG STRIX RTX 2060 6 GB.

Arkadaşlar merhaba, yardımlarınız ilginiz ve zamanınız için şimdiden teşekkür ederim.

Aşağıdaki görsellerden göreceğiniz üzerine pch diyot ve chipset sıcaklık değerlerim(68-61 derece) normal şartlara göre yüksek ve bu değerlerin hepsi bilgisayar yüksüz halde iken cekilmiş vaziyette, bilgisayarı yüke bindirince olayın rengi daha farklı noktalara gidiyor işlemci sıcaklığıyla bu sebeplerden ötürü başa cıkamıyorum bile kendimce şöyle bir test yaptım, kasanın yan kapağını açtım bildiğiniz ev tipi vantilatörü yaklaştırdım ve calıştırdım yaklaşık pch diyot ve chipset.

Sıcaklıkları tam olarak 20 derece düştü. Diğer parcalarda tabii ki de bazı orantıda sıcaklık değerleri düştü.

Bu değerleri kontrol altına almak zor mu? Ne yapmam gerekiyor? Kasa değişimi sizce işe yarar mı? Yoksa bu sistem için bu değerler normal mi yaklaşık 1 haftadır bunları düşünüyorum. Sıcaklık değerleri yüksek olduğundan dolayı sanki performans kaybı yaşıyormuş gibi hissediyorum. Ya da sizce herhangi bir Update bir bileşen ekleme bunları cözebilir mi? Teknik bir problem yaşıyor olabilir miyim? Corsair 5000D airflow buna bir çare gibi gözüküyor yanılıyor da olabilirim.

Kusura bakmayın uzun bir yazı oldu teşekkürler şimdiden. Biraz dertlendim bu kadar yatırımdan sonra :)

Sorununu geç gördüm ısınma problemin devam ediyorsa birkaç çözüm önerim olabilir işlemcim 5800X overclocklu bir şekilde oyunlarda sabit 50 derece ile kullanıyorum aynı anakartı kullanıyorum 5900X ile tavsiyem Gaming Plus kullanmaman 12 ve 16 çekirdekte VRM kalitesi sorun çıkarabiliyor

pch diyot sıcaklıgı 57dereceye gelınce fan acar.senin boştayken degerlere baktıgımda.sıcaklık 68 derecelere cıkmasına ragmen.fan 676 rpm dönuyor.onun o sıcaklıkta en az 2200 ve 2500 rpm arası dönmesi lszım.aynı kartın asus versiyonu var bende ondan biliyorum.şu an bosta sıcaklık 54 derece fan acmıyor bıle.57 dereceye gelınce fan acar.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    280,1 KB · Görüntüleme: 6

Geri
Yukarı