MSI Z170A Gaming Pro BIOS güncelleme sonrası açılmama sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

burakzeytinci

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/İÜ-BM
Merhaba, özellikle @Recep Baltaş a seslenmek istiyorum, 2008 2009 yıllarında tam da sorunumla ilgili makaleleri olmuş.
Yeni topladığım sistemde anakart olarak MSI Z170A GAMING PRO tercih ettim işlemci olarak da Intel Skylake i5-6600K. Ekran kartı ise 980.
Sistemde sadece 980 görünüyor ve dizüstülerden alışık olduğum programa sağ tıklayınca hangi grafik işlemciyle açacağımı seçmemi yarayan seçenek yoktu, hatta İntel graphics driver bile kurulmuyordu.
Uzun lafın kısası BIOS update et düzelir gibi şeyler okudum ve M-Flash ile işlemi BIOS'a girip başlattım.
Bilgisayar kendini baştan başlattığında görüntü yoktu. Hala deniyorum hala yok. CMOS resetledim olmadı, pili fişi çıkardım olmadı. Ekran kartı söktüm yine yok. Tek RAM denedim yine yok. RAM olmadan denedim yine yok. Anakart üzerindeki EZ Debug ışıklarından bazen CPU bazen RAM yanıyor. Fakat RAM'leri tamamen söktüğümde CPU yanıp RAM sorunsuz gösterdiği de oldu. Yani onlara güvenilip iş yapılmaz.
Teknik servisi aradım, büyük ihtimal garanti dışı ücret alınacak ama aldığınız yere götürün bize ulaşırlar dedi. Kendim getirmek istediğimi söyleyince illa işlemci ile getirmem gerektiğini belirtti. Aynı gün teslim alma imkanımı sorunca illa birkaç gün kalacak dedi.
Ne yapmamı önerirsiniz? İlla yeniden yazdırmak gerekiyorsa herhangi bir bilgisayarcıda yaptırsam sorun olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam. Muhtemelen BIOS zarar görmüş. Kendiniz bozduğunuz belirtmeden garantiye gönderin. Gerekli işlemleri yapacaklardır. Çift BIOS varsa kurtarma işlemi de yapabilirsiniz.

Sistemde sadece 980 görünüyor ve dizüstülerden alışık olduğum programa sağ tıklayınca hangi grafik işlemciyle açacağımı seçmemi yarayan seçenek yoktu, hatta İntel graphics driver bile kurulmuyordu.
Kendi ağzınla söylüyorsun. Dizüstülerde diyorsun, dizüstü kullanmıyorsun ki o seçenekleri arıyorsun! Ayrıca İntel'i niye kuruyorsun? Senin ekran kartın Nvidia İntel kuramazsın.
Bios'a girebiliyor musun kontrol et. Ayrıca bilgisayarı ne şekilde aldı isen o donanımları aynı yerlere takıp yap farklı yere takıp denedim demeyin bana. Aldığında nasılsa o şekilde bios'a girmeyi dene. Eğer girerse bildir ne yapacağını söylerim sana kendi başına işler yapmayın.

Kendi ağzınla söylüyorsun. Dizüstülerde diyorsun, dizüstü kullanmıyorsun ki o seçenekleri arıyorsun! Ayrıca İntel'i niye kuruyorsun? Senin ekran kartın Nvidia İntel kuramazsın.
Bios'a girebiliyor musun kontrol et. Ayrıca bilgisayarı ne şekilde aldı isen o donanımları aynı yerlere takıp yap farklı yere takıp denedim demeyin bana. Aldığında nasılsa o şekilde bios'a girmeyi dene. Eğer girerse bildir ne yapacağını söylerim sana kendi başına işler yapmayın.
@JaroxJamaica

Bilgisayarı toplama şekilde bir kısmı amazon bir kısmı webdenal şeklinde aldım. Herhangi bir kurulum olmadı benden önce ne kastettiginizi anlamadım açıkçası.
BIOS gelmiyor simsiyah bir ekran ve sinyal yok yazısı var.
Dizüstülerde intel graphics ve nvidia diye ayrım oluyor fakat masaüstülerde olmuyor mu sadece harici takılıysa o ya da yoksa intel mi, yeni öğrenmiş olacağım cidden soruyorum yani.
Çift BIOS yok, BIOS güncelleme yaptım sorunsuz şekilde baştan başladı ve her şey o başlama sırasında açılmaması ile kendini gösterdi. Garantiye bu durumu anlatırsam benden kaynaklı mı derler? Öyleyse eğer sadece bilgisayar açılmıyor diyip mi vermeliyim? Herhangi bir BIOS yazacak bilgisayarcı işimi görür mü?

@JaroxJamaica

Bilgisayarı toplama şekilde bir kısmı amazon bir kısmı webdenal şeklinde aldım. Herhangi bir kurulum olmadı benden önce ne kastettiginizi anlamadım açıkçası.
BIOS gelmiyor simsiyah bir ekran ve sinyal yok yazısı var.
Dizüstülerde intel graphics ve nvidia diye ayrım oluyor fakat masaüstülerde olmuyor mu sadece harici takılıysa o ya da yoksa intel mi, yeni öğrenmiş olacağım cidden soruyorum yani.
Çift BIOS yok, BIOS güncelleme yaptım sorunsuz şekilde baştan başladı ve her şey o başlama sırasında açılmaması ile kendini gösterdi. Garantiye bu durumu anlatırsam benden kaynaklı mı derler? Öyleyse eğer sadece bilgisayar açılmıyor diyip mi vermeliyim? Herhangi bir BIOS yazacak bilgisayarcı işimi görür mü?
Bilgisayar açılmıyor diyerek yollayın.

Masaüstülerde o yok. Harici kart yoksa İntel ile devam edebilirsin harici kart varsa İntel'i kuramazsın.
Garantiye bu durumu anlatırsam benden kaynaklı mı derler? Öyleyse eğer sadece bilgisayar açılmıyor diyip mi vermeliyim? Herhangi bir BIOS yazacak bilgisayarcı işimi görür mü?
Anakartı garantiye gönder bios güncellendi ancak açılmadığını bildir. Ücret talep edemezler doğru bios ve doğru şekilde yaptıysan. Ancak bana göre yanlış bios ile güncelledin. Dediklerimi yapın düzelmezse gönderin. Doğru şekilde donanımları takıp cmos reset yapın bios'u deneyin.

Masaüstülerde o yok. Harici kart yoksa İntel ile devam edebilirsin harici kart varsa İntel'i kuramazsın.

Anakartı garantiye gönder bios güncellendi ancak açılmadığını bildir. Ücret talep edemezler doğru bios ve doğru şekilde yaptıysan. Ancak bana göre yanlış bios ile güncelledin. Dediklerimi yapın düzelmezse gönderin. Doğru şekilde donanımları takıp cmos reset yapın bios'u deneyin.
Anakartın sayfasındaki BIOS'u indirdim flasha attım ve zaten mosu ile kolay kontrollü BIOS'tan başlattım. Benden kaynaklı bir sorun olduğunu sanmıyorum. Parçaları takıp CMOS jumper reset de yaptım fakat tık yok. Mecburen götüreceğim o zaman.

Anakart bir sürü sıkıntılı servise ulaştırma sürecinden sonra sorunlu çıktı ve iadesi alındı. Zaten anakartı çalıştırmak için de 2 3 gün statik elektriği çekme gibi fanteziler denemiştim de anca güç alıp ekrana görüntü vermişti.
Sorun çözülmüştür diyebiliriz herhalde.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı