MSI Z270 GAMING M3 sistem kapandıktan sonra açılmadı

R.Rmze

Decapat
Herhangi bir elektrik kesintisi vb. olağan dışı bir durum yaşanmadı. Masaüstü bilgisayarımı kapattım. Daha sonra açmaya çalıştığım zaman açılmadı. Power tuşuna bastığım zaman hiç bir tepki yok.
  1. Prizi kontrol ettim sıkıntı yok.
  2. Güç kaynağı kablosunu başka kasada denedim, kontrol ettim sıkıntı yok.
  3. Kasayı açtım anakart üzerinde yanık vb. bir değişim var mı diye her yerini kontrol ettim bir şey bulamadım.
  4. İnternette araştırma yaptım kasayı açıp güç kaynağından anakarta takılan uzun güç kablosunun yeşil kısmı ile iki yanındaki soketleri ataşla birleştirdim, güç kaynağının fanı dönüyor. Araştırmalarıma göre güç kaynağında sıkıntı olmadığını gösteriyor.
  5. Power tuşunun bozuk olup olmadığını kontrol etmek için anakarta giden power tuşundan gelen soketi anakarttan söküp kısa devre yaptırıp çalıştırmayı denedim olmuyor. Power tuşunda da sıkıntı yok.
  6. Yine internetteki arıza tespit videolarında RAM'leri söküp teker teker takıyorlardı. Onu da denedim. RAM'lerden kaynaklanan bir kısa devre vb. durum var mı diye yine bir değişiklik yok.
  7. Harddisk, fan tüm elemanların kablolarını söktüm en sonunda, sadece anakarta giden ana elektrik kablosunu taktım ve işlemci fanını taktım yine tepki yok.

• Anakart MSI Z270 GAMING M3 Intel Z270 Soket 1151 DDR4 3800MHz(O.C.) USB 3.1
  • İşlemci Intel Core i7 7700K Soket 1151 4.2GHz 8MB Önbellek 14nm İşlemci
  • Güç kaynağı Corsair VS650
  • İşlemcinin üzerinde Cooler Master hyper 212 soğutucu takılı
  • RAM'ler 2X8 Corsair Vengeance LPX DDR4 2400 MHz
Hiç bir ilerleme kaydedemedim. Kasayı Vatan Bilgisayar'da toplamıştım faturası var ve garantisi bitmedi. Kasayı olduğu gibi götürdüğüm takdirde arıza tespiti yapıyorlar mı yoksa benim belirleyip parçayı mı götürmem gerekiyor? Tecrübe eden arkadaşlar varsa cevabınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Kasayı olduğu gibi götürdüm. Anakartın garantisi bitmiş. MSI servisini aradım. "Gönderirseniz ve tamir edilebilecek durumdaysa tamir ederiz, verdiğimiz fiyatı kabul etmezseniz 170TL arıza tespit ücreti alırız." dediler. Göndermeye değer mi? Tabi yapılacak işe de bağlı ama çok yüksek bir fiyat verme ihtimalleri var mı? Yenisini almak mı daha mantıklı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı