MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC cızırtı sorunu

Whoman

Kilopat
Daha fazla  
  • Anakart: MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC
  • İşlemci: Intel i7-8700 Stok soğutuculu
  • RAM: Gskil 1x8GB 3000 MHz CL15 (XMP Açık)
  • PSU: FSP 700W 80+ Bronz
  • Ekran kartı yok.
  • SSD: Samsung 850 Evo 250GB

Sistemi yeni topladım. Kasanın yan kapağını açınca fark ettim sesi. Özellikle fareyi hareket ettirince artıyor, parazit gibi bir ses geliyor ama sürekli var. İşlemciye yakın bir yerden geliyor, bobinlerden mi acaba bilemedim. Ayrıca daha önce birkaç defa basit işlemlerde kasmalar meydana geldi. 2 kere "irql_not_less_or_equal" mavi ekran hatası almıştım.

Bu sesin normal olmadığını düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Not: İşletim sistemi, BIOS ve diğer tüm sürücüler güncel. İşlemci boşta 37-41°C arası. Memtest86 ile 25 dk test yaptım RAM'de hata yok. Intel Extreme Tuning Utility ile 5 dk CPU, RAM, GPU stres testleri yaptım sorun yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Anakart: MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC
  • İşlemci: Intel i7-8700 Stok soğutuculu
  • RAM: Gskil 1x8GB 3000 MHz CL15 (XMP Açık)
  • PSU: FSP 700W 80+ Bronz
  • Ekran kartı yok.
  • SSD: Samsung 850 Evo 250GB

Sistemi yeni topladım. Kasanın yan kapağını açınca fark ettim sesi. Özellikle fareyi hareket ettirince artıyor, parazit gibi bir ses geliyor ama sürekli var. İşlemciye yakın bir yerden geliyor, bobinlerden mi acaba bilemedim. Ayrıca daha önce birkaç defa basit işlemlerde kasmalar meydana geldi. 2 kere "irql_not_less_or_equal" mavi ekran hatası almıştım.

Bu sesin normal olmadığını düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Not: İşletim sistemi, BIOS ve diğer tüm sürücüler güncel. İşlemci boşta 37-41°C arası. Memtest86 ile 25 dk test yaptım RAM'de hata yok. Intel Extreme Tuning Utility ile 5 dk CPU, RAM, GPU stres testleri yaptım sorun yok.

İşlemci fazları olabilir demek isterdim ancak i7 8700’ün Z370 Gaming Pro Carbon’u zorlama şansı neredeyse yok. Nereden geldiğini bilmemiz gerekiyor.

Sanırım fareden kaynaklanıyor. Logitech G300s. Farenin raporlama hızını saniyede 1000 yapınca ses artıyor fakat fareyi hatta tüm USB'leri çıkartınca hala ses var.
Bütün parçaları tek tek dinledim. Kasayı açıp tüm kasa fanlarını söktüm, sadece stok fan takılıydı. Gelen sesin fanla alakası yok. Elektronik bir ses.
Ses linki buyrun: anakart sesi.m4a Fan sesi bastırmış, kulaklıkla dinlerseniz duyabilirsiniz.

Garantilik bir şey midir bu? Sonradan sıkıntı çıkarır mı?

Yok yok işlemci değil. Ses çıkarabilen bir parça olmalı. Kağıdı rulo yapıp boğucu bobin kısmına yaklaştırdım ve ses arttı. Sanırım coil whine sesi. z370 anakart cızırtı.m4a
Benzer bir örnek (1.54-1.56 arasındakine benziyor):
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yok mu bilgisi olan, sorun hala devam ediyor. Güç planını tasarruf yapınca anakarttan gelen ses azalıyor. CPU voltajını 1.1V ve üzeri yapınca da azalıyor.
Ayrıca şöyle bir şey farkettim: benzer cızırtı sesi hafiften kulaktan da geliyor. Yani sürekli ses var, fareyi oynatınca artıyor. Ses sistemi bağlayınca daha farkedilir oluyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı