MSI Z170-A PRO Windows 10 Kurduktan Sonra İnternetin Yavaş Olması

Cekarsu

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Konuda görmüş olduğunuz üzere bir sıkıntım var. 8 senelik eski bilgisayarım win 8 işletim sistemi var. İnternetim hızlı 16 MBs 1 MBs upload yeni aldığım vatandan şahsen yardımlar ile topladığım bilgisayar eve geldim win 10 formatı attım. Tüm driverları indirdim anakarttan ethernet realtek son sürüm hepsini yaptım. Anakartın arka kısmındaki ethernet ışıkları yanıyor ama internetim 30 KB/s geçmiyor. (Drivers yükliyemiyorum google 1 dk içerisinde zor açılıyor kullanamıyorum interneti) kasa 1 hafta oldu toplanalı 2, 3 kere temiz format attım win 10 değişmiyor eski bilgisayara geçiyorum takıyorum ethernet kablosunu hızlar çok iyi drivers eski bilgisayardan indiriyorum ama yeni PC geçince sayfalar açılmıyor.

Yeni Bilgisayarım :
Anakart : MSI Z170-A PRO 1151
RAM : 8 GB DDR4 2666 MHZ BALLISTIX
İŞLEMCİ : İ3 6098P 3.60 GHZ
EKRAN KARTI : R9 380 4GB
WİN 10 64 BİT

(Anakarttın ethernet bölümünde problem olabilir mi? Aydın vatan bilgisayara gitsem.)
(Modemim 2 ya da 3 senelik ethernet kablosu eski ek olarak ethernet kablosundaki uçlara baktım anakart ile aynı uç sayısına ait.)
Problem nedir? AKK takılmadım 4 gündür bilgisayarımın internetin mağdurum bu durumda bilgisayarımı kullanamıyorum günlerim çözüm önerisi araştırmakla geçti.
Anakartın ethernet bölgesinde problem olabilir mi ? Modem, ethernet kablosunu mu değiştireyim? Win 8.1 işletim sistemine mi geçeyim ? Çözüm önerilerinizi merakla bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Microsoft yükü biraz kendi üzerinden atmak için gerçekten hiç kimsenin aklına gelmeyecek bir yola başvurmuş. Bazı Windows çekirdek dosyaları ve mağaza uygulamaları sizden bir başka kullanıcıya aktarılabiliyor, hemde sizin haberiniz bile yokken!
Bu durum bilgi hırsızlığı konusu değil tabi ki. Windows’un kişisel bilgi içermeyen bileşenleri veya bazı mağaza uygulamalarını bir kullanıcı indirmek istediğinde, her zaman Microsoft sunucularından değil, yakınlardaki bir başka Windows 10 kullanıcısının bilgisayarından edinilebiliyor. Düz P2P mantığı gibi görünebilir, ancak burada ki sorun şu ki, siz P2P ağlarını kullanırken (torrent gibi) ne kadar veri çekilip gönderileceğini biliyorsunuz ve ekranda monitör edebiliyorsunuz. Ancak Windows uygulamaları tamamen arka planda gönderilip indiriliyor. Microsoft kendi yükünü azaltmak için çakallığa başvurmuş yani, ancak Türkiye gibi basit internet hızlarının bile pahalı olduğu ülkelerde bu durumu göz ardı etmiş gibi görünüyor. Sadece hızı geçin, kotanızı da doldurabilir.
Bu arka plan trafiğini durdurmak için aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz. Bu sayede bant genişliğiniz artacaktır. Yavaş İnternet Bağlantı Hızı için bir nebze çözüm olacaktır.
Ayarlar uygulaması > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update > Gelişmiş Ayarlar ve güncelleştirmeler nasıl alınsın seçeneğine tıkla

Tabi Şimdi Herkez Ücretsiz Windows 10 fırsatını duyunca herkez indirmeye kalkabilir.Fakat Windows 10'u inderen kullanıcılar tarafından altyapı yetersizliği söz konusu olabilir. Bu da internette yavaşlamalar olması anlamına geliyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde fiber altyapı dışındaki internet bağlantıları size en yakın telefon kutusu üzerinden evinize aktarılıyor. Aynı kutuda ise neredeyse tüm mahallenin interneti bağlı. Bu noktadan aynı anda birçok kişinin Windows 10 indirmeye kalkması çevrenizde toplu bir internet yavaşlamasına yol açabilir. Yani Windows 10 indirirken "Abi bu çok yavaş iniyor ya" durumları oluşuyorsa bu normaldir. Hatta çökmeler ve bağlantı kopmaları bile olabileceği anlamına geliyor.

Bu sebeple eğer bir gazla Windows 10'u indiriyorsanız aklınızda bulunsun, daha indirmediyseniz birkaç gün beklemek (eğer sabırlı biri iseniz) daha işinize yarayabilir. Ama yok yine de indirmek istiyorsanız kolay gelsin.

yardımcı olmuşsam sevinirim

Microsoft yükü biraz kendi üzerinden atmak için gerçekten hiç kimsenin aklına gelmeyecek bir yola başvurmuş. Bazı Windows çekirdek dosyaları ve mağaza uygulamaları sizden bir başka kullanıcıya aktarılabiliyor, hemde sizin haberiniz bile yokken!
Bu durum bilgi hırsızlığı konusu değil tabi ki. Windows’un kişisel bilgi içermeyen bileşenleri veya bazı mağaza uygulamalarını bir kullanıcı indirmek istediğinde, her zaman Microsoft sunucularından değil, yakınlardaki bir başka Windows 10 kullanıcısının bilgisayarından edinilebiliyor. Düz P2P mantığı gibi görünebilir, ancak burada ki sorun şu ki, siz P2P ağlarını kullanırken (torrent gibi) ne kadar veri çekilip gönderileceğini biliyorsunuz ve ekranda monitör edebiliyorsunuz. Ancak Windows uygulamaları tamamen arka planda gönderilip indiriliyor. Microsoft kendi yükünü azaltmak için çakallığa başvurmuş yani, ancak Türkiye gibi basit internet hızlarının bile pahalı olduğu ülkelerde bu durumu göz ardı etmiş gibi görünüyor. Sadece hızı geçin, kotanızı da doldurabilir.
Bunu genellikle hacker'lar yapıyor Başka birisinde o virüs varsa (yalan GTA V mesela) aynı yerde oturan başka birisi bu tuzağı indirecekse o virüs o bilgisayara transfer ediliyor.Windows'un bunu yapması çok saçma ve bahsettiğiniz gibi anlaşılmıyorsa bu tamamen suçtur ama lanet olası telif hakkı yüzünden hiç bir şekilde dava açılamıyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı