MSI Z270M Mortar Intel Z270 Sistem Reset Sorunu

quickfire

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarım 5 aydır rastgele bir şekilde reset atıyor bazen üst üste 5 kere atıyor bazen 1-2 hafta hiç atmıyor, format attım işe yaramadı, 2 SSD ayrı ayrı denedim işe yaramadı, bilgisayarı detaylı bir şekilde temizledim, ekran kartını söküp temizledim macununu yeniledim, işlemci macununu yeniledim, PSU'yu açıp temizledim işe yaramadı. Ne kadar video varsa izleyip hepsini denedim İngilizce olanlarda dahil, regedit & Windows ayarları vs işe yaramadı. RAM testlerini yaptım temiz. İşlemci ve ekran kartı sıcaklık testlerini yaptım oda temiz. UPS var, onsuz denedim yine atıyor. Power Supply calculator sitesine donanımlarımı eklediğimde bana önerdiği en düşük PSU 372W bendeki 500W yeterli değil mi?

İşin garip yanlarını açıklayayım bu restart olayı tam nasıl başladı hatırlamıyorum ancak aylar önce Apex Legends oyununu her açtığımda reset atıyordu, sonra bilgisayara format attım düzeldi, 2-3 hafta sonra tekrar rastgele reset atmaya başladı, özellikle oyun oynarken atıyordu, bazen de masaüstünde sadece Google açıkken atıyordu, 1 ay önce Valorant oyununda sık sık atmaya başladı, 1 keresinde oyunu her açtığımda 8 kere üst üste reset attı ve o sıralar FurMark testini açtığım anda da atıyordu.

Sonra hiç denememiştim eski 2 RAM'i çıkardım 1 hafta hiç atmadı, sonra tekrar atmaya başladı bende ekran kartını tamamen söküp detaylıca temizleyip termal macununu yeniledim tekrar 1 hafta boyunca hiç atmadı ve şimdi dün daha doğrusu 2 kere rastgele reset attı masaüstünde video izliyorken ve bugün ilk defa karşılaştığım reset atma şekline evrildi şu an Epic Games Launcher Installer'ını açtıktan 30 saniye sonra reset atıyor her seferinde, 4 kere üst üste oldu bu. Bu son durumu araştırdığımda sonuç bulamıyorum internette, donanımsal mı yazılımsal mı bilmiyorum.

Donanımlarım aşağıda PSU ve işlemci 4 yıllık, aldığımdan beri bilgisayarım yılın 11 ayı her gün 15-16 saat açık. PC reset attıktan sonra olay görüntüleyicisinde bazen sadece distributedcom 10016 hatasını görüyorum bazen hem onu hem de kernel Power 41 hatasını birlikte görüyorum. Reset attığından beri parça değiştirmedim ancak bu problemi düzeltene kadar tek tek her parçayı değiştirip gereksiz para harcamak istemiyorum, sonsuza dek böyle gitsin istemiyorum kaynağını bulup çözmek istiyorum. Soranlar olursa eğer, bu kadar çok RAM'a ihtiyacım var çünkü işim dolayısıyla çok fazla Google Chrome sekmesi açmak zorunda kalıyorum aynı anda. Bu problemi nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Anakart: MSI Z270M Mortar Intel Z270 soket 1151 DDR4 3800MHz.
Ekran kartı: Palit NVIDIA GeForce GTX 1060 jetstream 6 GB 192Bit.
İşlemci: Intel Skylake Core i5 6500 3.2GHz.
RAM: Kingston HyperX Fury 8 GB 2133MHz DDR4 X2.
RAM: Corsair Vengeance 16 GB 3000MHz DDR4 X2.
SSD: SanDisk 480GB SSD.
SSD: Samsung Evo 970.
Power Supply: Zalman ZM500-LX 500W.
Monitör: AOC G2460PF 24" 144 Hz 1ms.
UPS: Schneider electric BVS 1000VA.

Geri
Yukarı